1 Mayıs Resmi Tatil Mi ? 1 Mayıs Okullar Tatil Mi?

1 Mayıs Resmi Tatil Mi ? 1 Mayıs Okullar Tatil Mi?

1 Mayıs işçi bayramı nedeni ile tatil olup olmadığı merak konusu olmaya başladı. Peki 1 Mayıs'ta tatil olacak mı. Tüm detaylar haberimizde.

A+A-

1 Mayıs işçi bayramı nedeni ile tatil olup olmadığı merak konusu olmaya başladı. Peki 1 Mayıs'ta tatil olacak mı. Tüm detaylar haberimizde.

1 Mayıs İşçi Bayramı Taksim'de kutlanacak mı? Sorularına cevap bugün geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve DİSK Başkanı Kani Beko arasında oluşturulan görüşme ardından 1 Mayıs İşçi Bayramı'nın Taksim'de kutlanmayacağı açıklandı. Hem devlet dairelerinde hem de özel sektörde çalışanlar ise 1 Mayıs’ın tatil edilip edilmediğini merak ediyor. Bu sene İşçi Bayramı’nın pazartesi gününe denk gelmesinin ardındannda vatandaşlar, 1 Mayıs’ın tatil olması halinde 3 gün tatil yapmış olacak.

 Peki, 1 Mayıs resmi tatil mi? İşte, bu bozukluğun cevabı ve 2017 resmi tatil günleri!1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçilerin dünya çapında kutladığı bir bayramdır. 1 Mayıs gününde birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele amacıyla detaylı etkinlikler düzenlenir. Resmi Gazete’de “İşçi Bayramı” Bakanlar Kurulu doğrultusundan 1 Mayıs 2009 tarihi kararı ile “resmi tatil” ilan edilmiştir.

1 Mayıs Programı Belli Oldu

DİSK de, 1 Mayıs amacıyla çalışmalara başladı. DİSK’ten oluşturulan açıklamada, “Kıdem tazminatı başta olmak üzere işçi sınıfının haklarının tehdit altında bulunduğu bir dönemde 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele gününün işçilerin ve toplumun geniş kesimlerinin hak gasplarına, taşeron düzeni başta olmak üzere güvencesizliğe işsizliğe, iş cinayetlerine ve antidemokratik düzene hayır diyecekleri bir gün olarak örgütlenmesi gerektiği“ belirtildi.

Açıklamada, “1 Mayıs 1977 katliamının 40’ıncı, DİSK’in kuruluşunun 50’nci senesinde tarihsel bir sorumlulukla DİSK, 1 Mayıs’ı bugüne kadar birlikte örgütlediğimiz emek ve meslek örgütlerinin ve 1 Mayıs kutlamalarına katılan bileşenler başta olmak üzere olası olan en geniş kesimlerin, bütün demokrasi güçlerinin 1 Mayıs meydanlarında buluşması amacıyla çaba gösterecektir” denildi. DİSK Başkanı Kani Beko, bugün evvelce İçişleri Bakanı ve İstanbul Valisi ile görüşülmesinin ardındannda İstanbul’da miting alanının belli olacağını belirtti. DİSK ile memur sendikaları ve meslek odalarının da yarın bir araya gelmesi bekleniyor. Geçen sene Bakırköy’de kitlesel kutlanan 1 Mayıs evvelceki senelerde ise Taksim’de kimi zaman izinli kimi zaman de izinsiz olarak kutlanmıştı.

Vatandaşlar, şuandan tatil planlarını gerçekleştirmek amacıyla ileriki senenin tatil günlerini incelemeye başladı. İşte 2017 seneninın resmi tatil günleri...

*1 Ocak Yılbaşı (Pazar gününe denk geliyor)

*23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (Pazar gününe denk geliyor)

*1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü (Pazartesi gününe denk geliyor)

*19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı (Cuma gününe denk geliyor)

*24 Haziran Ramazan Bayramı Arifesi (Cumartesi günü)

*25 Haziran Ramazan Bayramı 1.gün (Pazar günü)

*26 Haziran Ramazan Bayramı 2.gün (Pazartesi günü)

*27 Haziran Ramazan Bayramı 3.gün (Salı günü)

*30 Ağustos Zafer Bayramı (Çarşamba günü)

*31 Ağustos Kurban Bayramı Arifesi (Perşembe günü)

*1 Eylül Kurban Bayramı 1.gün (Cuma günü)

*2 Eylül Kurban Bayramı 2.gün (Cumartesi günü)

*3 Eylül Kurban Bayramı 3.gün (Pazar günü)

*4 Eylül Kurban Bayramı 4.gün (Pazartesi günü)

*29 Ekim Cumhuriyet Bayramı (Pazar gününe denk geliyor)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.