11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Açıklama

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Açıklama

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, seçimler ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, seçimlerde aday olacak olduğu ile ilgili iddialar hakkında konuştu. Kendisinin sürekli olarak son günlerde ziyaret edilmesi ve birçok kez siyasi liderler ile görüşmesi ile dikkat çeken 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün şimdilerde aday olmaktan vazgeçtiği iddia ediliyordu. Gül, "Hepimizin bildiği gibi Temel Bey'in diyalog çabalarını takdirle karşılıyorum. Geniş bir mutabakatın ortada olmadığı da gözükmüştür. Adaylığımla ilgili bir süreç söz konusu değildir. " ifadeleri ile durumu özetledi.

Gül'ün Açıklamaları

Ülkemiz büyük zorluklarla karşı karşıya. İçeride daha çok huzura, güvene, barışa ihtiyaç varken maalesef tam tersine kutuplaşma, korku ve kaygı ortamı var. Ekonomik kaygıların da ciddi seviyelere ulaştığını görüyoruz. Türkiye için neyin iyi olduğunu konuşmaktan çok siyasi manevraları konuşmakla meşgulüz. Türkiye pozitif bir gündem içinde değil. Böyle bir ortamda Türkiye seçime gidiyor. Onun beklentileri, bunlar da onun bir parçası. Benim ismim de yoğun bir şekilde gündemde. Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki bir faninin ulaşabileceği bütün mevkilere ulaşmış vaziyetteyim. Bütün bunlar gerimde kalmış şeyler. Bu yolların hepsini yürüdüm. Ne ben ne ailem herhangi bir beklenti, arzu içinde değiliz. Arzumuz memleketimizin huzurlu olması.

Bunun ötesinde hiçbir arzum beklentim olamaz. Ben her şeyi geride bıraktım. Birçok kişinin ulaşmak için uğraştığı şeyler benim için mazi olmuştur. Cumhurbaşkanlığından sonra aktif siyaset içinde olmayacağımı söyledim. Öyle de yaptım. Aktif siyaset içinde olmadım. Arkadaşlarımın düğün davetlerine bile gidemedim. Bu şu anlama da gelmezdi. Tecrübelerimiz kendime saklayacağım. Memleketimle ilgili kayıtsız kalacağım. Zaman zaman Türkiye'nin hayati gördüğüm konuları ile ilgili bilgilerimi Cumhurbaşkanı ile paylaşma fırsatım oldu.

Darbe teşebbüsü ortaya çıktığında üstüme düşenleri yaptım.

Seçimlerin aniden erken yapılacağının anlaşılması üzerine Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun ismimi zikretmesi ile başlayan hareketlilik benim dışımda gelişmiştir. Benim bir talebim değildir. Bunun bilinmesini isterim. Benim bilgime ve tecrübeme güvenen kişilerin bir talebi ile ortaya çıkmıştır. Birçok kişiler böyle bir talep içinde olmuşlardır. Ben de çok geniş bir mutabakat söz konusu olursa o zaman üstümüze düşen yapmaktan kaçınmayacağımı söyledim.

Toplumun büyük bir kesiminden de talep söz konusu olunca bunun uzağında durma gibi bir sorumsuzluk göstermeyeceğimi de ifade etmişimdir. Hepimizin bildiği gibi Temel Bey'in diyalog çabalarını takdirle karşılıyorum. Geniş bir mutabakatın ortada olmadığı da gözükmüştür. Adaylığımla ilgili bir süreç söz konusu değildir.

Hakkımda söylenen birçok şeylerle ilgili çok konuşmak istemiyorum. Benim siyaset anlayışıma da pek yakışmaz.

Bu erdemli programlara aynı şekilde onaylıyorum. Onlarla ilgili görüşüm de aynıdır. Bütün bu değerleri destekliyorum. Türkiye'nin de aydınlık geleceğinin ancak bu ilkeler sayesinde olacağına da samimi olarak inanıyorum. Kimseyle şahsi meselem yok. Sıkıntım da yok. Ben sadece politikalar ve gelecek vizyonu ile ilgileniyorum. Benimle ilgili saygısızlık boyutlarına ulaşan sözleri söyleyenlere de şunları söylemek isterim: Konumlarını şöyle bir muhasebe etsinler, gözden geçirsinler. Bunun ötesinde söyleyeceğim bir şey yok. Bütün arzum seçim döneminin kutuplaştırıcı bir şekilde geçmemesi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.