18 Bin Yeni Sağlık Görevlisi Alınacak, Bakan Demircan Neler Açıkladı?

18 Bin Yeni Sağlık Görevlisi Alınacak, Bakan Demircan Neler Açıkladı?

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Maliye Bakanlığı tarafından 18 bin yeni sağlık çalışanı alınmasına izin verildiğini açıkladı.

A+A-

Türkiye'de eğitim alanında yaşanan sorunların hemen ardından iş alanında bazı sorunlar yaşanıyor. Türkiye'de sağlık sektöründe son dönende düşüşler olduğu kadar yükselmeler olmasına rağmen bazı hastanelerde personel eksikliği yaşanması ise hastaların daha fazla sorun yaşamasına ve daha fazla mağdur olmasının arkasında yatan en büyük ve en fazla sorun teşkil eden durum olarak biliniyor. Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, bu konuda bu sene içerisinde 18 bin yeni sağlık çalışanı alınmasına onay verildiğini açıklayarak, 18 bin yeni personel ile birlikte toplamda 8 bin + 18 bin sağlık çalışanının işe başlamış olacak olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan Açıklamalarından Satır Başları

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Sağlık personel sayımızı da tamamlamak için mesafe alıyoruz. Bu sene, geçen yıllara göre daha fazla sağlık personelimizi istihdam etmek için harekete geçtik. 27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM'nin sitesinde ilan edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18 bin sağlık çalışanını bu sağlık ordusuna katmış olacağız. İnşallah onun peşinden çok da geciktirmeden 19 bin de sağlık işçisi alacağız. Dolayısıyla sağlıktaki personel açığını bu sene bir nebze, gelecek sene inşallah daha güçlü gidererek bu açığı tamamlayacağız. Yaptığımız hesaplara göre, 2023'ten itibaren pratisyen hekim arkadaşlarımızın mecburi hizmeti kalkacak. Çünkü artık açık kapanmış oluyor. Kadrolar ilan edilecek, hekim arkadaşımız çalışmak istediği yere gidecek. Çünkü şimdi yetersizlik var, hekimlerin gitmediği yerlere zorunlu hizmet koyuyoruz. Uzman hekim açığımız da 2030'lara doğru giderek azalacak. Yan dalların çoğalmış olması, uzman hekimdeki açığımızı kapatmada biraz zaman gerektiriyor." dedi. Bakan Demircan'ın bu açıklamaları ataması yapılmayan sağlık çalışanlarını heyecanlandırırken, bazı sağlık çalışanları ise kendilerinin bu konuda sürekli olarak talepleri olduğunu, neden dolayı seçimlere kadar beklenildiği sorusunu sordu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.