2020 Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Hesaplaması, Şartları, Gerekli Belgeler

2020 Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Hesaplaması, Şartları, Gerekli Belgeler

2020 yılında askerlik borçlanmasının ne kadar olduğunu, nasıl hesaplanacağını, şartlarını, gerekli evrakları, sigorta başlangıcına etkisi olup olmadığını ve e-devlet üzerinden başvurunun nasıl yapılacağını inceleyebilirsiniz.

A+A-

2020 askerlik borçlanma miktarı vatani hizmetlerini geçirmek üzere, askere giden kişilerin emeklilik sürelerini düşürmek amacıyla, ödemeleri gereken ücretin tümünü oluşturmaktadır. Askerlik borçlanması SGK tarafından, askerlik hizmeti boyunca geçen sürenin prim ödemeleri ile birlikte, emeklilik yaşı için sayılması olarak açıklanabilir.

Askerlik borçlanmalarında er, erbaş ya da yedek subay olarak askerlik görevlerini yapmış kişiler, SGK bünyesine başvuru yaparak borçlanma sürelerini başlatabilirler. Askerlik borçlanma ücretleri, her kişinin yaptığı askerlik derecesi, süresi vb. parametrelere bağlı olmak üzere değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple askerlik borçlandırmalarında, sabit bir ücret bulunmamaktadır. Askerliklerini ücretli bir şekilde yapan kişilerin, son aldığı maaşlar üzerinden değerlendirmeler yapılmaktadır. Borçlanma ücretleri genel olarak, e-devlet veya SGK bünyesine direkt müracaatlar ile hesaplanabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanma hesaplaması yapmak askerlik vazifesini yapan kişilerin, birebir talebi üzerine yapılmaktadır. Talep üzerine gerçekleşen hesaplamalarda, askerlik süresinin 1. Günü temel alınmaktadır ve buna göre hesaplamalar yapılmaktadır. Askerlik görevlerini belirtilen şartlar da yapan kişilerin, SGK şubelerine başvurması durumunda belirtilen parametreler ışığında, emeklilik için yatırılması gereken primler belirlenmektedir.

Askerlik borçlanması konusunda hesaplamalar, sigortalılarının mevcut primlerinin alt ve üst sınırları temel alınacak şekilde yapılmaktadır. Bu bilgiler ile birlikte, kişilerin belirlenen günlük kazançlarının yüzde 32’si üzerinden kesin hesaplamalar yapılmaktadır. Günlük ücretleri yüksek olan kişilerin, askerlik vazifesi boyunca geçirdiği süre de göz önünde bulundurularak oldukça yüksek prim ücretleri ödeyebilmektedirler. Bunun yanı sıra askerlik hizmetlerini düşük rütbeler ile gerçekleştiren kişiler, diğer sigortalılara göre daha düşük prim ücretleri ödemektedirler.

Askerlik Borçlanma Ücretleri Aylık Ne Kadar?

Askerlik borçlanma miktarı aylık hesaplanmalarında, hizmet süresi gibi değişik kıstaslar ışığında belirlenmektedir. Aylık prim ücretleri konusunda, ödenebilecek en üst sınır ve en alt sınır SGK tarafından belirlenmektedir. Bunun için bir sigortalının, günlük ücreti ne kadar yüksek olursa olsun, üst sınırı geçme şansı bulunmamaktadır. Borçlanma ücretleri aylık ne kadar fazla olursa, sigortalı kişinin erken emeklilik sonrası alacağı ücrette o kadar fazla olmaktadır. 
Her yıl yetkili kurumlar tarafından, askerlik borçlanmaları TEFE/TÜFE oranına göre artış veya azalış göstermektedir. Bununla birlikte 2020 yılına ait aylık borçlanma miktarı aşağıda verilmektedir;

 • 20 ay üzerinde ki hesaplamalar da en düşük 16.373,76 TL
 • 18 ay üzerinde ki hesaplamalar da en düşük 14.736,78 TL
 • 6 ay üzerinde ki hesaplamalar da en düşük 4.912,72 TL
 • 1 ay üzerinde ki hesaplamalar da en düşük 818,69 TL

Askerlik Borçlanması Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Askerlik borçlanması müracaat belgeleri SGK tarafından, kişinin borçlanma süresini ve aylık ödeme tutarlarının hesaplanması için, istenilen tüm belgeleri oluşturmaktadır. Askerlik borçlanmasına başvuru yapacak her vatandaşın, istenilen belgeleri eksiksiz ve tam bir şekilde temin etmesi gerekmektedir. Borçlanma için başvurmuş fakat belgeleri temin edememiş kişilerin, başvuru süreçleri durdurulmaktadır. 

Askerlik borçlanması için SGK tarafından istenilen tüm belgeleri, e-devlet kapısı üzerinden temin etmek mümkündür. Bu konuda kurum ve askeri yetkililer, tam bir uyum içinde çalışmaktadır. Konu ile ilgilenen vatandaşlar, e-devlet şifreleri ile istenilen tüm belgelere kolaylıkla ulaşabilmekle birlikte, ıslak imzalı belgelerin çıktıları alındıktan sonra imzalatmak gerekmektedir.

2020 yılı için, askerlik borçlanma belgeleri aşağıdaki gibidir;

 • Askerlik borçlanma formu
 • Başvuru dilekçesi
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Sicil kaydı
 • İkametgâh belgesi

E-devlet Üzerinden Borçlanma Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden borçlanma müracaatı yapmak konu ile ilgilenen kişilere, kurumlar tarafından sağlanan kolaylıklardan bir tanesidir. SGK şubelerinden herhangi birine gitmek istemeyen kişiler, evde veya oturdukları yerden borçlanma başvurusu yapabilmektedir. Bununla ilgili olarak kurumlar, e-devlet üzerinden konu ile ilgili özel bölümler açmaktadır. 

E-devlet üzerinden askerlik borçlanması başvurusu yapmak için, öncelikle sigortalı kişinin e-devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. Şifreyi temin eden kişiler, T.C. kimlik numaraları ile birlikte sisteme giriş yapıp, askerlik borçlanması yazarak ilgili bölüme ulaşabilir. İlgili bölüme giriş yapıldıktan sonra, sistemin yönergeleri dikkatli bir şekilde takip edilip gerekli işlemler sonlandırılır.

Askerlik Borçlanması Şartları Nelerdir?

Askerlik borçlanma koşulları erken emekli olmak isteyen veya prim ödemek isteyen kişilerin, istisnasız bir şekilde sağlaması gereken şartların tümünü oluşturmaktadır. Belirtilen şartların sağlanması durumunda, askerlik borçlanmasına başvuru yapılabilmektedir. Şartları sağlayamayan sigortalı kişiler, askerlik borçlanması hakkını elde edememektedir. Günümüzde birçok sigortalı kişi, askerlik borçlanması yaparak 2 yıla kadar erken emekli olabilmektedir. Erken emekli olmak isteyen birçok kişi, gerekli şartları sağlayarak SGK üzerinden başvurularını tamamlayabilir.

2020 askerlik borçlanma şartları aşağıdaki gibidir;

 • Erkek çalışanların vatani görevlerini er ya da erbaş olarak yapması
 • Kişinin askerde olduğu süre boyunca, işvereni tarafından prim ödenmemesi 
 • Sigortalı iken herhangi bir suçtan dolayı yargılanmamak
 • Askerlik süresi boyunca disiplin cezası almamak
 • İstifa durumlarında, açıkta ki süre boyunca prim ödenmemesi

Askerlik Borçlanmasının Faydası Nedir?

Askerlik borçlanmasının yararı vatandaşların, askerlik süresi boyunca sigortalı geçirdikleri süreleri, emeklilik sürelerine eklenmesidir. Emeklilik süresine eklenen günler sayesinde, kişiler en fazla 2 yıl kadar erken emeklilik şansı yakalayabilirler. Bununla birlikte, emeklilik için gereken yaş şartını sağlayan fakat gün sayısını tutturamayan kişiler, askerlik borçlanması ile emekli olabilmektedirler. Tüm bu faydalardan yararlanabilmek için, kişinin askerlik süresini sigortalı bir şekilde geçirmesi aranan en büyük şarttır.

Askerlik borçlanmasının sağladığı faydalardan bir başkası ise, emekli olan kişinin emeklilik maaşlarında sağladığı artıştır. Askerlik süresini borçlanma ile ödeyen kişiler, primlerinde artış yapacağı için emekli olduklarında da yüksek emekli ücretleri alabilmektedir. Konu ile ilgilenen ve faydalanmak isteyen kişilerin, SGK bünyesine doğrudan müracaat etmesi gerekmektedir. Başvuruları alınan ve olumlu sonuçlanan kişilerin emeklilikleri, en geç 30 gün içerisinde gerçekleştirilmektedir.

Askerlik Borçlanmasının Sigorta Başlangıcına Etkisi Nedir?

Askerlik borçlanması sigorta başlaması etkileri vatandaşlar açısından, oldukça önemli bir durumu oluşturmaktadır. Askerlik borçlanmasının sağladığı en büyük avantajlardan bir tanesi, sigorta başlangıç tarihlerinin geriye çekilebilme imkânıdır. Bununla birlikte bu avantajdan yararlanmak isteyen kişinin, askerlik görevini yapmadan önce sigortalı bir şekilde çalışması gerekmektedir. 

Sosyal Güvenlik Kurumu sigorta başlangıçlarını, askerlik borçlanması yapılması durumunda günlük 21.74 TL katsayısı ile çarparak karar vermektedir. Bunun yanı sıra, başvurudan 1 ay içerisinde gerekli ücret ödendiği takdirde, emeklilik için kazanılan prim ve gün sayısı 1 yıl 8 ay 2 gün olmaktadır. Avantajların sağlanması için, yetkili kişilerin belirttiği süre içerisinde prim ve ücretlerin ödenmesi oldukça önemli bir husustur. Prim ve ücretlerin geç ödenmesi takdirde, aradan geçen süre tamamen kişinin aleyhine işlemektedir.

Askerlik Borçlanmaları İçin Kurum İletişim Adresleri Nedir?

Askerlik borçlanmaları kurum iletişim kanalları konu ile ilgilenen kişilerin ve bilgi almak isteyen vatandaşlar için, SGK tarafından paylaşılmaktadır. Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişiler başta olmak üzere, her türlü teknik ve detay bilgi için iletişim adresleri kullanılabilmektedir. SGK iletişim kanalları, sadece askerlik borçlanması yapmak isteyen vatandaşlar için değil, genel konular hakkında fikir sahibi olmak isteyen kişilerin de kullanımına açıktır. 

SGK iletişim kanalları her ile göre farklılık gösterdiğinden, kurum resmi sitelerinden iletişim numaraları oldukça kolay bir şekilde temin edilebilmektedir. İletişim numarasını temin eden vatandaşlar, kurum ile irtibat kurduktan sonra askerlik borçlanması konusu ile ilgili, bilgi almak istediğini yetkililere söylemelidir. Daha sonra yetkililer tarafından verilen bilgiler, dikkatli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.