2020 Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir, Kimler Alabilir? Başvuru ve Evraklar

2020 Engelli Maaşı Alma Şartları Nelerdir, Kimler Alabilir? Başvuru ve Evraklar

2020 yılında engelli maaşı alma şartları nelerdir, kimler engelli aylığı alabilir? Engelli maaşı başvurusu, evrakları ve sorgulaması hakkında tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

A+A-

2020 engelli geliri alma koşulları SGK ve devlet tarafından, engelli vatandaşlarımıza maaş bağlanma şartlarının tümünü oluşturmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti bünyesinde, engelli vatandaşlarımız birçok haktan yararlanabilmektedir. Bu haklardan en öne çıkanı ise engelli maaşı olmaktadır. Engelli bireylerin, SGK ve diğer yetkili kurumların belirlediği şartları sağladıklarında, engelli maaşı alma hakkına sahip olmaktadırlar. Belirtilen haklar engel süresince, kesintisiz bir şekilde devam etmektedir.

Engelli maaşına başvuru yapılabilmesi için, engelli vatandaşların yetkililerce belirtilen engel şartlarını eksiksiz sağlaması gerekmektedir. Engel şartlarını sağlayan vatandaşlar, SGK kurumlarına müracaat etmeleri halinde, gerekli değerlendirmelerin ardından gelirleri bağlanmaktadır.

Kimler Engelli Maaşı Alabilir?

Engelli ücreti alabilecek kişiler SGK tarafından belirlenen, engel şartlarını eksiksiz bir şekilde sağlayan vatandaşlar olmaktadır. Engelli maaşına başvuru yapılabilmesi için, yetkili kurumlarca aranan şartların hepsinin sağlanması gerekmektedir. Bu konuda engel seviyesi ve durumu gibi, önemli faktörlerde devreye girmekte ve göz önünde bulundurulmaktadır. Belirtilen şartların sağlanamaması durumunda, yapılan başvuruların hiçbirisi göz önünde bulundurulmamaktadır.

SGK tarafından belirtilen kişiler, engelli maaşlarını kendi belirttikleri hesaplardan her ay, kesintisiz bir şekilde alabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirtilen şartlar, gerekli görüldüğünde değişse bile, güncel koşullar aşağıdaki gibidir;

 • En az yünde 40 engel sahibi olmak
 • 18 yaşını doldurmuş, 60 yaşını aşmamış olmak
 • SGK üzerinden herhangi bir gelir elde etmiyor olmak
 • Bireyin çalışmıyor olması
 • Nafaka ödemesi almıyor olması

Engelli Maaşı için Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı için müracaat etmek SGK bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Başvuru yapan vatandaşın engel durumunu ve ücretin verilip verilmeyeceği konusunda, tek yetkili devlet kurumu SGK olmaktadır. Bu sebeple, engelli maaş hakkından yararlanmak isteyen kişilerin hepsi, SGK üzerinden işlem yapması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde başvuru yollarından bir tanesi, doğrudan kurumla iletişime geçip işlemleri halletmektedir. Bunun yanı sıra, e-devlet kapısı üzerinden de müracaatlar gerçekleştirilebilmektedir.

E-devlet üzerinden maaş başvurusu yapacak vatandaşların, T.C. kimlik numaraları ve önceden edindikleri e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekmektedir. Sisteme giriş yapan kişiler, platform üzerinde ki arama bölümüne engelli maaşı yazarak ilgili sekmelere ulaşabilirler. İlgili yerlere ulaşan vatandaşların, e-devlet üzerinde bulunan yönlendirmeleri eksiksiz takip etmesi, istenilen bilgileri kusursuz bir şekilde doldurması gerekmektedir. E-devlet üzerinden yapılan başvuru sonuçları, kişiye kısa mesaj yolu ile bildirilebilmektedir. Bununla birlikte yine e-devlet kapısı üzerinden, başvuru sorgulama yapılabilmektedir.

Engelli Maaşı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Engelli geliri için gerekli dokümanlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, konu ile ilgilenen ve başvuru yapacak her kişiden istenmektedir. Başvuru yapacak her vatandaşın, kurum tarafından istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlaması ve zamanında teslim etmesi gerekmektedir. Belgelerin zamanında teslim edilememesi durumunda, başvurular zaman aşımına uğramaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna doğrudan müracaat edecek kişiler, belgelerin tümünü e-devlet çıktısı halinde alabilmekteler. Kurum bu konuda engelli vatandaşlara, oldukça toleranslı davranmaktadır. 

Gerekli görüldüğü yıllarda güncellense de, genel olarak engelli maaşı başvuru belgeleri aşağıda ki gibidir;

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli sağlık kurulu raporu
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtaçlık belgesi
 • SGK bünyesinden, herhangi bir gelir elde etmediğine dair belge
 • Engelli maaşı başvuru dilekçesi
 • Mal bildirimi belgesi

2020 Engelli Maaşları Ne Kadar?

2020 engelli ücretlerinin miktarı her yıl enflasyon ve TEFE/TÜFE oranlarına göre, SGK tarafından belirlenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından, engelli vatandaşlara sağlanan haklardan sadece biri olan engelli maaşı hakkı engelli vatandaşın, yaşamı rahat bir şekilde devam ettirebilmesi, aylık ihtiyaçlarını çalışmadan karşılayabilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Bu sebeple belirli bir oranda engelli olan kişilerin tümü, engelli maaşı için başvuru yapma hakkında sahiptir.

2020 yılı itibari ile yürürlüğe girecek olan kanunla birlikte, engelli maaşlarında da kayda değer bir artış olması planlanmaktadır. Bu planlamaların tümü, meclis bütçe komisyonları tarafından kurumlar ile ortak çalışmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tüm bunların ışığında, 2020 yılı itibari ile engel yüzdesi 40-69 arası olan vatandaşlar için aylık ücret, 449 TL olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte engel yüzdesi 70 ve üzeri olan kişiler için bu ücret, 720 TL olarak belirlenmiştir. Belirtilen kanun, yılbaşı ile birlikte yürürlüğe girecektir.

Engelli Maaşı Nereden Ne Zaman Alınır?

Engelli ücretinin alınacağı yer ve zaman tamamen, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Engelli maaşı hakkı için başvuran kişiler, kurum bünyesinde ki istenilen şartları ve daha sonrasında evrakları sağladığında, belirtilen maaş hakkına sahip olabilirler. Engelli ücretleri geçtiğimiz yıllarda 3 ayda bir yatırılsa da, yeni getirilen sistem ile birlikte ayda bir yatırılmaya başlanmıştır.

Kurumun maaş yatırma yeri PTT şubeleri olmaktadır. Fakat bununla birlikte, bazı istisnai şartlar ve dilekçeler ile birlikte vatandaşın istediği bir banka hesabına da, engelli maaşları yatırılabilmektedir. Bu bilgilerin ışığında kurum, engelli maaşlarının kişinin doğum tarihlerine göre, ay içinde sırayla yatırmaktadır. Buna göre;

 • Doğum tarihinin sonu 0 ya da 5 olan kişiler her ayın 5’inde
 • Son rakamı 1 ya da 6 olan kişiler her ayın 6’sında
 • Son rakamı 2 ya da 7 olan kişiler her ayın 7’sinde
 • Son rakamı 3 ya da 8 olan kişiler her ayın 8’inde
 • Son rakamı 4 ya da 9 olan kişiler her ayın 9’unda engelli maaşlarını almaktadır.

Engelli Vatandaşların Hakları Nelerdir?

Engelli kişilerin hakları Türkiye Cumhuriyeti Devleti kanunlarında, açık ve net bir şekilde belirtilmektedir. Sosyal devlet kanunları sayesinde, günümüzde ülkede bulunan engelli vatandaşlarımız birçok kolaylığa ve imkâna sahiptir. Bu imkânların sınırı ulaşımdan, sosyal aktivitelere kadar geniş bir yelpazeyi kaplamaktadır. 

Engelli vatandaşlarımızın sahip olduğu bazı haklar aşağıdaki gibidir;

 • Her türlü toplu taşıma vasıtalarında indirim
 • Enerji tüketim bedellerinde indirim
 • Emlak vergi ödemelerinde belirli oranda indirim
 • Sıra beklemeden öncelik hakkı
 • Bütün müzelere ücretsiz erişim
 • Engelli vatandaşlar için ayrılmış park kolaylığı
 • Araç alırken ÖTV indirimi

Engelli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Engelli ücreti sorgulaması yapmak SGK tarafından, vatandaşlara sunulan hizmetlerden bir tanesidir. Engelli maaşı sorgulama yöntemleri, sadece bir tane olmamakla birlikte birçok yol mevcuttur. Bu yollardan en kolayı ve sık kullanılanı, e-devlet üzerinden sorgu sistemidir. Belirtilen sistemde, e-devlet üzerinden Aile Çalışma Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinden, gerekli maaş sorgularını yapabilmektesiniz.

Bunun dışında diğer sorgu sistemlerinden size uygun olanını seçerek, maaş sorgulamaları yapılabilir. Diğer sorgu sistemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • E-devlet şifresi ile
 • Mobil imza ile
 • İnternet bankacılığı ile 
 • Bakanlık siteleri ile

Engelli Maaşı İçin SGK İletişim Adresi Nedir?

SGK iletişim adresi engelli vatandaşların, maaşlar veya herhangi bir konuda yaşadığı problemlerin çözülebilmesi için, kişilerin ihtiyaç duyduğu adreslerdir. İletişim adresleri tüm halka açık olmakla birlikte, engelli vatandaşlar içinde ayrı bir hat mevcuttur. SGK iletişim adresleri, her ilde değiştiğinden en sağlıklı bilgi resmi sitelerde bulunmaktadır. Fakat her kurum için standart bir şekilde, telesekretere bağlanıldıktan sonra engelli hattının talep edilmesi gerekmektedir. Gerekli yönlendirmeler yapıldıktan sonra, engelli maaşı için her türlü soru ve görüşler bildirilebilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.