2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

2020 İşsizlik Maaşı Ne Kadar? İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

Asgari ücretin zam almasıyla birlikte 2020 işsizlik maaşı hesaplama özellikle işten ayrılacak olan vatandaşlar için maddi destek sağlama açısından merak edilen konuların başında gelmektedir.

A+A-

2020 İşsizlik Maaşı Hesaplama İşsizlik Maaşı Almak İçin Şartlar Neler

Vatandaşlar için özellikle işsizlik maaşı en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Yeni yılla birlikte yapılan değişimlerde merak konusu olmaktadır.

Asgari ücretin zamlanmasıyla birlikte 2020 işsizlik maaşı hesaplama özellikle işten ayrılacak olan vatandaşlar için maddi destek sağlama açısından merak edilen konuların başında gelmektedir. İş yerinden ayrılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kişinin özellikle işsizlik maaşı alabilmesi için dikkat etmesi gereken şartların yerine getirilmesi gerekir. Aksi durumda devlet tarafından ödenecek olan işsizlik maaşının alınamaması söz konusu olmaktadır.

Farklı sebeplerden dolayı iş hayatını sonlandırmak isteyenler için belli bir süre geçimi desteklemek amacıyla devlet tarafından işsizlik maaşı ödenmektedir. İşten ayrılacak olan kişilerin özellikle ayrılmadan önceki çalışma hayatı içerisinde kesintisiz 120 gün prim ödenmiş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra son üç yıl içerisinde işsizlik sigortası birimlerinin en az 600 gün olarak ödenmiş olması önemlidir. 2020 yılında özellikle işsizlik maaşı alacak olanlar için en düşük miktar 1177 TL iken en yüksek miktar ise 2354 TL olarak belirlenmiştir. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre asgari ücretin yüzde %40’ı en düşük oran için belirleyici olurken %80’i en yüksek oran için belirleyici olmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?
İşsizlik maaşından yararlanmak isteyenler için belirlenmiş olan işsizlik maaşı alma şartları dikkate alınmalıdır. Vatandaşlar özellikle son üç yıl içerisinde en az 600 gün prim ödenmesi ve son yıl içerisinde 120 gün hizmet akdinin bulunması halinde işsizlik maaşı almaya hak kazanabilirler. Bunun yanı sıra iş akdinin feshedilmesi ile birlikte 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerekir. 
Çalışanlar için hizmet akdinin işveren tarafından sonlandırılmış olması gerekir. Aynı zamanda hizmet akdinin haklı bir sebep nedeniyle işçi tarafından sonlandırılmış olması da uygundur. Vatandaşlar için özellikle işyerinin kapanması ya da el değiştirmesi gibi durumlarda işin sonlandırılması da işsizlik maaşı alımı üzerinde etkili olan nedenlerden biridir. 

İşsizlik Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı almak isteyenler başvuru için İŞKUR’a müracaat etmelidir. İşten çıkılması durumunda verilecek olan hizmet akdi ile başvuru yapılmaktadır. Belgenin onaylı olması durumunda herhangi bir sorun yaşanmadan başvuru işlemi yapılabilir. İşten çıkartma işleminin gerçekleştiği günden itibaren yaklaşık olarak 30 gün içerisinde başvuru yapılması gerekir. 30 gün içerisinde yapılmayan başvurular geçerli sayılmamaktadır. Bu nedenle özellikle vatandaşların bu konuda dikkatli olması gerekir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından tanımlanacak olan işsizlik maaşı nasıl alınır başvurusu nereden yapılır? Diye düşünenler için İŞKUR müracaat edilecek olan merci olarak belirlenmiştir. Gerekli koşulların sağlanması halinde İŞKUR’a yapılacak olan başvurunun ardından ödemeler onaylanması durumunda PTT üzerinden yapılmaktadır. Aylık belirlenen tarihlerde PTT’ye gidilerek maaş alınabilir. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.