2020 Malulen Emeklilik Şartları, Maaşı, Başvurusu ve Hastalıklar

2020 Malulen Emeklilik Şartları, Maaşı, Başvurusu ve Hastalıklar

Malulen emekli olma şartları 2020 yılı için güncel bilgilerle yazımızda yer almaktadır. Malulen emekli maaşı, başvurusu ve hastalıklarla alakalı detayları inceleyebilirsiniz.

A+A-

Sağlık durumunun bozulması sonucu ortaya çıkan malulen emeklilik maaşlarının 2020’de ne kadar olduğu açıklandı. Malulen emeklilik maaşı işçi veya memurların sağlık durumunun bozulması halinde talep edebileceği aylık ödemedir.

2020 Malulen Emekli Maaşları Ne Kadar Oldu?

2020 yılı için malulen emekli aylık ödemeleri henüz açıklanmadı. İlgili kurumlardan yapılan resmi açıklama olmamasına karşılık 2020 yılı için malulen emeklilik maaşlarının artması bekleniyor. Yeni rakamların zam oranlarıyla birlikte açıklanması beklenirken, malulen emeklilik şartları 2020’de değişikliğe uğradı.

2020 Malulen Emekli Düzenlemesi Nasıl Oldu?

2020 malulen emekli koşulları şu an yürürlükte olan 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda belirlenmiştir. Malulen emeklilik kavramı 4A olarak çalışan sözleşmeye ve hizmet akdine bağlı işçilerin ve aynı zamanda 4B olarak çalışan kendi hesabına bağımsız yada esnaf zanaatkar veya kamuya ait olan kurumlarda çalışan memurların sağlık durumları ile ilgili olarak erken emeklilik ve düzenli maaş isteklerini ifade eder. Çalışamayacak duruma sebep olan, iş kazası geçiren işçi yada memurlar malulen emeklilikten yararlanabilir. 

2020 Kamu Görevinde Çalışanların Malulen Emeklilik Düzenlemesi Nasıl Oldu?

Kamu görevinde çalışan sigortalılar için malulen emeklilik durumu, çalışma yetisinin en az %60’ını kaybeden ve mesleklerini yapamayacak durumda olma ön koşulu taşır. Ancak bunun sağlık kurumlarınca tespit edilmesi ve belgelenmesi gerekir.  Bu durumun belgelenmesi halinde kişi aylık düzenli olarak maaşa bağlanır. Ancak bu durum sigortalı olarak ilk çalışmaya başladığı tarihten önceki süreçte %60 ve üzerinde hastalık ve engelli bulunan ve bu nedenle malulen emekli sayılmayan kişiler için değişir.

Minimum süre olarak on beş yıldan beri sigorta kaydı bulunan ve en az 3960 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ilgili yerlere belgelenmiş olması şartıyla malulen emeklilik aylığı bağlanır. Malulen emeklilik şartları normal emeklilik şartlarına göre daha basit ve kolaydır. Normal emeklilikte bulunan prim, yaş gibi yerine getirilmesi gereken şartlar malulen emeklilikte yoktur.

Malulen emeklilik hakkı ilgili yasa ve yönetmeliklerle güvence altına alınmıştır. Kimlerin bu haktan yararlanıp yararlanamayacağı SGK tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan 25221 sayılı yönetmeliği ile belirlenmiştir.

2020’de Malulen Emeklilik İçin Psikolojik Hastalıkların Olması Durumu 

Malulen emeklilik için belirlenen bazı psikolojik rahatsızlıkları taşımanız halinde ilgili yerlere müracaat ederek başvuruda bulunabilirsiniz. Malulen emeklilik kavramında esas hastalıklar listesinde IQ’sü ellinin altında olmak ve zeka geriliğine sahip olmak da vardır. Belirlenen psikolojik hastalıklara sahip olanlar da malulen emeklilik için başvuru da bulunabilir. Bu psikolojik rahatsızlıklar şunlar olarak belirlenmiştir:

 • Tedaviye cevap vermeyen ve çalışma imkanı tanımayan şizofreni ve alt türevlerinin olması hali.
 • Tedavisi mümkün olmayan ve çalışma imkanını vermeyen şizoafektif bozukluk türleri.
 • Çalışma imkanı vermeyen ve tedavisi olmayan sanrısal bozukluklar.
 • Atipik olarak sınıflandırılamayan ve tedavisi olmayan çalışma imkanı vermeyen psikozlar 
 • Tedaviye olumlu yanıt vermeyen ve çalışmaya imkan tanımayan progresyon gösteren bipolar bozukluklar.
 • Beyin hasarı, beynin işlevsel bozukluğuna bağlı davranışlarda bozukluk.
 • Kronik obsesif bozukluk, kronik travma sonrası stres bozukluğu.

Geçtiğimiz Yıllarda Emekli Maaşları Ne Kadardı?

Geçtiğimiz 2019 yılı için malulen emekli maaşları 971 TL idi. 2019 yılı için 971 TL olan malulen emekli maaşından yararlanmaya hak kazanan kişileri belirlemeye yönelik yasa SGK tarafından belirlenmiştir. 

Malulen Emeklilik İçin Nereye Müracaat Edilir?

Malulen emekli olmanız için başvuracağınız yerler kişinin en son çalıştığı işyerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlükleri yada sosyal güvenlik merkezleridir. Kişiler kurum tarafından hazırlanmış olan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ve bir adet fotoğrafıyla birlikte başvuruda bulunmalıdır. Başvuru ile ilgili detaylı bilgi almak için www.sgk.gov.tr adresinden maluliyet portalına ulaşabilirsiniz.

Malullüğün Tespiti Sırasında Sevk İşlemi Nasıl Yapılır? 

Malullüğün tespit edilmesi için sevk durumu şu şekilde gerçekleşir:

Çalışmadıkları süre boyunca yada sigortalılık durumu devam ederken 1800 prim ödeme günü olan kişiler en son sigortalı bulundukları ilin sosyal güvenlik kurumuna müracaat ederek başvuruda bulunabilir. Kuruma başvuru yapan kişiler sağlık kurumlarına sevk talebinde bulunur. Kurumca yapılan sevk işlemlerinde kişinin malulen emeklilik tespitinin yapılmasına ilişkin sağlık masrafları kurum tarafından karşılanır.

Fakat 1800 prim günü olmasına karşılık prim borcu bulunan 4B sigortalılar ve 1800 prim günü borçlanmak üzere dolduran ve borçlanma bedeli ödemeyen sigortalıların sevk işlemlerinin kurumca yapılır fakat tespit aşamasındaki sağlık masrafları tespit talebinde bulunan kişi tarafından karşılanır.

2020’de Malulen Emeklilik Şartları Nedir?

2020 yılında malulen emekli olmanız için aranan koşullar belirlenmiştir. Bu koşullar şu şekildedir:

 •  En az 10 yıldır sigortalı olması gerekir.
 • Toplamda 1800 gün prim ödemesi gerekir.
 •  Kişi başka birinin sürekli bakımına muhtaç raporu alırsa sigorta süresine bakılmadan malulen emekli olabilir. Fakat kişinin yaşlılık ve ölüm sigortalarının priminin beyan edilmesi gerekir.
 • Kişinin maluliyeti dolayısıyla sigortalı olarak çalıştığı işe son vermesi ve görevinden ayrılması gerekir.
 • Kurumdan bağımsız kendi adına ve hesabına bağlı çalışan kişilerde ise sigortalılığı konusunda kuruma sağlık sigortası primi borcu ve prim ve prime ilişkin borcunun olmaması gerekir.
 • Kuruma başvuru şeklinin yazılı dilekçe ile olması gerekir.

2020 Malulen Emeklilik İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Sigortalı olarak çalışan kişi veya sigortalı olarak çalıştığı işyeri tarafından maluliyet tespiti yapılması talebinde bulunmak üzere sosyal güvenlik il müdürlüğüne yada sosyal güvenlik merkezine yazılı olarak başvuru yapılır.
Yetkili bulunan sağlık hizmeti görevlileri başvuru sonrasında sağlık kurullarına sevk yaptırır. Bu sağlık kurulları tarafından düzenlenen rapor incelemesi neticesinde kurum sağlık kurulu tarafından kişinin malulen emeklilik şartları taşıyıp taşımadığı tespit edilir.

Malulen Emeklilik Başvurunda Bulunmak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Malulen emeklilik konusunda müracaat etmek isteyenler için gerekli evraklar belirlenmiştir. 4A olarak hizmet akdine tabii çalışanlar ve 4B olarak kendi hesabına ve bağımsız çalışanlar için gerekli evraklar şunlardır:

 • Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi 
 • Sigortalı İşten Ayrılış Belgesi ( işten ayrılışının üzerinden 10 gün geçmemiş olanlar için)
 • Kamu görevlisi olarak çalışan 4C kişiler için ise gerekli evraklar şunlardır:
 • Malulen emekliliğe sevk için verilmiş olan onay belgesi.
 • Malulen emeklilik tespiti için düzenlenen sağlık kurulu raporu.
 • Talepte bulunan kişilerin yada vekaleten talepte bulunan kişilerin başvuru formu.
 • Malulen emeklilik için müracaat eden işyerinin başvuru formu.

2020 Malulen Emekli Aylığı Hangi Durumlarda Kesilecek?

2020’de malulen emekli olanların emekli maaşının kesileceği şartlar şunlar olarak belirlenmiştir:

 • Kişinin 5510 sayılı kanun kapsamında veya başka bir ülkenin mevzuatı kapsamında çalışmaya başlaması.
 • Düzenli kontrol muayenelerinde malullük durumunun ortadan kalktığının tespiti sonrasında.

2020’de Hangi Hastalıklar Malulen Emekli Aylığı Alır?

2020’de malulen emekli olacak olan hastalıklar yeniden düzenlendi. Aralarına sinir hastalığı gibi hastalıklar da dahil edilirken şeker hastaları için olan şartlar da yeniden düzenlendi. Yapılan yeni düzenlemelerin içine uykusuzluk sorunu da girdi.

2020 Malulen Emeklilik İçin Süre Sınırı Nedir?

Malulen emekli olmak için sahip olduğunuz zaman sınırı şu şekildedir:

 • Talep tarihinden önceki 1 yıl içinde tanı almış olmak gerekir.
 • 18 aylık alacak olduğunuz malulen emeklilik maaşı ödenme süreci sağlık kurumu raporundan itibaren başlar.
 • Raporu aldıktan sonraki süreçte hemen başvuru yapılmazsa, geciken süre kadar aylık eksik ödenir.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.