2020 Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Başvuru Süreci)

2020 Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Başvuru Süreci)

2020 yılında vize için istenen belgeler nelerdir, başvuru nasıl yapılır? Başvuru sürecinde bilmeniz gerekenleri ve ayrıca Schengen vizesi şartları ve ülkelerini yazımızdan inceleyebilir; vize başvurusu ile ilgili tüm detayları inceleyebilirsiniz.

A+A-

Vize isteyen ülkelere seyahat edebilmek için bazı evraklar istenmektedir. Sadece Türk pasaportu ile birçok ülkeye seyahat edilebilir ancak Amerika, Avrupa ve Avustralya gibi birçok kıtaya seyahat edebilmek için ekstra vize de istenmektedir.

Vize bir ülkeye giriş, çıkış yapabilmek için gerekli makamlardan alınan izindir. Vize, bir ülkenin kendi ülkesine girmek isteyen yabancıları seçme hakkı sunuyor. Pasaportunda vize olan bir yabancı, ülkeye giriş yapmak için izin almış olur. Ülkenin dış temsilcilikleri ve sınır makamları tarafından ülkeye giriş için, kişinin pasaportuna koyulan bir belgedir.

Vize Nerelerden Alınabilir?

Maalesef birçok ülke Türk pasaportu için vize istemektedir. Bu yüzden seyahat edilecek ülkenin Türk pasaportu için vize isteyip istemediği kontrol edilmelidir. Seyahat edilecek ülkenin;

 • Büyükelçiliğinin Konsolosluk bölümlerinden,
 • Başkonsolosluğundan,
 • Konsolosluğundan alınabilir.

Bazı ülkeler ise Fahri Başkonsoloslukları veya Fahri Konsoloslukları ile vize vermektedir.

Vize almak için ikamet edilen yerden vize başvuru yapmak için uluslararası hukuk kuralları gereğince zorunludur.

Seyahat edilecek ülkenin birden fazla Konsolosluk ve Başkonsoluslğu varsa ikamete en yakın konsolosluğa gidilmelidir. En yakın konsolosluk nerede olduğunu öğrenmek için konsolosluğun resmî web sitesi ziyaret edilebilir ya da konsolosluğa telefon açılabilir.

Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: En az 6 ay geçerliği olan pasaportun aslı. Eğer daha önceden alınan pasaportlar varsa o pasaportların fotokopilerinin bulunması avantaj sağlayabilir.
 • Vize başvuru formu: gidilecek ülkeye ait başvuru formları vardır ve doldurulması istenir. Bazı ülkeler bu formun elle doldurulmasını isterken bazı ülkeler online şekilde bilgisayar ortamında doldurulmasını ister. Bunun için önceden araştırma yapılması gereklidir.
 • Vize talep dilekçesi: Gidilecek ülkenin elçilik ya da konsolosluğuna ithafen elle yazılmış; gidiş amacının, gidiş-dönüş tarihleri, hangi şehre gidileceğini, seyahat planlarını kapsayan bir talep dilekçesi yazılır. Bu dilekçenin amacı gidilecek ülkeye göçmen olarak gelinmeyeceğinin, tekrar kişinin kendi ülkesine döneceğinin ve göçmen olunmadığının kanıtlamasıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Vize işlemlerinde kullanılacak olan 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir. Fotoğraf boyutları ülkeden ülkeye değişse de standart fotoğraf boyutları 3,5 cm* 4,5 cm’dir. Fotoğraf son 3 ay içinde çekilmiş olmalıdır.
 • Rezervasyonlar ve uçak biletleri
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahatten 1 gün önce başlayan ve seyahatten 1 gün sonra biten, seyahat boyunca kişinin başına gelecek herhangi bir sağlık sorununda 30.000 £ ile teminat sağlayan sigortadır.
 • Meslek evrakları: Seyahat edecek kişinin mesleğine göre mali durumunu ispat eden evraklar.
 • Mülk kayıtları: Seyahat edecek kişiye ait taşınmaz mülk kayıtları.
 • Banka hesap dökümü: ekonomik durumu gösteren bu banka dökümü. Seyahat edecek kişinin belirli bi miktar bakiye göstermesi beklenir. Örneğin Schengen vizesi için 1000 £ bulunmalı ya da 1000£ karşılığı döviz bulunmalıdır.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden alınabilir.
 • İkametgâh kağıdı
 • Kimlik fotokopisi

Bu belgeler genel geçer belgelerdir. Ancak kişinin seyahat amacına göre, akraba ziyareti, turistik geziye göre istenen evraklar artabilir ya da azabilir. İstenen belgeler, kişinin mesleki durumuna, öğrenci, emekli olup olmadığına göre değişebilir.

Schengen Vizesi Nedir?

Eğer Schengen ülkelerinden herhangi birine seyahat planlanıyorsa, o ülkelere seyahat etmek için alınması gereken vizedir. Hangi ülkeye gidilecekse o ülkenin dış temsilciliklerine başvurmak gerekir.

Birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edilecekse en çok kalınacak olan ülkenin dış temsilciliklerine başvuru yapılması gerekir. Bu vize uygulamasının amacı Schengen Bölgesi kapsamında bulunan ülkelere daha kolay seyahat edebilmeyi sağlamaktır. 180 gün (6 ay) içinde en fazla 90 günlük seyahat etme hakkı tanıyan kısa süreli vizedir.

Schengen Vizesi Kapsamına Giren Ülkeler Hangileridir?

Schengen Vizesi kapsamına dahil olan ülkeler arasında Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan sayılır. Bu ülkeler Avrupa Birliği üyesi ülkelerdir ancak Avrupa Birliği’ne üye olmayıp da Schengen Vizesi isteyen ülkeler de vardır. Bu ülkeler; Lihtenştayn, Norveç, İzlanda ve İsviçre’dir.

Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Vize başvurusu iki şekilde yapılabilir:

 • Birincisi şahsi olarak gidilecek ülkenin Konsolosluğuna giderek yapılabilir. İkincisi sadece vize çıkartmakla ilgilenen şirketler vardır. Bu vize işleriyle ilgilenen şirketler kişinin bütün vize işlemleriyle ilgilenmekte ve kişi adına vize başvurusu yapmaktadır.
 • İkincisi ise konsolosluklara gidip bireysel başvuru yapılabilir.
   
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.