21 Mart 2020 En güzel Down Sendromu resimli mesajları ve sözleri

21 Mart 2020 En güzel Down Sendromu resimli mesajları ve sözleri

Down Sendromu ile ilgili Sözler sayfamızda down sendromlular günü sözlerini sizler için derledik, dilediğiniz zaman facebook, twitter, whatsapp ve diğer sosyal ağlar üzerinden tüm sevdikleriniz ile ücretsiz bir şekilde paylaşabilirsiniz...

A+A-

Down Sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, Down sendromlu bireylerin ayrımcılık ve önyargıya maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlikte gün hakkında bilgiler verildi. Birleşmiş Milletler’in, toplumda farkındalık yaratmak amacıyla 21 Mart'ı resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdığına değinildi.

Her milletten, her ırktan down sendromlu insanlar var, her sekiz yüz insandan birinin olma ihtimali var, Dünya'da 6 milyon insan civarında ve Türkiye'de de 70 bin civarında down sendromlu olduğu tahmin edilmekte. Down Sendromlu insanlar için en önemlisi eğitilmeleridir. Eğitim her insan için önemliyken bu insanlar için çok daha önemli.

En güzel Down Sendromu Resimli Mesajları

dw-001.pngdw1.pngdw2.pngdw3.pngdw4.pngdw5.pngdw6.png

DOWN SENDROMU GÜNÜ SÖZLERİ VE MESAJLARI

Farklılıklarımız ayrıcalıklarımızdır.

Otizm nörogelişimsel bir bozukluktur. Down sendromu değildir..

Otizm eksiklik değil, farklılıktır!

Onlar hasta değil FARKLIlar,
Yeterki bunu görelim…

Otizmin farkındayım, Farklılıklara saygılıyım.

Farklı olduklarının ama eksik olmadıklarının farkındayız ve onların yanındayız.

Farkındayız ve daima yanınızdayız.

Ama farkındalık yetmez! Empati lazım. Anlayış ve kabulleniş lazım. Her birey farklılaşmak ister, ama herkesten farklı olana temkinli yaklaşır.
Otizm Farkındalık günü farklılıkları kabul ediş günü olsun. …

Otizm bir engel ve eksiklik değil, farklılıktır. Farkındayız ve onların yanındayız.

Evet bizler farklıyız. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklıyız çünkü yargılamayız. Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur. Bu yüzden ben down sendromumla gurur duyuyorum.

Dünya farklılıklarla güzel.

Sizlerden biriyim. Dost canlısıyım, eğlenmeyi severim, birazcık inatçıyım.

Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın?

Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.

Down sendromu bir hastalık değildir. Size bulaşmaz. KORKMAYIN!

Benzerliklerimizin farkında mısın?

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü. Onlara Fırsat Verelim.

Down sendromu tedavi edilebilen bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.

Sendromu bir hastalık değildir. Genetik bir farklılıktır. Onlar diğer insanlar tarafından kabullenilmiş olmayı ve kendilerine diğer insanlar gibi davranılmasını istiyorlar.

Tıpkı sizin gibiyiz +1 fazla.

Gerçek dostlar kromozom saymaz.

Onlar da çevrelerini keşfetmek, oynamak, okumak, gülmek, çalışmak ister. Down sendromlu bireylerin potansiyellerini tam olarak geliştirebilmeleri, kendilerine yeter bir yaşam sürdürebilmeleri için ailelerine, arkadaşlarına ve vatandaşlarımızın duyarlılığına ihtiyaçları vardır.

DOWN SENDROMU NEDİR?

Down sendromu, genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down Sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir. Down sendromuna sebep olduğu bilinen tek etmen hamilelik yaşıdır, 35 yaşüstü hamileliklerde risk artar. Ancak genel olarak genç kadınlar daha fazla bebek sahibi olduğundan Down sendromlu çocukların %75-80'i genç annelerin bebekleridir. Ülke, milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı yoktur. Ortalama her 800 doğumda bir görülür. Tüm dünyada 6 milyon civarında Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye'de tam bir veri yok ama yaklaşık 70.000 Down sendromlu kişi olduğu tahmin ediliyor.

DOWN SENDROMLU BEBEK VE ÇOCUKLARDAKİ FARKLILIKLAR

Down Sendromu ile doğan bebeklerin karakteristik  yüz anomalileri vardır ,Gözler birbirinden ayrık , burun kökü basık, kulaklar aşağı yerleşimli, ense kalın ve boyun kısa olan bu bebeklerde genellikle glokom ve katarakt bulunur. Çocukluk çağında geç öğrenip çabuk unuturlar. Zeka puanları 20-85 civarında olur. Kalp ve sindirim sistemi anomalilerine sık rastlanır. İlerleyen yaşlarda kısa boylu ve obez olurlar. Genellikle kalp hastalıkları, lösemi ve solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile kaybedilirler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.