3-10 Şubat 2020 Türkiye Ekonomik Analizi

3-10 Şubat 2020 Türkiye Ekonomik Analizi

3-10 Şubat 2020 Türkiye Ekonomik Analizi

A+A-


  
A-) Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran en önemli olay,
kuşkusuz Çin kaynaklı Corona virüsünün başta Çin olmak üzere küresel piyasalar üzerinde oluşturduğu negatif etki oldu.
Virüsün Etkileri: ABD’den sonra dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de ortaya çıkan ve hızla yayılan Corona virüsü Çin ekonomisini olumsuz etkilemektedir; Birçok yabancı şirket, Çin’deki faaliyetlerine yönelik önlemler almaktadır. İKEA, Tesla, Google, Apple geçici olarak kapatanlara katılırken, THY’de Çin’in Pekin, Guangzhou, Shanghai ve Xian kentlerine yönelik uçuşlarını 9 Şubat’a kadar durdurduğunu açıklamıştır.
Geçtiğimiz hafta açıklanan Çin’in ocak ayı imalat PMI verisi 50 seviyesinde
gerçekleşti. Veri daha önce hazırlandığından virüsün etkilerini yansıtmıyor. Fakat analistlerce virüsün Çin’de bir yavaşlamaya neden olacağı değerlendirilmektedir.
Çin’in yavaşlaması da tüm dünyayı etkileyecektir. Zira küreselleşme ile hemen her ekonomi görünmeyen iplerle ile birbirine bağlıdır.. Dünya Sağlık Örgütü de, virüs nedeniyle uluslararası acil durum ilan etmiştir. Virüs dünya ekonomisinde
ilk çeyrek üzerinde etkili olacağa benzemektedir.
Öte yandan, ABD Merkez Bankası –FED- yılın ilk toplantısını gerçekleştirdi. FED faiz oranlarını değiştirmedive bir müddet daha değiştirmeyeceğinin sinyalini verdi.
Bunun yanı sıra, geçtiğimiz haftanın son işlem günü olan 31 Ocak 2020 tarihi İngiltere’nin AB’den çıkışı için son tarihti. Brexit, Sterlin’e ve Euro’ya olumlu yansıdı; Her iki döviz cinsi de değer kazandı. İngiltere ile AB arasında varılan Brexit Anlaşmasına göre, ülke 31Aralık’a kadar fiilen AB’nin üyesi kalacak, ancak siyasi karar mekanizmalarında yer almayacak. Bu geçiş döneminde taraflar kapsamlı bir serbest ticaret anlaşmasına varmak için müzakere yürütecek. İngiltere’nin geçiş dönemini uzatmak istemesi halinde en geç haziran ayında talepte bulunması gerekecek. Ancak Johnson hükümeti, uzatma talep
 etmeyeceğini ve bir anlaşmaya varılsa da varılmasa da ülkeyi AB’den 31 Aralık’ta bütünüyle ayıracağını ilan etmiş bulunuyor.
Ülkemizde ise Merkez Bankası Enflasyon Raporunu açıkladı. Buna göre; 2020 yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 8.2 olarak kaldı. 2021 yıl sonu TÜFE tahmini de % 5.4 olarak kaldı. TCMB Başkanı Murat Uysal “Enflasyonun yıl sonunda yüzde 8,2 olarak gerçekleşeceği, 2021 yıl sonunda yüzde 5,4’e gerileyeceği tahmin edilmektedir.” dedi.
Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:
TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi 24 Ocak'ta 838 milyon dolar azalışla 77 milyar 512 milyon dolara düştü. Brüt döviz rezervleri, 17 Ocak'ta 78 milyar 350 milyon dolar seviyesindeydi.
Öte yandan, yurt dışında yerleşik kişiler, 24 Ocak haftasında net 118,5 milyon dolarlık hisse senedi, 49,5 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi ve 5,5 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri sattı.
Borsadaki yabancı takas oranına bakıldığında, hisse senedi piyasasında yabancıların payı 17 Ocak itibariyle %63,4 olurken önceki haftada bu oran %61,3 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %64,9 seviyesinde yer almaktaydı.
         

Haftalık performanslara bakıldığında, ABD Borsası -S&P 500- en çok değer artışı kaydeden borsa olurken, Güney Kore Borsası – KOSPİ- de en fazla değer kaybeden borsa oldu. Bizim borsamız -BİST 100- ise haftayı -%2,45’lik değer kaybıyla tamamladı.
Haftanın en çok değer kazandıran ekonomik ürünü %1,07’lük artışla Altın olurken, en fazla kayıp ise -% 6,66’lık düşüşle Brent Petrol’de oldu.
TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık -% 0,72’lik kayıpla kapattı.
B-) Haftaya Bakış : 03 Şubat 2020 ile başlayan hafta, veri akışı bakımından oldukça yoğun geçecektir.
03 Şubat Pazartesi günü, ABD, Almanya, İngiltere, Rusya ve Euro Bölgesinden İmalat PMI rakamları gelecektir.
04 Şubat Salı günü, İngiltere’de İnşaat PMI verisi ile İtalya’da enflasyon rakamları açıklanacaktır.
05 Şubat Çarşamba günü, ABD’de Ham Petrol Stoklarının yanı sıra, Hizmet ve İmalat dışı PMI rakamları ile Almanya, İngiltere, İspanya, İtalya, Fransa, Euro Bölgesi, Rusya ve Çin’de Hizmet PMI verisi ilan edilecektir.
06 Şubat Perşembe günü, ABD’den İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları verisi ve Rusya’dan enflasyon rakamları ile Merkez Bankası rezervleri gelecektir.
Haftanın en yoğun günü olan 07 Şubat Cuma günü ise, Çin’de İthalat ve İhracat rakamları ile Almanya’da Aralık 19 dönemine ait Sanayi Üretimi verisi ilan edilecek olup, Rusya’da da Merkez Bankası Faiz Oranını açıklayacaktır. Bunun yanı sıra, ABD’de piyasaların dikkatle izlediği veri seti olan Tarım Dışı İstihdam, İşsizlik Oranı ve FED için enflasyonun öncü göstergesi olan Ortalama Saatlik Kazançlar açıklanacaktır.
 

Türkiye’de, 03 Şubat Pazartesi günü, ekonomimizin büyümesinin öncü göstergesi olan İmalat PMI verisi ile Ocak dönemine ait enflasyon oranı ilan edilecektir.
Burada yeri gelmişken bir hususun belirtilmesinde yarar görülmektedir; Pek çok kişinin sandığı ve doğru bildiği şey, enflasyonun düşüşünün fiyatların düşmesi anlamı taşıdığıdır. Oysa enflasyonun düşmesi demek fiyatların düşmesi demek değildir, fiyatların artış hızının azalması demektir. Gerçek anlamda fiyatlarda düşüş olması için ise, negatif enflasyon olması gerekir.
Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:
• Dolar Endeksi (DXY) : Haftayı 97,36 ile kapatmıştır. Geri çekilmenin devamı halinde, destek bölgesi olarak 96,61-96,00 bandına inebilir. Yükseliş hareketinin devamı için 97,83 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar yapması gerekmektedir. Bu durumdaki direnç seviyeleri, 98,50-99,04 seviyeleridir.
• EUR/USD: Haftayı 1,1092 seviyesinden kapatmıştır. Parite, 1,1080 seviyesinin üzerinde kalarak önemli bir karar seviyesindedir. Şayet 1,1134 seviyesini yukarı yönlü kıran günlük kapanışlar yaparsa, yeniden pozitif trende girmiş olacaktır. Bu durumda direnç seviyeleri, 1,1193-1,1244’dür. Fakat paritenin 1,1080’in altına inmesi halinde kısa vadede 1,0941’e kadar alan söz konusudur.
• WTI: Ham petrol verisi olarak, haftayı önemli bir geri çekilme ile 51,56 ile kapatmıştır. Geri çekilmenin devamı halinde, 50,73 seviyesi kritik eşiktir. Bu seviyeyi de aşağı yönlü kırması halinde, 47,43’e kadar alan vardır. Şayet 57,20 seviyesini aşan günlük kapanışlar gelirse direnç seviyesi, 54,34’dür.
• Brent: Brent Petrol de haftayı ciddi bir düşüşle 56,62 seviyesinden kapatmıştır. Teknik olarak, negatif trend içindedir. 63,22 seviyesi üzerinde günlük kapanış yapamadığı takdirde de bu trend kanalı içinde devam
 edecektir. Bu durumda destek noktaları, 54,12 ve 53,74 seviyeleridir. Şayet
negatif trend içinden çıkabilirse de, 68,00 seviyesine kadar alan vardır.
• USD/TL: Yukarı yönlü hareketine devam eden kur, haftayı 5,9750 seviyesinden kapatmıştır. Libya’ya askeri sevkiyatın başladığına dair haber akışları ile yukarı yönlü hareket bir miktar daha ivme kazanmıştır. Teknik olarak 5,81 üzerinde kaldığı müddetçe trend pozitiftir. VİOP kontratlarında kurun düşeceğine ilişkin PUT kontratları ile artacağına ilişkin CALL kontratları arasındaki fark da çok azalmıştır. Önümüzdeki hafta; İç ve dış jeopolitik risk unsurlarının durumu kur fiyatlamaları açısından yine öncelikli olarak takip edilecektir. Psikolojik eşik, 6,01 seviyesidir. Bu seviye üzerinde günlük kapanışlar gelmesi halinde, 6,0355 önemli direnç seviyesi olacaktır. Bu seviyeyi de yukarı yönlü aşabilirse, 6,05 seviyelerine gitmek isteyecektir. Geri çekilme halinde ise, 5,9210 kritik destek seviyesidir. Bu seviyenin de
aşağı yönlü kırılması durumunda ikinci destek seviyesi, 5,8882’dir.
• Gram Altın: Haftayı yükseliş trendini sürdürerek 305,26 seviyesinden kapatmıştır. Yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi beklenmekte olup, önemli direnç bölgeleri, 306,36 - 310 ve 314,82 seviyeleridir. Geri çekilme durumunda ilk destek noktası ise, 302,37’dir. Ancak 298 seviyesinin altında günlük kapanışlar gelirse de, 296 ve 294 seviyeleri önemli destek
bölgelerdir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.