300 günlük işsizlik maaşı alabilirsiniz

300 günlük işsizlik maaşı alabilirsiniz

İşsizlik maaşı, bir süre çalışan ve işsiz kalan vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi adına devlet tarafından ödenen bir ücrettir. Peki, işsizlik maaşı nasıl alınır? İşsizlik maaşına başvuru için gereken şartlar nelerdir? 2018 yılı işsizlik maaşı ne

A+A-

İşsiz kalan vatandaşlara ödenen işsizlik maaşı belli bir süre içinde iş bulamayan işçilere belirli bir zamanda ödenen devlet yardımıdır. İşsizlik maaşından yararlanmak isteyen vatandaşlar işsizlik maaşı başvurularının nasıl yapıldığını merak ediyorlar. Peki, işsizlik maaşını herkes alabilir mi? İşsizlik maaşı almak için gereken şartlar nelerdir? İşsizlik maaşı ne kadar süreyle, kaç ay alınabilir? 2018 işsizlik maaşı ne kadar? İşte, işsizlik maaşına ilişkin akla gelen tüm soruların ve merak edilen tüm konuların ayrıntıları haberimizde...

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR? 

işsizlik maaşı almak isteyen işsiz kalmış bir vatandaşın, belli bir süre sigortalı olarak çalışmış olması ve belirtilen zaman içerisinde de iş akdinin sona erdiğini belirterek işsizlik maaşına başvurması gerekir.

İşsizlik maaşı düzenlemesine göre işsizlik maaşı almak isteyen kişinin; 

*Son 120 gün içerisinde prim ödemiş ve son 3 senede 600 gün işsizlik prim yatırmış olması gerekmektedir.

*İşsizlik maaşı almak isteyen kişi, işsiz kaldıktan sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunması gerekir. 30 gün içinde başvurmayanlar bu hakkı kaçırırlar. 

*Başvurular en yakın İŞKUR birimine kayıt olup gittiği İŞKUR merkezinden ya da online olarak www.iskur.gov.tradresinden yapılabilir. 

*e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 

*Maaş sınırları geçerli asgari ücret göz önüne alınarak yapılıyor ve en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40’ı en yükseği ise yüzde 80’i kadar oluyor.

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURMAK İÇİN TIKLAYINIZ

İŞSİZLİK MAAŞINA BAŞVURU ŞARTI NEDİR?

İşsizlik maaşına başvuru şartları kanun ile belirlenmiştir. Kanuna göre işsizlik maaşı almak isteyen vatandaşlar;

1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

2018 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2018 yılı asgari ücretteki artışla beraber damga vergisi kesilmiş olarak en düşük işsizlik maaşı 705 lira 60 kuruştan 805 lira 44 kuruşa, en yüksek işsizlik maaşı da bin 411 lira 20 kuruştan bin 610 lira 88 kuruşa çıktı. İşsizlik maaşı alması uygun görülen kişiler her ayın beşinde ücretlerini alıyorlar. 

İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

İŞKUR RESMİ SİTESİNDEKİ İŞSİZLİK MAAŞI KAPSAMI

İşsizlik sigortasının kapsamı

§ 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi ile ikinci fıkrası kapsamında olanlardan bir hizmet akdine dayalı olarak çalışan sigortalılar,

§ 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde açıklanan sandıklara tabi sigortalılar,

§ İstekleri halinde;

o 4857 sayılı Kanuna göre kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalılar,

o Ticari taksi, dolmuş ve benzeri nitelikteki şehir içi toplu taşıma aracı işyerleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek alanlarda kısmi süreli iş sözleşmesiyle bir veya birden fazla kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içerisinde çalışma gün sayısı 10 günden az olan kişiler,

işsizlik sigortasının kapsamındadır.

İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları

İşsizlik sigortasından yararlanabilmek için;

§ Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,

§ Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak,

§ Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,

§ Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

gerekmektedir.

İşsizlik sigortasına başvuru

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tradresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik sigortası başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır.

İşsizlik ödeneğinin süresi

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde;

§ 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

§ 900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,

§ 1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaydıyla) verilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.