Ad ve soyad değiştirecekseniz acele edin

Ad ve soyad değiştirecekseniz acele edin

Yeni kimlik kartlarının verilmesiyle birlikte vatandaşlar bir defaya hususi mahkeme kararına ihtiyaç duymadan ad ve soyadı değişikliği yapabilecek. Peki hangi şartla ?

A+A-

İHA'nın haberine göre; 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunun ad ve soyadı düzeltilmesi başlıklı ek geçici 8. maddesinde yapılan değişiklikle vatandaşlar eğer isterlerse bir defaya mahsus isim ve soyisim değişikliği yapabilecek. Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda değişiklik yapılmasından sonra gerek Soyadı Kanunu'a aykırı olan gerek küçük düşürücü ya da edebe uygun olmayan isim ve soyisimlerin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine karar verildi. Ayrıca yazım ve imla hataları olan isimler de bu kararla düzeltilebilecek. Vatandaşlar tek bir harf değişimi için mahkemelerde beklemeyecek. 

Ancak bu hak herkesi kapsamıyor. Kanunun gerekli gördüğü sebeplerden biri yoksa isim değişikliği için yine mahkemeye başvurulması gerekiyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Adıyaman Valisi Nurullah Kalkancı, " ilindiği gibi daha önceleri vatandaşlarımız isim ve soy isimlerini değiştirmek veya düzeltmek için mahkemeye başvuruyordu. Ancak, son çıkan düzenleme ile ad ve soyadı kanununa aykırı olan isimlerin değiştirilmesi için, mahkeme kararına ihtiyaç duyulmadan bir kereye mahsus bu değişiklik nüfus müdürlüklerine dilekçe ile başvurulması halinde İl ve İlçe İdare Kurullarında alınan kararla değiştirile bilineceği ifade edilmektedir. Bu çerçevede, 5 Ocak 2018 tarihinden bugüne kadar Adıyaman’da 81 vatandaşımız ad ve soyadı değişikliği veya düzeltilmesi için müracaatta bulunulmuş ve gerekli düzeltmeler yapılmıştır." dedi.  Vali ayrıca soyadını değiştiren erkeğin gerek eşinin gerekse de çocuklarının da soyadlarının düzeltildiğini vurguladı.

Uygulamanın 3 Kasım 2019 tarihine kadar süreceği bildirildi.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.