Akdağ: "İflas ertelemeyi kaldırıyoruz"

Akdağ: "İflas ertelemeyi kaldırıyoruz"

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Türk Ticaret Kanunu'ndaki değişiklikle iflas ertelemenin kaldırıldığını ve iflas erteleme sürecinin azami 23 ay olacağını belirtti.

A+A-

Sabah gazetesinin haberine göre;  Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ İflas Ertelem Kurumu'nun kaldırılarak Konkardato kurumu ile birleştirildiğini açıkladı. Böylece Kurtarma Anlaşması Kurumunu'nun oluşturulduğunu belirten Akdaş değişiklikle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şirketlerin ticarı hayata devamını esas aldıklarını belirten Akdağ, yeni bir reform hazırladıklarını bildirdi. Adalet Bakanı'nın önümüzdeki günlerde bu reformu açıklayacağını belirten Akdağ, "En önemli adımı icra iflas süreçlerinde atıyoruz, iflas ertelemeyi kaldırıyoruz. İflas erteleme süreci azami 23 ay olacak." şeklinde konuştu.

Şirket kuruluşlarının kolaylaştırılmasının da altını çizen Başbakan Yardımcısı açıklamasında "Tek noktadan, yarım günde hiçbir aracıya gerek duyulmadan şirket kurulmasını hedefliyoruz. Şirket kuruluşunu yedi işlemden bir işleme indiriyoruz. Mesela Sosyal Güvenlik kaydı, 'ya gitmeye gerek kalmadan ticari sicil müdürlüğünde şirket kuruluşu esnasında elektronik olarak gerçekleştirilecek.Şirket kuruluşu aşamasında talep edilen yüzde 25 sermaye blokajı şartını kaldırıyoruz. 24 ay içerisinde şirketler gerçekleştirecekler. Vergi dairesi tarafından gerçekleştirilen her şirkete yoklamaya gidilme kaldırılıyor.  ihtiyaç hissettiği şirketlere yoklama için gidebilir. İllaki her şirkete gidecek gibi bir durum olmayacak." diye belirtti.

Akdağ ayrıca, " İnşaat izinleri sürecinde 18 toplam işlem var. 12'si belediyelerdeki işleri kapsıyor. Bunu da 12'den 5'e indirildi. Belediye işlemleri dışında kalan 6 işlemin 5'ini de elektronik ortamlara aktardık. Bir daha bunun için de SGK'ya gitmeye gerek kalmayacak." şeklinde konuştu.

İnşaat ruhsatındaki imza sayısının da düşürüldüğünü açıklayan Akdağ, "Bunlar hemen yapılabilirmiş gibi geliyor. Bunlar için kanun değiştirmek lazım. Mesela, SGK borcu yoktur yazısını elektronik ortamda belediyelere aktarılması için mevzuat düzenlenmesi gerekiyor. Ayrıca Yapı Denetim Kanunu'nda gerçekleştirilecek değişikliğin biri de inşaat ruhsatındaki imza sayısını 18'den 1'e düşürüyoruz." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.