Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Macaristan Anlaşamadı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Macaristan Anlaşamadı

Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban mülteciler konusunda anlaşamadı.

A+A-

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Macaristan Başbakanı Victor Orban arasında yapılan görüşme sona erdi.

Yapılan görüşme sırasında iki ülkenin mülteciler konusunda en iyi şekilde adımlar atması önerisinde bulunurken, tam anlamı ile nasıl adım atılması gerektiği yönünde anlaşılamadı. 

İki ülke arasında yapılan açıklamalar ve sonrasında başbakanlar konuşurken, Macaristan'ın güç konusunda bazı sorunlar yaşadığını ve bu sorunlar dolayısı ile Macaristan'ın Almanya ile aynı düşüncede olmadığı açıklamasında bulunuldu.

İki Liderin Açıklamaları

Almanya Başbakanı Angela Merkel: “Göç konusunda Macaristan ve Almanya farklı görüşlerde. Maalesef Macaristan Başbakanı Venedik açıklamasını bizim gibi görmüyor. Bizim sorunumuz, Macaristan Dublin kurallarından kendisini sorumlu tutmuyor. Mültecilerin asıl Yunanistan'da kayıt altına alınması gerektiğine işaret ediyor.”

Macaristan Başbakanı Victor Orban:“Macaristan güney sınırına çit çekti. Biz Macaristan'a mültecilerin girişini engellemekle sadece Macaristan'ı değil, Almanya'yı da koruyoruz. Almanya'nın Macaristan'ı yeterli dayanışma göstermemekle eleştirmesi bizi çok üzüyor. Biz 8 bin askerle 24 saat sınırlarımızı koruyoruz. Bu, Almanya için çok açık bir destek. Çünkü sınırdan çevrilen mülteciler Almanya'ya gelemiyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.