Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete bozukluğu ise kaygı duygusunun bir tehlike olmaması durumunda kendisini göstermesidir. Etki uzun süre devam eder. Bu da tedavi olmanız gerektiğini gösterir.

A+A-

Anksiyete Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? En Çok Kimlerde Görülür?

Anksiyete bozukluğuen sık görülen psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Her beş kişiden birini etkisi altına alan bu sorun daha sonraki süreçte ciddi sorunlar yaratabiliyor. Bu yazımızda sizlere anksiyete bozukluğunun nedir ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulunacağız.

Anksiyete adıyla bilinen kaygı durumu tehlikeli durumlarda kendisini gösterir. Doğal ve gerekli olan kaygı hissedilmeye başlandığında nefes alışverişimiz hızlanmaya başlar. Böylece vücut, tehlikeli durumlara karşı kendisini en iyi şekilde koruma altına alır. Kaygı durumu insanları sürekli tetikte tutar. Doğal anksiyete adıyla bilinen bu dürtü bizi zor durumlardan kurtarabilir.

Anksiyete bozukluğu ise kaygı duygusunun bir tehlike olmaması durumunda kendisini göstermesidir. Etki uzun süre devam eder. Bu da tedavi olmanız gerektiğini gösterir. İleri derecede anksiyete bozukluğu olan insanlar günlük hayattaki işlevlerini yerine getirme konusunda zorluk yaşayabiliyor. Kaygı bozukluğu yaşayan insanların sosyal hayatlarında başka kişilerle olan ilişkileri de olumsuz şekilde etkilenebiliyor. Anksiyetesi bulunan insanlar sürekli endişe duygusuna kapılır.

Anksiyete Belirtileri

Anksiyete belirtileri, kaygı, tehdit atında hissettiğimiz dürtülerle kendisini gösterir. Bu problem düşünceleri, duyguları ve fiziksel durumu ciddi şekilde etkileyebilir. Anksiyete belirtileri ayrıca gelecekte ortaya çıkabilecek durumlar hakkında endişe duymamıza da neden olabilir. Genel olarak anksiyete belirtilerini;

  • Sürekli panik ve huzursuzluk hali,
  • Sakinliğini koruyamamak,
  • Uyku sorunları,
  • Nefes darlığı problemi,
  • Ağız kuruması,
  • Kalp çarpıntısı,
  • Baş dönmesi olarak sayabiliriz.

Anksiyete Neden Olur?

Günümüzde anksiyete bozukluğunun tam olarak nedeni bilinmemektedir. Bazı kişilerde çok stresli ve travmatik bir olay sonrasında bu sorun ortaya çıkabiliyor. Yaygın anksiyete bozukluğu, beyinde bulunan kimyasallarda oluşan dengesizlik sorunu nedeniyle görülüyor. Kaygı bozukluğu sadece beyin kimyasallarındaki dengesizlik olmuyor. Çevresel sorunlarında etkisi bulunuyor.

Anksiyete Kimlerde Görülür?

Kadınlarda erkeklere göre iki kat daha sık bu problem ortaya çıkıyor. Orta yaş dönemi en sık görülen yaş grubudur. Çocukluklarından itibaren hayatlarına fazla müdahale edilen insanlarda bu problem sıklıkla görülüyor. Çocukluk çağında ortaya çıkan olumsuzluklarda anksiyete sorununu tetikleyebilir.

Anksiyete Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

Bu problemi yaşayan insanlarda özgüven kaybı görülebilir. Bireyler fazla endişelendikleri için konsantrasyon konusunda da sıkıntı yaşayabilir. Sürekli her olaya müdahale etmeleri nedeniyle çevresinde ki insanların da hayatlarını kısıtlamaya çalışır.

Tanı Nasıl Konur?

Sürekli olarak kaygıyla yaşamak günlük hayatı ve sosyal çevrenizi ciddi bir şekilde etkiliyorsa alanında uzman biri tarafından anksiyete testi yaptırmanız gerekir. Yaygın anksiyete bozukluğuna tanı koymak zordur. Bu nedenle uzmanlar bir takım birtakım soruları sorarak tanıyı koymaya çalışır.

Tedavisi Nedir?

Tedavide antidepresan türevi ilaçlardan destek alınır. 1-2 yıl kadar düzenli tedavi sonrasında insanların stresle baş etme konusunda savunma mekanizmalarının geliştirilmesi hedeflenir. Günümüzde pek çok kişide anksiyete problemi görülmektedir. Bu sorun hayatınızın akışını sekteye uğratmaya başladıysa mutlaka uzmanlardan destek alınız.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.