AÖF tezsiz yüksek lisans sonuçları ne zaman açıklanıyor?

AÖF tezsiz yüksek lisans sonuçları ne zaman açıklanıyor?

AÖF tezsiz yüksek lisans sonuçları için başvuru yapan adayların heyecanlı bekleyişi sürüyor. Peki sonuçlar açıklandı mı, ne zaman açıklanıyor sorularının cevabı tüm ayrıntılarıyla haberimizde..

A+A-

AÖF tezsiz yüksek lisans başvurusu yapan adaylar dört gözle sonuçların açıklanmasını bekliyor. Bugün açıklanacağı bilinen sınav sonuçları ilgili Enstitünün web adresinde duyurulacak. 23.91.2018 tarihinde kesin olarak açıklanacak olan başvuru sonuçlarından sonra, adaylar kayıt yapmak için harekete geçecek. Gerçeğe aykırı beyanlarda bulunmayan adayların kayıtları kabul edilecek.

Adayların dörtlük sistemde hazırlanan lisans genel ortalama başarı notunun 2.00/4.00; yüzlük sistemde hazırlanan başarı notunun ise 50/100 puan olması gerekiyor.

Başvuru kriterleri neler? İncelemeler nasıl olacak?

Edinilen bilgilere göre, adaylar alan dışı tezsiz yüksek lisans yapmak istediklerinde "Bilimsel Hazırlık Programına" tabii tutulabilir. Ayrıca programda tüm derslerin Türkçe açılacağı belirtildi. Öte yandan yabancı dilde eğitim veren lisansütü programlara başvurmak isteyen adayların Yüksek Öğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı'ndan ( YÖKDİL) en az 60 olması gerekiyor.Yüksek lisans ve doktora bilim alanı yabancı dil olan alanlara başvuru yapan adayların ise öğrenim görecekleri yabancı dilde en az 80 puan almaları şart koşuluyor

Yabancı uyruklu adayların Türkçe eğitim dili veren alanlara başvurusunda ise Türkçe Öğretim Merkezi (TÖMER) ve Avrupa Dil Portfolyosu (ADP) seviye karşılığı; yüksek lisans programları için (B2), doktora programları için (C1) düzeyinde puan aldıklarını kanıtlamaları veya 22 Ocak 2018 tarihinde saat 10.00’da yapılacak olan Türkçe Düzey Belirleme ve Yeterlik Sınavlarından yeterli puanı almaları gerekir. “Düzey Belirleme Sınavı” ndan 70 puan ve üzeri puan alan öğrenci “Yeterlik Sınavı” na alınır. “Yeterlik Sınavı”ndan 100 puan üzerinden en az 70 puan alan öğrencinin Türkçesi başvurduğu lisansüstü program için yeterli kabul edilir. 

Belirtilen bilgilere göre aynı anda birden fazla programa kayıt yaptırılamayacak.

Kayıt için istenen belgeler ise şu şekilde:  “Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) Sonuç Belgesi, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı ya da eş değer YÖKDİL sınav belgesi, adayların not durum belgeleri, son mezun olunan programın diploması, altı adet vesikalık fotoğraf, T.C kimlik cüzdanı, yeni tarihli askerlik durum belgesi, yabancı uyruklu adaylar için Türkçe Yeterlilik belgesi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.