Araç tescilleri artık noter tarafından yapılacak

Araç tescilleri artık noter tarafından yapılacak

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe göre artık araçların tüm satış, devir ve tescil işlemleri noterde yapılacak.

A+A-

Yenişafak'ın haberine göre; Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik gereğince bundan sonra sivil araçların tüm işleri noter tarafından yapılacak. Ancak Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, MİT, Emniyet ve diplomatik olarak değerlendirilen araçlar bu yönetmeliğin dışında kalacak.

Yeni düzenlemeye göre noterler tarafından yapılmayan her çeşit satış ve devir işlemleri geçersiz sayılacak. Noterler tarafından yapılacak her türlü işlemle araç sahiplerinin bilgileri Türkiye Noterler Birliğine ait Araç Sicil ve Tescil Sistemi'ne (ARTES) kaydedilecek. EGM tarafından tescili yapılan araçların tescile esas bilgileri ise EGM bilgi sisteminde kayıt altına alınacak. Bu sistemlerde yer alan bilgiler bilgisayar ortamanında diğer kurum ve kuruluşlar ile paylaşılacak.

Türkiye Noterler Birliği, Noterler tarafından tescil edilen araçların sicillerini tutmakla yükümlü olacak. Ayrıca araçların tüm işlemlerinin elektronik ortama işlenmesi, kayıt altına alınması ve kaldırılmasından sorumlu tutulacak. Türkiye Noterler Birliği, İçişleri Bakanlığının onayıyla araçlara plaka harf ve rakam gruplarını belirleme yetkine sahip olacak.

Noterler ne yapacak?

Noterler araçların  tüm işlemlerine kaydetmekle yükümlü olacak.Öte yandan araçların tescil belgeleri ile plakalarını da verecek. Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenen durumlarda araçlar için araç tesciline ilişkin geçici belge ile gerekli diğer belgeleri düzenleyecek. Noterler, araçlara dair değişiklikleri ARTES'e işleyebilecek veya sistemden kaldırabilecek.  Bu bilgiler görevliler tarafından gizli tutulacak ve hiçbir personel bu gizliliğin dışına çıkamayacak. Bu kayıtlar en az on yıl kadar saklanabilecek. Aynı şekilde EGM tarafından tescil edilen araçlar dışında, yükü 750 kg'ın üstünde olarak römork tarzı araçların tescilini noter yapacak.

Etiketler : , , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.