Aşırı Kaşıntı Nedenleri

Aşırı Kaşıntı Nedenleri

Özellikle bazı dönemlerde artan kaşıntılar neden olur? Hazırladığımız yeni içeriğimizde bu konuya detaylarıyla değiniyoruz.

A+A-

Kaşıntı aslında son derece normal bir durumdur ancak haddinden fazla kaşınmak çeşitli rahatsızlıkların sonucu oluşabilir. En çok görülen olağan dışı kaşınma nedenlerini madde halinde sizlerle paylaşacağız:

Deri Hastalıkları

Bazı deri hastalıkları kaşıntılara neden olabilmektedir. Örneğin sedef, su çiçeği, kurdeşen gibi rahatsızlıklar aşırı kaşıntıya sebebiyet vermektedir.

Psikolojik Nedenler

Kaşıntı yalnızca cilt hastalıkları sebebiyle olmaz. Psikolojik etkenler nedeniyle de kaşıntı oluşabilir. Özellikle aşırı stres yapan insanların daha fazla kaşındığını gözlemleyebilirsiniz. Bu özellikle bazı insanlarda çok fazla görülmekte. Konuştuğunuz bir kişi karşınızda sürekli kaşınıyorsa bunun psikolojik olması yüksek bir ihtimaldir.

Kuru Cilt

Yapılan araştırmalar ve tetkikler göstermektedir ki cildi kuru olan insanlar daha fazla kaşınmaktadır. Kuru ciltler özellikle yaşlılık zamanında daha belirgin bir hale gelir. Yaşlıların daha fazla kaşınmasının temel nedeni de aslında budur. 

Alerji

Çeşitli alerjiler de kaşıntıya sebep olabilir. Örneğin bir hayvana, polene karşı alerjisi olan bir insan alerjik reaksiyon olarak kaşınabilir. Gıda alerjilerinin de kaşıntıya neden olduğu sıklıkla görülen bir durumdur. 

Gebelik

Yapılan araştırmalara göre gebelik zamanlarında kadınlar daha fazla kaşınmaktadır. Kaşıntı özellikle de karın bölgesinde daha çok görülür.

İlaçlar

Bazı antifungal ilaçlar, antibiyotikler de kaşıntıya neden olabilmektedir. Eğer bir ilaç aldıktan sonra kaşıntınız başladıysa o ilacın yan etkilerini muhakkak inceleyin ve reçeteyi yazan doktorunuza başvurun.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.