Ayıplı Ürün İadesi Nasıl Yapılır

Ayıplı Ürün İadesi Nasıl Yapılır

Aldığınız ayıplı ürünlerin nasıl iade edileceğini merak ediyorsanız ayıplı ürünlerin iade süreci ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yazımız üzerinden cevap bulabilirsiniz. Tüketici haklarına şikayet süreci nasıl oluyor.

A+A-

Ayıplı Ürün Nasıl İade Edilir? Ürün İade Süresi Kaç Gündür? Tüketici Şikayeti Nereye Yapılıyor? Koşulsuz İade Süresi Nedir?

Aldığınız ayıplı ürünlerin nasıl iade edileceğini merak ediyorsanız ayıplı ürünlerin iade süreci ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yazımız üzerinden cevap bulabilirsiniz.

Ayıplı Ürün Nasıl İade Edilir?

Satın aldığınız bir üründe sorun çıkarsa ayıplı ürünün sağladığı hukuki yollara başvurabilirsiniz. Eğer aldığınız ürün ayıplı çıktıysa iade süresi içerisinde ayıplı ürün iadesi prosedürünü başlayabilirsiniz. Ayıplı ürünün ücretsiz bir şekilde onarılması yoluna başvurabileceğiniz gibi değişim, iade ve indirim gibi haklarınıza da başvurabilirsiniz. Onarım işlemi satıcı tarafından ücretsiz bir şekilde yapılacak olup; ayıplı olan ürünün ayıplı olmayan ürünle değiştirilmesi, ürünün bedelinde belirli bir oranda indirim sağlanması ve ürünün iade edilmesi ile ödediğiniz bedelin size verilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Böylelikle ayıplı ürün nedeniyle yaşadığınız zararlar temin edilmektedir.

Ayıplı Ürün Kaç Gün İçinde İade Edilebilir?

Ayıplı ürün durumlarında hukuk düzeninin size sağladığı haklardan ancak süresi içerisinde ayıplı ürünün onarımı, değiştirilmesi, iadesi ve indirim yoluna başvurmanız sonucunda faydalanabilirsiniz. Tüketici kanununda yer alan düzenlemeye göre garanti malın alınmasından itibaren iki yıl boyunca devam etmektedir. Böylelikle kişi ayıplı mal iade süresi içerisinde satıcıya, üreticiye ya da ithalatçıya başvurabilecektir. Eğer tüketici iki yıllık yasal süre içerisinde ilk altı ayda başvuruda bulunursa satıcı ya da üretici malın teslim sırasında sorunsuz olmadığını ispat etmek zorunda kalacaktır. Eğer ilk altı aydan sonra başvuruda bulunulursa bu durumda tüketici malı teslim sırasında üründe bir sorun olduğunu ispat etmek zorunda kalacaktır.

Ayıplı Mal Alınca Ne Yapmalı?

Eğer ayıplı mal alınca ne yapmalı diye merak ediyorsanız öncelikle tüketicinin satıcıya bildirimde bulunarak iade, indirim, değişim ya da onarım haklarından hangisini kullanmak istediğini ifade etmesi gerekir. Eğer satıcı tüketicinin talebine karşılık vermezse bu durumda tüketicinin yargı yoluna başvurması gerekmektedir. Yargı merci ürünün bedeline göre belirlenecektir. Bu kapsamda;

  • Eğer ürünün bedeli 2.200 TL’nin altındaysa bu durumda ilçelerdeki kaymakamlıklar bünyesinde yer alan tüketici hakem heyetlerine başvurulur. Hakem heyetlerine online başvuru yapabilirsiniz.
  • Eğer ürünün bedeli 2.200 TL ile 3.300 TL arasındaysa bu durumda illerde bulunan Ticaret İl Müdürlükleri’nde yer alan hakem heyetlerine başvurulmalıdır.
  • Eğer ürünün bedeni 3.300 TL’nin üzerindeyse bu durumda doğrudan tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

Koşulsuz İade Süresi Kaç Gün?

Bazı durumlarda süre sıkıntısı ve herhangi bir koşul aranmaksızın ürünün iadesini sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden ya da iş yeri dışında yapılan satışlarda kanun tüketiciye 14 gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeden cayma hakkını kullanarak ödediği bedelin iadesini talep etme hakkını tanımaktadır. Bu kapsamda koşulsuz iade süreci 14 gün olup bu süre içerisinde hiçbir açıklama yapmaksızın ürünün bedelinin iadesini talep edebilirsiniz.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.