Bakan Eroğlu'nun Bolu Ziyareti

Bakan Eroğlu'nun Bolu Ziyareti

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bolu’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ilk olarak Bolu Valiliği’ni ziyaret etti. Ardından basın toplantısı yapan Bakan Eroğlu Bolu’nun doğal güzelliklerinden bahsederek “Dünyadayke

A+A-

Bolu ili programında  ilk olarak Bolu Valiliğini ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu Bolu Valisi Aydın Baruş, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Vali Yardımcıları Ahmet Atılkan ile Mustafa Özsoy, İl Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, İl Jandarma Komutanı Albay Nadir Çelik, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Bölge Müdürleri, İl Müdürleri, İl Genel Meclis Başkanı Yaşar Yüceer, AK Parti İl Başkanı Nurettin Doğanay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Ahmet Eker karşıladı.

Bakan Eroğlu, Bolu Valiliği ziyareti anısına Valilik Şeref Defterini imzaladıktan sonra Vali Baruş ve beraberindeki heyet ile birlikte makam odasına geçti.

Bir süre Vali Aydın Baruş ve beraberindeki heyet ile görüşen Orman ve Su İşleri Bakanı Prf. Dr. Veysel Eroğlu daha sonra basın toplantısı için Valilik Abant Toplantı Salonuna geçti.  Basın toplantısı öncesi konuşan Bolu Valisi Aydın Baruş, Bolu’ya çok büyük destekleri olan Bakan Eroğlu’nu Bolu’da görmekten dolayı son derece mutlu olduğuna vurgu yaparak, “Bolumuz, Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın yatırımları ve çalışmaları sayesinde her geçen gün gerek turizm bakımından, gerek hizmet sektörü bakımından gerekse diğer sektörler bakımından ileri mesafeler kat eden bir il konumundadır. Burada Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın Orman Genel Müdürlüğü, Milli Parklar Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü vasıtasıyla Bolu İlinde yapmış olduğu yatırımlar çok önem taşıyor. Bu yatırımlarda Sayın Bakanımızın çok büyük desteklerini görüyoruz. Kendilerine şükranlarımızı arz ediyorum. İlimize hoş geldiniz Sayın Bakanım” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, basın mensuplarına Bolu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hükümet ve Bakanlık olarak Bolu’ya çok önem verildiğinin altını çizen Bakan Eroğlu’nun basın toplantısında yaptığı açıklamaların satır başları şu şekilde:

“SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ DA BOLU’YA GELECEK”

Özellikle Bolu’ya gelişimizin sebebi, Bolu’daki yatırımları yakinen takip etmek ve Bolu Belediyemiz ile diğer belediyelerimizle alakalı bazı hususlarını görüşmek üzere geldik. Biz Bolu’yu çok seviyoruz, bizim gönlümüzde Bolu’nun ayrı bir yeri var. Bolu’ya ne gerekliyse yapmak bizim vazifemiz. Ayrıca Valimiz de çok çalışkan bir Valimiz, Belediye Başkanımız fırtına gibi esiyor. İl Genel Meclis Başkanımız, Ak Parti İl Başkanımız da öyle. Bolu gerçekten her şeyin en güzelini hak ediyor. Bizde Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak gereği ne ise yapacağız. Hükümetimiz de Bolu’ya çok önem veriyor. Yakında inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız da Bolu’ya gelecek. Dolayısıyla hükümet gerçekten Bolu’ya büyük ehemmiyet veriyor. Geçen yılsonu itibariyle Bolu’ya 9 milyar TL’lik katkı yapmışız. Aşağı yukarı yaklaşık 2 milyar TL ile en büyük yatırımları yapan Bakanlığız diyebiliriz. Çünkü burası orman ve su şehri. Biz şu anada kar 3 baraj inşa ettik. Çok sayıda da baraj ve gölet inşaatı devam ediyor. Bu konuyla alakalı yeni talepler de var.

“BOLU’NUN BENDE AYRI BİR YERİ VAR”

Benim Bolu’ya ayrıca bir gönül bağım var. Burada SEKA’nın müessesesi varken bende SEKA’nın İstanbul Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesiyken SEKA’nın Genel Müdür Baş Müşaviri isim. Bolu’ya çok sık gelirdim ve Bolu’nun her şeyini biliyorum. Burada çok taşkın olurdu ve buradaki pek çok dereyi ıslah ettik, yollar da yaptık. Belediyemizle birlikte buralar artık güzel mesirelik bir alan haline geldi. Bolu’da bu güne kadar 37 derenin ıslahını yapmışız. Yol kenarları, okul bahçeleri, hastane avluları bütün bu alanlarda çalışma yaptık.

“BOLU’YU DÜNYAYA TANITACAĞIZ”

Bolu cennetten bir parça gibi ama Bolu’nun tanıtımı yeteri kadar değil. Bütün yolların kavşak noktası Bolu. Ankara’daki nüfusu, İstanbul’daki nüfusu toplarsak neredeyse 20 milyon nüfus 1-2 saatte buraya gelebilir.  Yollar maşallah Afyon Kaymağı gibi olmuş. Ben de hatta geleceğim saatten daha erken gelmişim. Bu bakımdan bizim burada bir hedefimiz var. Bolu yeteri kadar tanıtılmıyor. İnşallah biz burada Bolu’nun bütünüyle birlikte Valimiz, Belediye Başkanımızı, Özel İdaremiz hep birlikte Mart Ayı’nda burada bütün tarafların katılımı ile bir toplantı yapacağız. Bolu’yu bütün dünyaya tanıtalım diye bir teklifimiz var. Bu konuda ne gerekiyorsa yaparız. Muhteşem tabiat güzellikleri var. Yeteri kadar istifade edilmesi için çalışmalarımıza başlayacağız.

ORMAN KÖYLÜLERİ

Birde burada orman köylülerimiz kalkındırmak için büyük bir seferberlik başlattık. Gelir getirici türleri orman köylülerine 3 yıl bakımı ve tüm masrafları bize ait olmak ve geliri de kendilerine ait olmak üzere teslim ediyoruz. Ayrıca Bal Ormanları kuruyoruz. Burada muhteşem şifalı bal üretmek mümkün. Şu ana kadar 7 tane Bal Orman kurduk. Hatta vatandaşla parası yoksa % 20’si hibe, % 80’i faizsiz ki Sayın Cumhurbaşkanımız faizi de kaldırdı.   Orman köylülerimize de maddi destek de veriyoruz. Gereken her şeyi orman köylülerimize veriyoruz ve vereceğiz.

METEOROLOJİ İSTASYONLARI

Özellikle turist geleceği zaman hava nasıl onu görmek istiyor. Burada aşağı yukarı 19 tane otomatik meteoroloji ölçüm istasyonuyla, Bolu’daki her ilçenin, her merkezin dünyanın her yerinden hava durumunu anlık olarak görmek mümkün. Bu imkanı sağladık. Her vatandaşımız akıllı telefonlarına bu uygulamayı hemen yükleyebilir.

BOLU’DAKİ BARAJLAR ve GÖLETLER

Bolu’ya  şu anada kadar yaptığımız baraj ve göletler dışında içme suyu ile ilgili bir çalışmamız var. Allah nasip ederse Tekke Barajı su isale hattı su haznesi arıtma tesisinin projelerini de yapıyoruz. Ayrıca Karadere tüneli ve arıtma tesisi arası isale hattı ile ilgili çalışmalar da devam ediyor. Barajlardan biz şu ana kadar Göynük Gökçesaray Barajı, Kıbrıscık Alanhimmetler Barajı, Köprübaşı Barajını tamamladık ama 3 tane daha baraj inşaatı devam ediyor. Göynük Dedeler Barajı’nın ihalesini yaptık. Göynük’te Hasanlar Barajı’nın da inşaatı başlıyor. Tekke Barajında % 63 seviyelerindeyiz. En geç 2019 Mayıs Ayı’na kadar bitirilip su verilmesini talimatını verdik. Planlama safhasında 4 tane barajımız var. Bolu Merkezde Sultanköy Barajı, Çele Barajı, Göynük’te Kaşıkçışeyhler Barajı, Göynük’te Yeniceşeyhler Barajı. Bunların da planlaması devam ediyor. İşletme safhasında ise bir göletimiz var. Tekke’de  büyük bir bent yaptık. Şimdi planlama safhasında da 4 göletimiz var. Bunlar Bolu Merkez Ömerler Göleti, Bolu Merkez Yeşilköy Göleti, Göynük Değirmenözü Göleti ve Göynük İbrahimözü Göletidir. Bunların projeleri şu anda yapılıyor. Bir de buna Seben’de içme suyu maksatlı bir göleti dahil edeceğiz. Sulama konularının bir kısmının kapalı sisteme alınması yönünde istek var ve bunu Kalkınma Bakanı’na teklif ettik ve görüşmeler devam ediyor.

DERE ISLAHLARI

Dere Islahları konusunda Bolu’da 37 dereyi ıslah etmişiz. İnşaat safhasında Büyüksu projemiz var. Planlama safhasında da dere ıslahlarımız var.

“226 KÖYLE EN ÇOK GELİR GETİRİCİ DESTEK VERDİĞİMİZ İL BOLU’DUR”

Orman açısından Bolu çok önemli. Orman varlığı açısından Bolu çok zengin. Bolu’nun % 65’i orman. Dolayısıyla burasını biz orman şehri olarak konuşuyoruz ve özellikle burada orman köylülerinin kalkınması için büyük bir seferberlik başlattık. Ayrıca 256 okul bahçesi, 245 mabet ve mezarlık, 14 sağlık ocağı bahçesi ve 514 km karayolu kenarlarını ağaçlandırdık. Bunun dışında orman köylülerimize destek verdik. Desteğimiz gelir getirici. Örneğin 600 dekar alanda Seben ilçesinde Kavaklı Dağı Bal Orman kurduk. Kıbrıscık ilçesinde Bölücekkaya köyünde bir Bal Ormanı, Yeniçağa ilçesinde Eskiçağa Köyünde Bal Ormanı, Seben İlçesi Kaşbıyıklar Köyünde Bal Ormanı kurduk. Ayrıca Dörtdivan Düver köyünde Bal Ormanı kuruldu. Mudurnu’da Uğurlualan köyünde Bal Ormanı, Seben ilçesinde Kızık Köyünde Bal Ormanı Seben İlçesinde yeni Bal Ormanı kurduk. Göynük ilçesinde Bal Ormanı kuruldu. ORKÖY destekler veriyoruz. Şu ana kadar süt koyunculuğu, süt sığırcılığı gibi hatta güneş ışığından istifade için güneş enerjisi panellerinin kurulması gibi faaliyetlerde destekler veriyoruz. Şu anda kadar biz 3398 aileye yaklaşık 21 milyon TL bir destek vermişiz. 2017 yılında da özellikle orman köylülerine 181 aileye 2.6 milyon TL bir kredi ve hibe desteği verdik. Ayrıca 226 köyde en çok gelir getirici destek verdiğimiz yer Bolu’dur.

“BOLU’YU TÜM DÜNYAYA TANITACAĞIZ”

Bolu Milli Parklar açısından çok önemli. Yedigöller, Gölcük, Abant çok önemli yerler. Buralar muhteşem yerler. Bunların dışında inşallah yeni çalışmalarımız var. Mart Ayı’nda yapacağımız büyük çalıştayda bunları ele alacağız. Bolumuzun tabiat güzelliklerini bütün dünyaya tanıtmak için seferberlik yapacağız.

2016 YILINDA VERDİĞİ 50 MÜJDENİN SON DURUMUNU AKTARDI

2016 yılında Bolu’ya geldiğimde Bolululara 50 müjde vermiştim. Bunlar ne oldu diyebilirsiniz. Ben bunlarla ilgili de size bilgi vermek istiyorum. 50 müjdenin 38’i bitti. Geri kalanlarda da 12 tanesi inşaatta devam ediyor. İnşallah bitirilemeyenleri de en geç 2019 yılının Mayıs Ayı’na kadar bitireceğiz. Bolu için Tabiat Turizmi Master planı ve Bolu için bir eylem planı hazırlandı ve bunları da Mart Ayı’nda yapacağımız çalıştayla bunu hayata geçireceğiz. Artık kesinlikle Bolu’yu tabiat turizminin bir merkezi olarak ele alıyoruz. Bu yıl en büyük yatırımlar Bolu’ya gelecek.

“BEN HERKESİ BOLU’YA DAVET EDİYORUM”

Bolu Batı Karadeniz Gelişim Projesi kapsamında ve proje kapsamında 12 milyar 521 milyon TL’lik yatırım yapacağız bu bölgeye. 31 Aralık 2019 saat 16.59’a kadar bu projeleri bitirmek için bütün kurum yemin etti. İnşallah bunu da tamamlayacağız. Bolu’nun bahtı açık. Bolu çok daha gelişecek ve çok müstesna bir yer. Dünyada güzellikler açısından çok güzel bir yer. Geçenlerde bir yerde gördüm. İnsanın ölmeden görmesi gereken yerleri yazmışlar ve Bolu’nun 1’inci sırada olması lazım. Ben herkesi Bolu’ya davet ediyorum. Bolu Halkı misafirperver. Gelsinler güzellikleri görsünler. Altyapı imkanları tamam, oteller var, kamp alanları var, gezilecek yerler var, Abantımız, Yedigöllerimiz ve Gölcüğümüz var. Dünyadayken cenneti tasavvur etmek isteyen varsa Bolu’ya gelsin diyorum.”

Basın toplantısının ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu Bolu Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etmek üzere Valilikten ayrıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.