Bakan: Gençlerin Daha Fazla Fırsat Peşinde Koşması Gerekiyor

Bakan: Gençlerin Daha Fazla Fırsat Peşinde Koşması Gerekiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, dünyanın ve Türkiye'nin dijitalleştiğini açıkladı.

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Türkiye ve dünyada yaşanan gelişmelerin merak uyandırıcı seviyeye geldiğine değinerek, bununla ilgili yeni adımlar atmak ve gençlerin yeni dijital çağda iş imkanlarının peşinden koşması gerektiğini açıkladı. Dijital dünyada daha fazla iş imkanlarının oluşmasına karşın bazı durumlar dolayısı ile standart istihdam sorunlarının ise arttığını belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bunun kendileri tarafından ve gençler tarafından dijital çağa uyum gösterilerek aşılabilecek ve çok daha iyi şekilde değerlendirilebilecek olduğunu açıkladı. Açıklamalarında gençlere istedikleri meslek kurslarında destek ve eğitim verilecek olduğunu belirten Sarıeroğlu, İstanbul Üniversitesi ile ilgili olarak bölünme dolayısı ile hiçbir isim değişikliğinin olmayacak olduğunu ve en ufak endişenin dahi duyulmaması gerektiğini açıkladı. AK Parti iktidarının seçimlere yakın bir şekilde adım atması hem tepki çekmiş, hemde beraberinde birçok sorunu getirebilecek olduğu basında yer almıştı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun Açıkladıklarından Satır Başları

"İsimle ilgili değişikliğin olmayacağı açıklandı zaten, İstanbul Üniversitesi adıyla devam ediyor. Sadece bir tanesi Cerrahpaşa şeklinde yanında parantez içerisinde bir durum olacak. İstanbul Üniversitesinin tarihi geçmişiyle ilgili en ufak bir kaygı duyulmasını gerektiren bir durum söz konusu değil. Yapılan çalışmalar eğitimin kalitesinin arttırılması, daha iyi planlama yapılmasıyla ilgili yapılmış bir çalışma. Dünyanın birçok ülkesinde uygulanmış ve bizim ülkemizde de uygulanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiş. Okulun ismiyle ilgili süreçten geçtik. Meclis'te de 7. maddeye kadar dün akşam geldiler. Artık ismiyle ilgili bir değişiklik söz konusu değil. Okulları tercih ederken de daha çok eğitimin niteliği, kalitesi, tarihi önemli. Bunlarla ilgili değişiklik olmayacak. Puanı yine İstanbul Üniversitesi'nin aynı olacak. En ufak bir kaygı duymanıza gerek yok."

"Gençlerin kendi zamanlarına uygun, kendi arzu ettikleri meslek kurslarından faydalanabilmeleriyle ilgili, 10 bin liraya kadar vereceğimiz bir kupon sistemiyle, gençlerimizin özgür, kendi istedikleri şekilde, kendi ihtiyaçları doğrultusunda mesleki eğitim faaliyetlerinden faydalanmalarının yolunu açacağız inşallah Temmuz ayından itibaren."

"Bununla mücadele etmenin yolu, yeni süreçlere uyum sağlamaktan geçiyor. Gençlerin daha fazla fırsatların peşinde koşması gerekiyor. Bu fırsatları oluşturma konusunda son dönemde güçlü adımlar attık. En büyük hedefimiz, İŞKUR'un, Türkiye'de kamu istihdam kurumu ve özel sektör anlamında en büyük aktiflik oranı olan bu kurumumuzun, gençlerle özellikle eşleştirme çalışmalarında daha da bütünleşmesini sağlamak. Bunun için bütün imkanlarımızı gençlerin bakış açısıyla tekrar güncelliyoruz. Eşleştirme programımızın dijital altyapısını baştan sona yeniliyoruz. Bugüne kadar mobil uygulamamız yoktu. Genç kardeşlerimizden aldığımız öneriler ve geri bildirimler doğrultusunda, bir mobil uygulama hazırlığı içerisindeyiz. Gençlerin daha fazla iş imkanıyla buluşturulması anlamında yeni istihdam türleriyle ilgili adımlarımızı atıyoruz. Gençleri iş hayatına girmekten alıkoyan bütün engelleri de ortadan kaldırıyoruz. Yeni dijital dünyanın getirdiği mesleklerle ilgili olarak, çok güçlü mesleki eğitim programları uyguluyoruz. Özel sektörle işbirlikleri gerçekleştiriyoruz. İŞKUR olarak siber güvenlik, kodlama, bilişimle ilgili, her türlü meslekle ilgili eğitim programları gerçekleştiriyoruz. Bu eğitim programlarından İstanbul'da son 3 senede mezun olan 4 bin kardeşimiz var. Bunların yüzde 80'ini de işe yerleştirdik. Tüm dünyada genç iş gücüyle ilgili geriye gidiş varken, Türkiye, gençler için bir fırsat penceresi ve çok güçlü bir potansiyel. Son 10 senede 1 milyon genç iş gücünde artış olmuş. Son 1 senede İŞKUR olarak 1 milyon 57 bin kişiyi işe yerleştirmişiz. Bunun 351 binini genç kardeşlerimiz oluşturmuş."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.