Bakteri ve Virüslerden Korunma Yolları Nelerdir

Bakteri ve Virüslerden Korunma Yolları Nelerdir

Virüs ve bakterilerden korunmak için öncelikle vücudunuzun bağışıklığını genelde hep iyi tutmaya çalışmanız gerekir.  Yani virüs ve bakterilere karşı direnciniz ancak bu şekilde gerçekleşir.

A+A-

Virüs ve Bakterilerden Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

Salgın hastalıklar nedeniyle virüs ve bakterilerden korunmak için maske ve antibakteriyel jeller öne çıkmıştır.

Virüs ve Bakterilerden Korunmak İçin Ne Gibi Önlemler Almalıyız?

Virüs ve bakterilerden korunmak için öncelikle vücudunuzun bağışıklığını genelde hep iyi tutmaya çalışmanız gerekir.  Yani virüs ve bakterilere karşı direnciniz ancak bu şekilde gerçekleşir. Bunun için de, ani hava değişimlerinden, kirli ve havasız kapalı ortamlardan uzaklaşabilirsiniz. Otobüs gibi kalabalık ve kapalı yerlerde başkaları etkilenmeyecek şekilde cam açılmasını talep edebilirsiniz. Beslenmeye dikkat etmek, tuvaletlerden sonra hijyene önem vermek, kalabalık yerlerdeki tuvaletleri kullanırken bir yerlere elle temas etmemek önemlidir.  En önemlisi de bulaşıcı hastalıkları olanlarla aynı malzemeleri kullanmamak gerekir.

Maske Bulaşıcı Hastalıklardan Korur Mu?

Son dönemlerde meydana gelen salgınların akabinde maske bulaşıcı hastalıklardan korur mu sorusu sık şekilde akıllara gelmeye başladı.  Maske kullanımı, havadaki zararlı virüs ve bakterilerin nefes yolundan ciğerlere, yani vücudun içerisine girmesini engeller. Filtre işlevi görmesi nedeniyle maske kullanımı bu salgın dönemlerinde epey yaygınlaşmaktadır. Maskelerin de kendi içerisinde koruma kapasitesi bakımından çeşitleri olduğu düşünülürse, hastalık salgın durumunun ciddiyetine göre hareket etmek önemlidir. Yani ölümcül salgın olduğu zaman, mümkün olduğunca koruma fonksiyonu yükseltilmiş çeşitlere odaklanılmalıdır.

Tozdan korunmak, bulaşıcı hastalıklardan korunmak ve ölümcül virüslerden korunmak için maske en etkili çözümlerden biridir. Fakat bulunduğunuz şehirde ölümcül salgın varsa maskeyi daha güvende hissetmek için daha kapsamlı olanlardan kullanabilirsiniz. Maskelerin virüslerden koruma derecesi hakkında da bir sağlık uzmanından destek alabilirsiniz. Hastanelerin kendi sitelerinde bazen bu tür konulara da değinilebilmektedir.

Grip Aşısı Gripten Korur Mu?

Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan grip, hapşırmayla, doğrudan hasta olan kişiye temasla geçebilir. Merak edilen grip aşısı gripten korur mu sorusu ise önlem amaçlı değerlendirilmelidir. Yani aşı olmadığınız zaman grip virüsü ile mücadeleniz daha zor olabilecektir. Aşı olan kişilerse bu hastalığı teğet geçer ya da hafif şekilde atlatarak çok zorlanmadan iyileşir.

Vücudun içerisinde kendimizi sağlıklı hissettiğimiz zamanlarda da bazı zararlı maddeler bulunur. Bu zararlı maddelerle biz farkında olmadan sürekli savaşan hücrelerimiz vardır. Fakat baskın olan hastalıklı hücrelerse, o zaman kendimizi de kötü hissetmeye başlarız. Yani denge bozulmuş olur. Doğru zamanda yapılan aşı ile uzun bir süre gripten korunabilirsiniz. Hayat kalitenizin artması bakımından da önemli bir avantaj sağlarsınız.

Kolonyalı Mendiller Bakteri Ve Mikropları Yok Eder Mi?

Bir yüzeydeki temizlenmesi gereken pis maddelerle el ve vücudun farklı bölümündeki zararlı maddelerin temizlenmesi aynı değildir.  Kolonyalı mendiller bakteri ve mikropları yok eder mi sorusu da bu noktada farklı ele alınması gereken bir durumdur. Anti bakteriyel jeller, hastalıklara karşı sağlıklı bir dezenfekte sağlayacaktır. Fakat ortamınızda mikropların ürememesi için kolonyalı mendillerden faydalanabilirsiniz. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.