Balık Yağının Faydası Var mı? Omega 3 Vücuda Faydası Nedir?

Balık Yağının Faydası Var mı? Omega 3 Vücuda Faydası Nedir?

Balık yağı, birçok uzman tarafından sayısız faydası olan bir takviye olarak algılanmaktadır. Özellikle kolesterol, beyin ve kalp hastalıklarındaki artıları ile bilinmektedir.

A+A-

Balık Yağının Faydaları Omega 3 Balık Yağı Tüketimi

Sağlık açısından balık yağının faydaları nelerdir sorusu birçok kişiyi meşgul etmektedir. Çünkü önemli problemlerde balığın etkisi yaygın bilinen bir gerçektir.

Balık Yağının Faydaları Nelerdir?

Balık yağı, birçok uzman tarafından sayısız faydası olan bir takviye olarak algılanmaktadır. Özellikle kolesterol, beyin ve kalp hastalıklarındaki artıları ile bilinmektedir.

 • Kaygı bozukluğu, depresyon, dikkat eksikliği sorunlarına karşı destekleyici olduğu bilinmektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapar.
 • Kanser tedavisi yapılırken vücudun direncini geliştirir.
 • Şeker hastalıklarına olumlu etki yapar.
 • Eklem bölgelerinde görülenler de dahil olmak üzere birçok iltihaplanma türüne karşı iyi geldiği bilinmektedir.
 • AIDS virüsüyle mücadelede faydalıdır.
 • Sinirsel hastalıklar olarak bilinen Alzheimer, sedef gibi sorunlara karşı önleyici olabilir.
 • Hamilelik sürecinde sağlıklı bir süreç geçirilmesinde fayda eder.
 • Göz hastalıklarında, mide hastalıklarının tedavilerinde yardımcı bir takviye olduğu söylenmektedir.
Omega 3 Nedir Ne İşe Yarar?
Balık yağı içinde Omega 3 yağ asidi vardır ve bunu vücut kendisi üretmediği için dışardan alınması çok faydalı olacaktır. Birçok sisteme çeşitli açılardan faydası olduğu için düzenli olarak balık ürünleri ile beraber alınması önerilir.

Omega 3 nedir ne işe yarar sorusuna gelince şu sıralama yapılabilir:

 • Sinir sistemi gelişimine olumlu etki yapar.
 • Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde avantaj sağlar. Kan basıncının düşmesinde etkilidir. Damar sertliğini engellediği bilinmektedir.
 • Bağışıklık güçlendirir.
 • Görme bozukluğu riskini azaltır.
 • Hamilelik sürecinde bebeklerdeki gelişimi olumlu etkiler. Otizm, DEHB risklerini azaltır.

Balık Yağı Tüketimi Nasıl Olmalı?

Balık yağı gelişigüzel şekilde tüketilmemesi gereken bir takviyedir. Balık yağı tüketimi nasıl olmalı sorusuna gelince, günlük alınması gereken değerlere göre hareket edilmelidir. Likit olarak veya kapsül halinde balık yağı alınırken doktor kontrolünde tüketiliyorsa önerilere bakılmalıdır. Kapsül halindeki balık yağları genelde 3-6 arasında tüketilir. Kullanacak olan kişinin durumuna göre değişmekle beraber 500 mg limitle alım yapılabilir.

Balık yağı kullanımı ardından faydasını görüp görmediğinizi test etmek için kan testi yaptırabilirsiniz. Bu verimi artırmak için özellikle yemeklerden sonra tüketim önerilmektedir. Kapsül alırken kapsülü delmeden yutmanız önerilir. Balık yağı kullanırken alkol almamak gerekir. Düzenli ilaç kullanan kişilerin mutlaka uzmana sorması gerekir.

Balık Yağı Alırken Nelere Bakmalı Dikkat Etmeliyiz?

Balık yağı alırken nelere bakmalı dikkat etmeliyiz sorusuna gelince en önemlisi içerisindeki besin değeri miktarını kontrol etmelisiniz. EPA ve DHA toplamı 500 mg dan az olmamalıdır. Ayrıca balık yağı gebelikte alınacaksa normalde tüketilenden daha çok alım olmalıdır. Kalp damar sorunu olanlar için EPA miktarının diğerine göre daha çok olması gerekir. Balık yağı alırken doğal tirigliserit form üretimi de yazması gerekir.

Koku ve lezzet açısından üretim aşamalarının iyi olması gerekmektedir. Balık yağını eczaneden alıyorsanız, ağır metal test sonuçlarını talep edebilirsiniz. Zararlı toksik maddelere maruz kalmamak için bu önemli bir ayrıntıdır.   Kaynak sorgulaması da yapabilirsiniz.

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.