Bankaların Altın Hesapları Nasıl İşliyor

Bankaların Altın Hesapları Nasıl İşliyor

Bankaların Altın Hesabı Nasıl Oluyor? Bankadan altın hesabı nasıl açılır altın almak mı yok bankada altın hesabı açmak mı Geleneksel yatırımcılar tasarruf olarak gördükleri ziynet eşyalarını altın hesabına yatırabiliyor.

A+A-

Bankaların Altın Hesabı Nasıl Oluyor?

Altın hesabı, bankaların açtığı yeni tasarruf hesaplarından bir tanesidir. Altın hesaplar geleneksel yatırımcılar kadar küresel piyasaların da gözde yatırım araçlarından biridir.

Geleneksel yatırımcılar tasarruf olarak gördükleri ziynet eşyalarını altın hesabına yatırabiliyor. Günümüzde bu yatırım türünden pek çok kişi yararlanıyor.

Altın Hesabı Nasıl Açılır?

Banka içerisinde devamlı olarak altın eksperleri bulunuyor. Eksperler bankaların ilan ettiği gün, saat ve yerlerde altın hesabı açmak isteyenlere yardımcı oluyor. Altın hesabı yatırımcısı elindeki ziynet eşyasının değeri kadar altın hesabı oluşturabiliyor. Altın hesabı sunan bankalar açmış oldukları altın hesabı için ayrıca faiz desteği de alabiliyor.

Bankaların sunmuş olduğu altın hesabı hizmetleri fiziki hesaplarla da sınırlı bulunmuyor. Altının fiyat hareketlerine bağlı şekilde fonlardan da yararlanabiliyorsunuz. Yatırımcının tercihine uygun şekilde altın hesabı açılıyor.

Bankalar Nasıl Altın Topluyor

Bankaların tamamı altın toplamaz. Altın toplayan bankaların sayısı belirli orandadır. Kaç ayar olsun bankalara altın yatırımı yapabilirsiniz. Altın hesaplarının içerisinde elmas, pırlanta, inci ve zümrüt gibi kıymetli taşlar bulunuyorsa bankalar bu taşları değerlendirmiyor.

Altın Hesabının Avantajları

Altın hesabı üzerinden gram ve ayar cinsinden altınlarınızı banka da saklayabilirsiniz. Böylece altınlarınıza faiz geliri işletebilirsiniz. Böylece yatırımcılar altın hesabında yastık altında sakladığı altınlarında tasarruf edebilirler. Bunların yanında altın tasarruflarını banka kasasında saklayan yatırımcılar kasa hizmet bedelini ödemekten de kurtulurlar.

Altın Hesabının Dezavantajları

Altın hesaplarının en büyük dezavantajlarından bir tanesi, altın fiyatlarında oluşan yüksek dalgalanmalarda yatırımcılar ciddi farklarla karşılaşabilir. Alım ve satım arasındaki makas yatırımcının her zaman aleyhine çalışır.

Yatırımcıların sorun yaşadığı konulardan bir tanesi ise küresel piyasalarda oluşan yüksek volatilitede problemleridir. Yatırımcı altın hesabını bozdurmak isteyenlere bankalar mesai dışında hizmet veremiyorlar. Dolayısıyla yatırımcı da altın fırsatlarından tam olarak yararlanamıyor.

Birikimli Altın Hesabı Ve Altın Fonu

Evinizde altın bulunmuyorsa bile altın hesabı açabilirsiniz.

Birikimli Altın Hesabı: TL, döviz ya da kredi kartınızı kullanarak 100 veya 5 gram altından başlayan yatırımlar yapabilirsiniz.

Altın Fonları: Genel olarak altın ve altına dayalı finansal araçlardan bir araya gelir.

Altın Hesabı Nasıl Kapatılır?

Altın hesabınızı şubeden ya da ATM'den kapatabilirsiniz. Altın hesabını kapattığınız zaman bir kayıp yaşamadan altınlarınızı geri alabilirsiniz. Altın hesabını sonlandırmadan önce dilerseniz altınlarınızı o günkü değerinden nakit paraya çevirebilirsiniz.

Altın Hesabının Alternatifi

Türev Piyasalar sayesinde altın fiyatlarındaki dalgalanmalarda maliyeti minimum seviyelere düşürebilirsiniz. Üstelik bu piyasalarda işlem saatleri çok daha uzun bir sürede yapılmaktadır.

Altın Hesabında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın hesabı açtıracaksanız onları bir daha geri alamayacağınızı bilmeniz gerekir. Sizin için manevi olan altın mücevher eşyalarınızı bankaya götürmeden önce dikkatli davranmalısınız.

Altın hesabı açmak istediğinizde altınlarınız, uzmanlar tarafından incelenir ve 24 ayar altın üzerinden fiyatlandırılır. Banka tarafından alınan altınlar eritilmek üzere rafineriye gönderilmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.