Baş Ağrısının Nedenleri Baş Ağrısına Ne iyi Gelir?

Baş Ağrısının Nedenleri Baş Ağrısına Ne iyi Gelir?

Baş ağrısına sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Eğer baş ağrısı nedenleri nelerdir diye merak ediyorsanız baş ağrısı sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz

A+A-

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Baş Ağrısına Bitkisel Çözümler Nelerdir? Baş Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Geçmeyen Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısını Geçirmenin Yolları 

Kronik baş ağrısından şikayetçiyseniz baş ağrısının sebepleri, baş ağrısını geçirme yöntemleri konusunda sizlere bilgi verecek bir yazı hazırladık.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısına sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Eğer baş ağrısı nedenleri nelerdir diye merak ediyorsanız baş ağrısı sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yoğun Stres: Stres vücutta pek çok bölgeyi etkilediği gibi beyin fonksiyonları üzerinde de olumsuz etkiye sebep olmaktadır. Baş ağrısını tetikleyen nedenlerin başında stres gelmektedir.
 • Düşük Kan Şekeri: Yapılan bilimsel araştırmalar baş ağrısını tetikleyen faktörler arasında düşük kan şekerini tespit etmiştir. Eğer kan şekeriniz düşükse insülin dengesizliği nedeniyle kronik baş ağrısı problemi yaşamanız muhtemeldir.
 • Az Uyuma/Uyku Problemleri: Uyku kalitenizin düşük olması, çok fazla ya da az uyuma gibi durumlar sürekli olarak baş ağrısı problemi çekmenize neden olabilmektedir. Eğer başınızın ağrıdığı gün uyku kaliteniz düşükse, biraz uyumayı deneyin. Baş ağrınızın azaldığını tespit edeceksiniz.
 • Dehidrasyon: Baş ağrısına yol açan diğer bir tetikleyici de gün içerisinde az su tüketmenizdir. Eğer gün içerisinde az su tükettiyseniz ve başınız ağrıyorsa hemen bir iki büyük bardak su için. Baş ağrınızın azalması muhtemeldir.
 • Sürekli Ağrı Kesici İçmek: Baş ağrısı ya da başka bir vücut bölgenizde yaşadığınız ağrı nedeniyle sürekli ağrı kesici içiyorsanız baş ağrınız tetiklenebilir ya da ağrı kesici içmenize rağmen geçmeyebilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir? Baş Ağrısına Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Eğer baş ağrısına ne iyi gelir diye merak ediyorsanız size birkaç tane önerimiz var:

 • Doğal elma sirkesi ile bir bardak suyu karıştırıp içerseniz baş ağrınızın azalması muhtemeldir.
 • Limonsuyu susuz kalma nedeniyle yaşadığınız baş ağrısını kısa sürede geçirecektir. Yarım limon suyunu bir bardak su ile karıştırarak tüketebilirsiniz.
 • Pek çok migren hastası baş ağrısını geçirmek için soğuk uygulamaktadır. Alın ve şakak bölgenize buz torbası uygulayarak ağrınızı azaltabilir ve geçirebilirsiniz.
 • Akupunktur yöntemi de baş ağrısına bitkisel çözümler içerisinde yer almaktadır. Bu yöntemde kaş arasındaki nokta, burun ve göz yuvası arasındaki nokta gibi bölgelere basınç uygulayabilirsiniz. Uyguladığınız bu basınç sonucu vücuda endorfin salgılanacak ve baş ağrınız hafifleyecektir.
 • Kahve ve çayı baş ağrısını hafifletmek için kullanabilirsiniz. Kafein ağrı kesicilerin vücutta emilmesini kolaylaştırmakta ve baş ağrınızdan kısa sürede kurtulmanızı sağlamaktadır.
 • Nane, lavanta, okaliptüs yağı gibi yağları aromaterapi masaj tedavilerinde kullanabilirsiniz. Nane yağı rahatlatıcı ve acıyı bastırıcı etki gösterirken; okaliptüs yağı kan damarlarındaki şişmeyi azaltarak baş ağrınızın azalmasını sağlar.
Baş Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Geçmeyen Baş Ağrısı Neden Olur?
Geçmeyen baş ağrısının pek çok sebebi olabilir. Eğer baş ağrısına hangi bölüm bakar diye merak ediyorsanız kronik baş ağrısı için nöroloji kliniğine başvurmanız gerekmektedir. Yapılan detaylı testler sonucunda doktorunuz baş ağrınızın nedenini ve tedavisini tespit edecek ve sizi geçmeyen baş ağrınızdan kurtararak yaşam standartlarınızın tekrar yükselmesini sağlayacaktır.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.