Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir? Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Baş ağrısı başın belli kısımlarında kendisini gösterir. Baş ağrısı yavaş yavaş ya da birdenbire ansızın ortaya çıkabilir. Fonksiyonel baş ağrılarının nedenler hastalıklar değildir. Psikolojik olarak ortaya çıkabilir. İkincil grupta ise hastalıklara bağlı

A+A-

Baş Ağrısının Nedenleri Nelerdir? Baş Ağrısına İyi Gelen Şeyler? 

Günümüzde herkes baş ağrısı problemiyle karşı karşıya kalmıştır. Baş ağrısı şiddetine göre insanın hayat kalitesine de müdahale edebiliyor

Baş ağrısı başın belli kısımlarında kendisini gösterir. Baş ağrısı yavaş yavaş ya da birdenbire ansızın ortaya çıkabilir.

Baş Ağrısı Nedenleri

Fonksiyonel baş ağrılarının nedenler hastalıklar değildir. Psikolojik olarak ortaya çıkabilir.

İkincil grupta ise hastalıklara bağlı baş ağrıları bulunur. Baş ağrılarının büyük bölümü zararsınız. Özellikle bir çok kişide migren ağrıları ile karşılaşabiliriz. Fakat yaşadığınız baş ağrısı çok güçlü olduğu zaman daha ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

En yaygın görülen bu tür herhangi bir hastalığa bağlı değildir. Gerilim tipi baş ağrısı, başın etrafında basınç hissi yaratır. Stres, uykusuzluk ve çalışma ortamı ağrıları tetikleyebilir. 

Migren Tipi Baş Ağrısı

Migren genel olarak şiddetlidir. Migreni diğer türlerden ayıran genel özellikleri;

  • Nöbetler halinde ortaya çıkar,
  • Ağrı sırasında mide bulantısı ortaya çıkabilir,
  • Başın tamamında etkisini gösterebilir

Küme Tipi Baş Ağrısı

Mevsim geçişlerinde sıklıkla görülen çok şiddetli ağrılardır.

Nevraljik Tipi Baş Ağrısı

Nevraljik ağrılar çok hızlı bir şekilde kendisini belli eder. Bu problem farklı çevresel sorunlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı tedavisi konusunda sıklıkla ağrı kesici ilaçlardan destek alınır. İlaçları mutlaka doktor tavsiyesiyle almak gerekir. Akupunktur yakın zamanda pek çok hasta tarafından tercih edilmektedir. Baş ağrıları için farklı alternatif tedavilerden destek alınır. Bazı zamanlarda baş ağrısı belirli bir besinden kaynaklı olabilir. Bu nedenle yediklerinize de dikkat etmeniz gerekir. Baş ağrısı her durumda görülebilir. Bu nedenle önlem almak çok önemlidir.

Baş Ağrısını Önlemek İçin Ne Yapabilirsiniz

Baş ağrısı riskini azaltmak için farklı yöntemlerden destek alabilirsiniz. Başınıza veya boynunuza bir ısı paketi uygulayabilirsiniz. Bu dönemde stresten uzak durmanız tavsiye edilir. Kan şekerinizi sabit tutmak için dengeli beslenebilirsiniz. Düzenli egzersiz yapmak baş ağrılarınızı azaltabilir.

Ne Zaman Bir Uzmana Danışmalısınız?

Baş ağrısı bazı durumlarda ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Aniden gelişen ya da şiddeti zamanla artan bir baş ağrısı yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurunuz.

  • Kafa karışıklığı,
  • Bayılma,
  • Yüksek ateş
  • Vücut uyuşması,
  • Görme sorunları
  • Konuşma bozukluğu
  • Yürümede dengesizlik yaşıyorsanız profesyonel destek alınız.

Baş ağrıları, en yaygın sağlık problemlerinden bir tanesidir. Pek çok kişi hayatlarının bir noktasında mutlaka bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Yaş, ırk ve cinsiyetten bağımsız şekilde herkes baş ağrısıyla karşılaşabilir. Dünya üzerinde yetişkinlerin büyük bir kısmında baş ağrısı sorunları görülmektedir. Baş ağrısı, stres veya duygusal nedenlere bağlı olarakta gelişebilir.  Kronik baş ağrıları insanların hayatınızı ciddi şekilde sekteye uğratabilirsiniz. Sizde baş ağrısı problemleri ile karşılaşıyorsanız doktorunuzdan destek alabilirsiniz. Doğru tedavi yöntemleri sayesinde sağlıklı hayatınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.