Başkanlık Sistemi Nedir?

Başkanlık Sistemi Nedir?

Türkiye 24 Haziran 2018 seçimlerinden hemen sonra başkanlık sistemi ile yönetime geçti.

A+A-

Türk siyasetinde yüzyıllar sonra bir ilk yaşandı ve AK Parti iktidarının isteği sonrasında Türkiye başkanlık sistemine geçiş yaptı. Vatandaşların yarısından fazlasının onayı sonrasında başkanlık sistemine geçen Türkiye, dünyadan tepkiler alırken bazıları bu sistemin daha iyi olduğunu, bazıları ise tek adam rejimi olduğunu ifade ettiler. Bugün başkanlık sistemi gelişmiş ülkelerin sadece birkaçında uygulanmakta olduğu üzere Almanya, İngiltere ve diğer birçok gelişmiş ülkede uygulanmamaktadır ve halk başkanlık sisteminin gelişmiş bir ülke içinde, gelişmeye devam eden bir ülke içinde gerekli görmemektedir. 

Mutlu ve ekonomik refahları en üst düzeyde olan Avrupa ülkelerine oranla Türkiye'de ise refah seviyesi düşmüş, yıllar sonra darbe girişiminde bulunulmuş ve hükümet bir dizi önlemler almıştı. Erdoğan yönetimi ise aldığı karar sonrasında başkanlık sistemine geçilmesi için MHP ile anlaşmaya varmıştı.

Başkanlık sistemi Başbakan, Cumhurbaşkanı ve diğer tüm yetkilerin başkanda toplandığı, mevcut Türkiye'de ise Recep Tayyip Erdoğan'da toplanan bir sistemdir.

Başkanlık ile yönetilen ülkeler her zaman kötü veya tek adam rejimi olmamakla birlikte Türkiye bir hukuk devleti ve Cumhuriyet olarak bu tür bir başkanlık sistemi söz konusu değildir. Erdoğan'dan sonrada devam etmesi beklenen sistemin, uzun yıllar sonra tekrar parlamenter monarşiye geçiş yapılmasında bir engel koyamadığı bilinmektedir.

Başkanlık sisteminin Türkiye adına iyi olacak olduğu tahmin edilmekte olup, Erdoğan'ın bu yetkileri daha iyi kullanabilmesi sonucunda çok daha iyi bir Türkiye'nin ortaya çıkabileek olduğu düşünülmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.