Bayram Namazı Saat Kaçta Kılınıyor- Diyanet 2019?

Bayram Namazı Saat Kaçta Kılınıyor- Diyanet 2019?

Bayram namazı saat kaçta, bayram namazı farz mı, bayram namazı kaç rekattır, bayram namazı saati İstanbul, bayram namazı saati Ankara, bayram namazı nasıl kılınır,bayram namazı evde kılınır mı tüm merak edilenler haberimizde…

A+A-

İl il bayram namazı saatleri Kurban bayramı namaz saatleri Ankara, İstanbul, Adana Bayram Namazı saatleri

Kurban bayramına son iki gün kala Müslümanlar bayram namazı saatlerini merak etmeye başladılar. Bayram namazlarının ibadetin yanı sıra duygusal bir yönü de vardır ancak merak edilen hususlardan bir tanesi de bayram namazının farz olup olmadığı konusudur. 

Bayram Namazı Farz Mı?

Bayramlar Müslümanların kendi aralarındaki birliğini ve bağımlığını gösteren bir zaman dilimidir. Bayram namazı ise farz olmayan vacip bir namazdır.

Bayram Namazı Evde Kılınır Mı?

Vakit namazları tek başına kılınırken bayram namazları cemaatle kılınır. Bunun için bayram namazının evde kılınması mümkün değildir.

Bayram Namazı Kaç Rekattır?

Bayram namazı 2 rekat olarak kılınır? Aşağıda ne şekilde kılınacağı açıklanmıştır.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

Bayram namazı yılda iki kez kılınmış olduğundan dolayı insanların namazın kılınış saatlerini bilmiyor olmaları normaldir. Bunun için bayram namazı nasıl kılınır? sorusunun yanıtı olarak şöyle belirtebiliriz. Bayram namazları iki rekattır. 

Birinci Rekat Kılınışı;

Niyet ettim bayram namazını kılmaya diyerek tekbir alınır.
Sübhaneke duası okunur ve imamla beraber 3 kez tekbir getirilir. İlk tekbirde eller kulaklara götürülür ve sonra yana bırakılır. İkinci tekbirde de aynı şekilde eller salındıktan sonra üçüncü tekbirde eller bağlanarak imam Fatiha ve bir zammı sure okur. Cemaat bu sırada sessizce dinler.  Dua ve sure bittikten sonra ise rukuya varılır. Ruku ve secdenin ardından ikinci rekat için ayağa kalkılır.

İkinci Rekat Kılınışı;

İkinci Rekatta ise imam tekrar Fatiha ve zammı sure okur. Cemaat yine sessiz bir şekilde dinleyecektir. İmamın tekbirinden sonra eller kulaklara götürülür ve yana bırakılır. İkinci tekbirde de aynı şey yapıldıktan sonra üçüncü tekbirle birlikte rukuya gidilir. Ruku ve secdenin ardından selam verilerek 2 rekat bayram namazı kılınmış olur.
İmam sonrasın da hutbeye çıkar ve hutbenin ardından tespih ve dua yapılır ve namaz tamamlanır.

Bayram Namazı Saat Kaçta?

Bayram namazının kılış saatleri şehirlere göre farklılık gösterir. Aşağıda Ankara ve İstanbul için bayram namazı saatleri belirtilmiştir. 

Bayram Namazı Saati İstanbul

İstanbul bayram namazı vakti: 06.13

Bayram Namazı Saati Ankara

Ankara bayram namazı vakti: 06.01
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.