Beştepe'den Ekonomi Hakkında Açıklamalar

Beştepe'den Ekonomi Hakkında Açıklamalar

Erdoğan'ın isteği ile acil bir şekilde Beştepe'de toplanan ekonomi yönetimi uzun süren toplantı sonucunda açıklama yaptı.

A+A-

Türk ekonomisi tarihinin en kötü doruk noktasına ulaştı. Dolar 4.37 TL sınırı ile yeni tarihi rekorunu gün içerisinde ardı ardına kırdı, Euro, Sterlin ve diğer tüm para birimleri karşısında Türk Lirası geriledi. Türkiye'nin borcu birkaç gün içerisinde milyarlarca dolar artarken, bu artışın sebebi ise dövizin durdurulması dolayısı ile boş borç olarak nitelendirildi. Yakın zamanda yapılacak seçimlerden önce kırmızı et ve tavuk fiyatlarına ardı ardına zamlar geldi, temel gıda ürünlerinde birçok marka zorunlu fiyat artışına gitmek zorunda kalırken bunu ürünlerin gramajının son 1 senedir sürekli azaltılarak yapmaya başlamıştı ki bu son 2 ayda birçok marka ürünlerin gramajlarını azaltma yoluna gitti. Hal böyle olunca Tayyip Erdoğan yönetimi ise Beştepe'de acil olarak toplandı ve ekonomik sorunların çözülmesi adına birkaç saat süren toplantı sonucunda basına açıklama yaptı ve sorunların çözülmesi adına ek çabalar gösterilecek olduğunu açıkladı.

Beştepe'den Yapılan Açıklama

“Toplantıda, hükümetin, para ve maliye politikaları konusundaki hedeflerine ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir. Bu çerçevede; ülkemiz ekonomisinin en önemli çıpalarından olan mali disiplinden asla taviz verilmeyecektir. Harcamalarda ortaya çıkan artışları telafi edecek önlemler hayata geçirilmektedir. Orta ve uzun vadede kamu maliyesinde bozulmaya yol açmayacak bir yaklaşımla hareket edilecektir. Faiz ve döviz kuru baskısını azaltmak, bununla birlikte enflasyonla daha etkin mücadele etmek için gereken tedbirler alınacaktır. Bunun için Merkez Bankası elindeki araçları etkin şekilde kullanmaya devam edecektir.

Açık piyasa ekonomisi politikalarına sıkı sıkıya sahip çıkılacaktır. Kur rejimi, döviz tevdiat hesapları ve kambiyo rejimi başta olmak üzere hiçbir konuda, piyasa mekanizması dışında yöntemler asla söz konusu değildir. Türkiye, büyüme odaklı ekonomi politikaları sayesinde bugünkü seviyesine gelmiştir. Ülkemiz, önümüzdeki dönemde de yine büyüme esaslı ekonomi politikalarıyla yoluna devam edecektir. Büyüme politikalarımızın odağında, kamunun yönlendiriciliği, desteğiyle ve teşvikiyle özel sektör bulunmayı sürdürecektir. Uluslararası yatırımcılar açısından ülkemizin cazibesini artıracak adımlar atılacaktır. Bankacılık sektörümüz, sermaye yeterliliği, aktif kalitesi, likidite düzeyi ve uluslararası piyasalara erişim imkanı bakımından tarihinin en güçlü seviyesindedir.

Bir süredir mevduattaki artış, kredilerdeki artış oranının üzerinde seyretmektedir. Reel kesimin finansmana ihtiyacını kolaylaştırmaya yönelik adımlar atılacaktır. Bankalara, ekonomimizin en önemli itici güçlerinden olan gayrimenkul sektörüne yönelik kredilerde kolaylık sağlamaları tavsiye edilmiştir. Mevcut döviz ve altın varlıklarının etkin kullanımına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Varlık Barışı uygulaması, yurt içi ve yurt dışı birikimleri kapsayacak şekilde genişletilecektir.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.