Beyin tümörlerinin belirtileri nelerdir

Beyin tümörlerinin belirtileri nelerdir

İyi ve kötü huylu olarak ayrılan beyin tümörlerinin belirtileri oldukça fazla. Çift görmeden kulak çınlamasına kadar çeşitli belirtilerle kendini gösteren beyin tümörüne dair tüm ayrıntıları Doç. Dr. Metin Orakdöğen açıkladı.

A+A-

Habertürk'ün haberine göre; beyin meydana gelen tümörler gerekli müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabiliyor. Çeşitli belirtileri olan beyin tümörleriyle ilgili tüm merak edilenleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Metin Orakdöğen açıkladı. Bu hastalıkta erken teşhisin hayati bir önem taşıdığını belirten Orakdöğen,"Birinci ve ikinci evre 'düşük evreli' yani 'iyi huylu', üçüncü ve dördüncü evre ise 'yüksek evreli' yani 'kötü huylu' olarak çeşitlere ayrıldığını belirtti.

Tedavi edilmediği müddetçe ölüme sebebiyet veren beyin tümörünün belirtilerini Orakdöğen şöyle açıkladı: " Tümörün yerleşim yeri, büyüme hızı ve büyüklüğüne bağlı olarak değişen; bilinç değişiklikleri, kol ve bacaklarda artarak devam eden güçsüzlük, konuşma-anlama bozukluğu, görme bozukluğu, çift görme, baş ağrısı, bulantı-kusma, epilepsi nöbeti, kulak çınlaması ve işitmede azalma, yürümede dengesizlik, kişilik değişiklikleri, göğüsten süt gelmesi, adet düzensizlikleri ve el-ayak büyümesi, empotans gibi hormonal problemler görülebilir. Baş ağrısı çoğunlukla tümörün kitle etkisi, beyin omurilik sıvısı dolaşım yollarını tıkaması, ödem veya kanamasına bağlı kafa içi basınç artışı nedeniyle gelişir ve sabahları fazla olup öksürme-ıkınmayla artar. Baş ağrısına bulantı-kusma eşlik edebilir, kusmayla baş ağrısı azalır" 

Bu tip belirtilerle karşılan kişilerin derhal uzman bir beyin ve sinir cerrahi uzmanına görünmesi gerektiğini tavsiye eden Orakdöğen ayrıca, hastalıkta kesin tanının biyopsi ya da patolojiyle konulabildiğini kaydetti. Hastalığın tedavisinde mikrocerrahi veya nöroendoskopik yöntemle tümörün tamamen veya riskli bölgelerde kısmen çıkarılması gerektiğini söyleyen Orakdöğen,  radyoterapi, radyocerrahi ve kemoterapi tedavilerinin de yardımcı tedaviler olarak uygulandığını belirtti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.