Çavuşoğlu: "ABD'nin bize bir sözü var"

Çavuşoğlu: "ABD'nin bize bir sözü var"

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu katıldığı Basın Kartı televizyon programında Zeytin Dalı Harekâtı'na dair önemli bilgiler verdi.

A+A-

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu TRT Haber'de yayınlanan Basın Kartlı programına katıldı. Çavuşoğlu Suriye'nin Afrin bölgesine yönelik TSk'nın başlatmış olduğu operasyonla ilgili açıklamalarda bulundu. Zeytin Dalı Harekatı'nın başarılı bir şekilde sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, hareketin içeriye doğru ilerlediği söyledi.

Afrin'i teröristlerden arındırıp Suriye halkına teslim etmek istediklerini belirten Çavuşoğlu, basında ve sosyal medyada yer alan bilgi kirliliklerine de değindi. Bakan, " Bugün bazı yabancı gazetelerde Türk tankların patlatıldığı, çok sayıda askerimizin şehit olduğunu yazdılar ama doğru değil. Rakamları zaten her gün açıklıyor ve paylaşıyoruz. Milletimizden gizli saklı bir şeyimiz yok. Uluslararası camia da görüyor. Sevindirici olan şey, bugüne kadar sivil bir zaiyatın olmamasıdır. " şeklinde konuştu.

Harekatın başladığı andan beri Türk halkının olan biten hakkında bilgilendirildiğini belirten Çavuşoğlu,  "Bu operasyonla birlikte Türkiye'nin ne kadar ciddi olduğunu herkes gördü. Dostlar da gördü, müttefik dediğimiz ülkeler de sözde müttefikler de YPG'ye destek verenler de gördü, komşular da gördü. Bundan sonraki süreçte atabileceğimiz adımlar konusunda da tereddütleri kalmadı." diye konuştu.

Zeytin Dalı Harekatının ne zaman biteceğine bir tahmin de bulunamayan Çavuşoğlu bölgeyi teröristlerden tamamen temizlemenin Türkiye'nin gayesi olduğu kaydetti.

Rusya ve Türkiye ilişkisi hakkındaki soruya da yanıt veren Bakan, " "Bazen sahada güçlüyseniz masada da güçlüsünüz. Bazen de diplomaside, masada güçlüyseniz sahada güçlüsünüz. Zeytin Dalı Harekatı'nda biz hem sahada hem de masada çok güçlü olduk. Hem sahada teröristlerin tepesine indik hem de diplomasinin gereğini yaptık." dedi.

Kısaca Türkiye'nin Suriye'yle bir alıp veremediğinin olmadığını belirten Çavuşoğlu, "Rusya'ya 'biz burada havadan girmek istiyoruz. Rejim de bizim karşımıza çıkmasın. Biz rejimin hava sahasına ya da topraklarına girmek için bunu yapmıyoruz. Bizi yönelik bir tehditi temizlememiz lazım. Bu teröristler Suriye'nin toprak ve sınır bütünlüğü, milli beraberliği için bir tehdittir. Bu teröristleri yok etmemiz Suriye'nin geleceği bakımından önemlidir' dedik ve Ruslarla bu konuda bir mutabakat sağladık. Keza Rus uçaklarının da bölgede uçmaması için bilgi paylaşımı yapıldı." şeklinde açıklamada bulundu.

ABD'nın farklı ve karmaşık bir dönemden geçtiğine dikkat çeken Çavuşoğlu ABD'den farklı mesajların geldiğini belirtti. "ABD'nin bize bir sözü var" Çavuşoğlu, ABD'nin bize bir sözü var. Buradan YPG'lileri öncelikle bir çıkarsın, sonrasını biz hallederiz. Bu bir sözdür. Bir ülkenin başkanının verdiği sözdür" dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.