CHP Genel Başkanı yine Kılıçdaroğlu oldu

CHP Genel Başkanı yine Kılıçdaroğlu oldu

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu oy çokluğu ile yine Genel Başkan seçildi. Kurultay’da Muharrem İnce ile yarışan Kılıçdaroğlu 790 oy alırken, İnce ise 447 oy aldı.

A+A-

CHP Genel Başkanlık seçimleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce arasında gerçekleşti.  CHP'nin genel başkanlık koltuğuna 2010'da seçilen ve 8 yıldır Genel Başkanlık görevini sürdüren Kılıçdaroğlu oy çokluğuyla yeniden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı seçildi.  790 oy ile seçimi kazanan Kemal Kılıçdaroğlu zafer konuşmasında “Üstlendiğim sıradan bir görev değildir. Bu ülkenin her ferdinin hakkını hukunu savunacağıma sizlere söz veriyorum. Türkiye'yi yeniden çağdaş uygarlığa taşımak için hep bilrikte mücadele edeceğiz. Önümüzdeki süreçte zor koşullarda mücadele vereceğiz. Demokrasiyi yüceltmek zorundayız, bu bizim temel görevimizdir. Türkiye tarihinin en zor dönemeçlerinden birini yaşıyor. 15 yılda Türkiye'yi kimler beka sorunuyla karşı karşıya getirdi? Kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Afrin'de hayatını kaybeden kahraman askerlerimize şükran borçluyuz, onlar bizim onurumuz, gururumuz.” açıklamasında bulundu.

Kurultayda neler oldu?

Kurultayda Muharrem İnce ile Kemal Kılıçdaroğlu arasında ‘mükerrer imza’ krizi yaşandı. İnce 165 delegenin imzasıyla genel başkanlığa Kılıçdaroğlu ile birlikte aday oldu. Fakat 48 delegenin her iki adaya da imza attığı iddiaları kurultayda gergin dakikaların yaşanmasına sebep oldu.

Divan Başkanı Yılmaz Büyükerşen söz konusu iddialarla ilgili, “İddialarla ilgili inceleme sonrası açıklama yapan Divan Başkanı Büyükerşen, "2 imza sahibi imzasını çekti, 163 imzaya indi. Başvuruların 48'i mükerrer çıktı. Geriye kalanın 115 olması nedeniye adaylık için gerekli olan 127 oy bulamamıştır. Buna karşılık Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun dilekçesi vardır. 48 delegenin her iki adaya imza verdiği bilgisi paylaşılmıştır. Kılıçdaroğlu, 48 imzanın Muharrem İnce'nin listesinde sayılması istediğini söyledi. Böylece her iki aday da yarışa aday olarak katılmaktadır” açıklamasında bulundu.

Bunun üzerine Muharrem İnce Kılıçdaroğlu’nun bu isteğine sert tepki gösterdi. İnce, Kılıçdaroğlu’nun 48 delegeyle ilgili verdiği karara dair, “Ben lütüfla aday olmam. Delegenin takdiriyle aday olurum. Özgür iradeleriyle aday olmak istiyorum" dedi.

Muharrem İnce ayrıca 48 delegenin isimlerinin tek tek açıklanmasını talep etti. Tüzüğü işaret eden İnce, CHP yönetimini adil olmamakla suçladı. 48 mükerrer imzanın aslında hiç olmadığını, bu karışıklığı CHP yönetiminin yarattığını iddia eden İnce, Yüreğine güvenen divan delegeleri toplar sorar. Bu suni bir krizdir. 166 imzayı teslim ettim, mükerrer yok. Lütuf kabul etmiyorum, adalet istiyorum. Adil özgür bir yarış istiyorum" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.