Çocuklarda Oyun Bağımlılığı ve Zararları Nelerdir

Çocuklarda Oyun Bağımlılığı ve Zararları Nelerdir

Çocuklarda oyun bağımlılığının zararları asosyal davranışlarla kendini gösterebilir. Çünkü sürekli olarak sanal ortamda oyalanan çocuk, somut hayatta gerçek arkadaşlarıyla oynamak istemeyebilir.

A+A-

Çocuklarda Oyun Bağımlılığının Zararları

Teknoloji yanlış kullanıldığı zaman zarar veren bir sektördür.  Çocuklarda cep telefonu bağımlılığının zararları geleceği de etkileyen durumları gösterir.

Oyun Neden Bağımlılık Haline Dönüşür?

Çocukların kendi gelişimlerinin bir parçası olarak oyun oynamaları sağlıklı bir durumdur. Fakat arada sırada oynanan bir oyunla sürekli yapılan davranış arasında farklılık vardır. Bu farklılık aslında zarara neden olduğu zaman daha belirgin hale gelir. Yani bir çocuğun cep telefonu ile veya başka bir şey ile oynaması normal şartlarda sorun değilken diğer yaptıklarını engelleyen bir durum olursa, kendi davranışlarına olumsuz etki yaparsa sorun olarak düşünülmelidir. Bunun zararlı hale gelmesi kendi başına olan bir şey değildir. Ailelerin tutumu ve okulda öğretmenler tarafından gereken önlemlerin alınmaması kritik bir konudur.

 • Çocuğu sürekli oyalanması gereken bir varlık olarak gören anne babalar
 • Telefonun asıl kullanım amacının unutulması ve ihtiyaca göre değil de keyfi olarak kullanımın çocuklara da uygulanması
 • Çocukların zararlı şeylere karşı karar verme yetisinden belli bir yaşa kadar mahrum olduğunun unutulması
 • Bağımlılık hakkında yeterli bilince sahip olmama ve gelecekte olumsuz durumları önlemek istememek vs. çocukların oyun bağımlısı olma nedenleri arasındadır.
Çocuklarda Oyun Bağımlılığının Zararları
Çocuklarda oyun bağımlılığının zararları asosyal davranışlarla kendini gösterebilir. Çünkü sürekli olarak sanal ortamda oyalanan çocuk, somut hayatta gerçek arkadaşlarıyla oynamak istemeyebilir. Yani sosyalleşme ve iletişim kurma, arkadaşlık bağı geliştirme ve paylaşma konularında yeterli oranda gelişmeyebilir.
Çocukların kendini tanımladığı ilkokul döneminde arkadaşlar arası bağ en kritik hali gösterir. Okulda, ev yakınlarında ve çeşitli sosyal faaliyetlerde kurulan iletişim temel özellikler barındırır ve karakteristik açıdan da önemlidir. Bir çocuk hayatı yeni tanımaya başladığı ilk dönemde cep telefonu ile sınırlandırılmamalı, işlevsel olarak fayda amaçlı kullanıma odaklanmalıdır.
 • Çocukların telefon bağımlılığı hareket eksikliğine bağlı olarak gelişimsel aksamaları beraberinde getirebilir. Sürekli bilgisayar başında duran çocuk, bağışıklık sistemini yeterince güçlendirmediği için kolay hasta olabilir. Hareket alışkanlıkları ilkokul döneminde kazandırılmalı ve ilerleyen yıllarda devam etmesi sağlanmalıdır.
 • Telefonu elinden uzun süre bırakmayan çocuklarda göz hastalıkları daha erken görülmektedir.
 • Telefon bağımlısı olan çocuk, gerçek hayatta sorun çözme konusunda daha az çabalamak istemektedir. Çünkü düşünce tarzı olarak oyunlardaki gibi hızlı karar verdiğinde hemen sonuç almak ister. Belirsizlik gibi ara durumlara karşı direnci azdır. Teknoloji bağımlılığından kurtulmak için mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve düzenli olarak azaltılmalıdır.

Çocukları Bağımlılıktan Kurtarma Yöntemleri 

Telefon ipad oyun bağımlılığından çocuklarımızı nasıl vazgeçirebilir ve koruruz sorusunu giderek daha fazla ebeveyn soruyor ve çözümü istemek başlangıçta son derece önemlidir.

 • Çocukla anlayacağı şekilde telefonun zararlarını konuşmak
 • Günlük sınırlı kullanım izni vermek
 • Zaman kazanmak için telefon dışı oyun araçlarına yönlendirmek
 • Bağımlılıktan anne babanın da vazgeçmesi
 • Öğretmenlere durumu belirterek destek istemek önemli detaylardır.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.