Dar gelirli vatandaşlara konut müjdesi

Dar gelirli vatandaşlara konut müjdesi

Yapı Tasarruf Sandığı sistemiyle ev sahibi olmak isteyen birçok dar gelirli vatandaşa sabit faiz avantajıyla imkan sağlanacak. Buna göre vatandaşlar 5 aşamada konut sahibi olabilecek.

A+A-

Yenişafak'ın haberine göre; yeni torba yasaya girmesi dört gözle beklenen Yapı Tasarruf Sandığı (YTS) sistemi birçok vatandaşın hayalini gerçekleştirecek. En önemli özelliği sabit faiz oranıyla vatandaşları ev sahibi edecek sistem üzerine yetkililer çalışmalara başladı. TOKİ modelinin ardından bu yeni sistemle konut edinmek isteyenler belirli bir süre boyunca yaptıkları tasarrufun karşılığında, piyasa koşullarından bağımsız olarak, düşük faiz oranlı kredi kullanabilecek. 

Faiz ile enflasyon engelinin ortadan kalkacağı YTS'nin ilk aşamasında ev sahibi olmak isteyen vatandaş bir kurum ile tasarruf anlaşması yapacak. Ardından ikinci aşamada ise sözleşme kapsamında belirtilen zaman içinde her ay düzenli olarak prim ödemesi yapacak.ve sürenin dolması ile birlikte devlet katkısı ile birlikte tasarruflarını toplu bir şekilde alabilecek. 4. aşamada alacağı konut için sözleşmede belirtilen faiz oranı doğrultusunda kredi kullanabilecek. Son aşamada ise bu kredinin ödemelerini anlaşma yaptığı kuruma belli taksitler ile ödeyecek. Belirtilen tasarruf süresini tamamlayan, özellikle alt gelir grubuna dahil olan vatandaşlar bu kolaylıklar sayesinde ev sahibi olabilecek.

Pek çok benzer özelliğiyle Bireysel Emeklilik Sistemi'ni andıran yeni sistem daha çok sabit faiz imkanıyla hizmet verecek. Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Macaristan gibi ülkeler de bu sistemi uyguluyor. Bu ülkelerdeki konut fiyatları gözlem altında tutuluyor. Konut fiyatlarındaki yüksek artık YTS'de en önemli risk olarak tanımlanıyor. Bu yüzden Türkiye’de modelin hayata geçirilmesi  ile birlikte kamunun konut sektöründe arz/talep dengesini gözeten bir konumda yer alması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.