Dikkat: Baş ağrısı ön belirti olabilir!

Dikkat: Baş ağrısı ön belirti olabilir!

Hemen hemen herkesin şikayet ettiği baş ağrılarının sebeplerini uzmanlar sizin için açıkladı. Baş ağrısı hafif alınmalı mı? Bir başka hastalığın belirtisi olabilir mi? Tüm soruların yanıtları haberimizde..

A+A-

Dünyada birçok insan baş ağrısından şikayet ediyor, öyleki doktorların kapısı en çok bu dertten dolayı çalınıyor. Ancak stres, yorgunluk ya da üzüntülü anlarda ortaya çıkan baş ağrılarının altında bazen başka bir hastalık da yatabiliyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Elif Kirişçioğlu Demirbaş, tüm merak edilen baş ağrısı problemleri hakkında bilgi verdi.

 Edinilen bilgilere göre, kadınların %5'i, erkeklerin %3'ü her yıl 180 gün ve üzerinde süreyi baş ağrısıyla geçiriyor. İnsanlarda ciddi bir zaman ve mali kayba yol açtığını bilinen baş ağrısı aslında çok daha büyük sağlık problemlerinin belirtisi olabiliyor. Demirbaş tüm bu problemlerle ilgili öncelikle uygun tanı ve tedavi şekline başlanması gerektiğini öneriyor.

Uzman Dr. Demirbaş baş ağrılarının çeşitli sınıflara ayrıldığını belirtiyor. Buna göre;

Primer (birincil) baş ağrıları: Baş ağrısını açıklayacak herhangi bir sistemik ve/veya beyin hastalığı yoktur. Migren, gerilim tipi baş ağrısı, küme tipi baş ağrısı bu sınıfta yer almaktadır.

Sekonder (ikincil) baş ağrıları: Beyinde ve/veya sistemik olarak bir hastalık bulunmaktadır ve ağrılar bu hastalığa bağlı gelişmektedir. 

"Baş ağrısının hangi grupta olduğunu ayırt etmek için öncelikle iyi hikaye alma, nörolojik muayene, beyin görüntülemesi gerekmektedir. Daha sonra hekim gerekli görürse daha ileri tetkikler(EEG, lomber ponksiyon) yapılabilir" şeklinde konuşan Demirbaş, ağrı kesiciler konusunda da uyarıyor. Kısa vadede etkili olan ağrı kesicilerin baş ağrısını komple ortadan kaldıramayacığını vurguluyor.

Aniden başlayan baş ağrıları,onu takip eden kusma, yüksek ateş gibi şikayelerde hemen bir uzman hekime görünmenin faydalı olacağını ve altta yatan başka nedenlerin araştırılacağını söylen Demirbaş, " Psikiyatri, diş hekimliği, beyin cerrahisi baş ağrısına neden olabilecek altta yatan nedenleri araştırırlar." şeklinde konuştu. 

Etiketler : ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.