Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM'de özel olarak bazı ülkelerin yetkilileri ile görüştü.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, BM'de ''barışın sürdürülmesi'' konulu konferans kapsamında diğer ülkelerin siyasi yetkilileri ile konuştu. Türkiye hakkında açıklama yapan ülkelere karşı her daim bir siyasetçi olarak karşı bir açıklama ve yanıt verecek olduklarını, Avusturya Başbakanı tarafından söylenen sözlerin doğru sözler olmadığı ve Başbakan olarak sürekli Türkiye hakkında olumsuz açıklamalar yapmasından dolayı yanıt vermek zorunda kaldıklarına değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımız üzerinde olumsuz etki yapacak açıklamalardan siz kaçının ki biz de buna cevap vermek zorunda kalmayalım. Esas başbakanınız konuşmayı bıraksın ki biz de cevap verme durumunda kalmayalım" ifadelerini Avusturya Dışişleri Bakanı'na ilettiğini söyledi.

İşte O Açıklamalar

"Durup dururken Türkiye’den Avusturya ya da bir başka ülkeye açıklama olmaz. Çünkü bizim hiç kimseyle bir derdimiz yok. Ama Avusturya ya da bir başka ülkeden açıklamalar geldiği zaman biz ona cevap veririz.  Yani siyasetçi olarak biz vermek zorundayız. Çünkü vatandaşımızın hissiyatını bizim karşılamamız lazım, ve yansıtmamız lazım, dolayısıyla vatandaşlarımız üzerinde olumsuz etki yapacak açıklamalardan siz kaçının ki biz de buna cevap vermek zorunda kalmayalım.  Esas başbakanınız konuşmayı bıraksın ki biz de cevap verme durumunda kalmayalım"

‘Komiteden başarıyla geçti. Senatoda ya da kongrede bir sıkıntı yaşanacağını sanmıyorum. Umarım en kısa zamanda görevine başlar. Daha şimdiden ofislerimiz ikimiz arasındaki toplantıların tarih çalışmasına başladılar. ABD’lilerin de bizimle görüşmek istediğini biliyoruz. Uygulama safhasına geçelim, topu taça atmayalım. Sorunları halledelim, hem kimsenin tereddüdü olmasın çok ciddi sorunlar var. PKK, YPG’ya verilen destekten tutun da diğer konsolosluk konuları, ama şimdi özellikle Suriye konusundaki yol haritamızın onaylanıp uygulamaya geçmesi gerekiyor. En kısa zamanda görevine başlar ve umarım biz de bu görüşmeyi gerçekleştiririz.’

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.