Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye Tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye Tepki

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türkiye ile ilgili erken seçim açıklamasına tepki gösterdi.

A+A-

ABD'nin dün yaptığı açıklama ile birlikte Türkiye'de erken seçim yapılmasının OHAL altında pek doğru ve şeffaf güvenliği sağlayamayacak olduğundan endişeli olduklarını ifade ederek, seçim sürecini yakından izleyecek olduklarının mesajını vermişti. Dışişleri Bakanlığı ise bu açıklamaların ardından ABD tarafına tepki göstererek Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy aracılığıyla yapılan açıklamada Fransa'da OHAL altında yapılan seçimlerin doğru ve adil olması, ve Fransa'ya bu şekilde tepki gösterilmemesinin çifte standart uygulaması olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un Açıklamaları

''Türkiye’de yapılan tüm seçimlerin demokratik, özgür, adil ve şeffaf olduğu uluslararası gözlem raporlarıyla teyit edilmiştir. Olağanüstü hal koşullarında 2017 yılında gerçekleştirilen anayasa referandumu bunun son ispatıdır. Bu gerçeği gözardı ederek, olağanüstü hal uygulamasının seçimleri demokratik standartların gerisine düşüreceğini iddia etmek art niyetli bir yaklaşımdır. Olağanüstü hal sadece ülkemizin birliğine, devletimizin bekasına kasteden teröristlerin faaliyetlerini hedef almaktadır. Ülkemizde teröristlerden başka hiç kimsenin temel hak ve özgürlüklerinin kısıtlanması sözkonusu değildir.''

''Ayrıca, birçok ülkede olağanüstü hal uygulaması sırasında seçim düzenlendiğini de hatırlatmak isterim. Bunun son örneklerinden biri, 2017 yılında Fransa’da yapılan seçimlerdir. Demokrasi ve hukukun üstünlüğünü benimsediğini iddia eden bazı devletlerin, ülkemiz sözkonusu olduğunda bu tür peşin hükümlü yorumları, Türkiye’ye yönelik çifte standartlı anlayışın bir diğer örneğidir. Dahası henüz gerçekleşmemiş seçimler hakkında önceden açıklama yapmak millet iradesine müdahale anlamına gelmektedir ve kabul edilemez.'' ifadeleri kullanıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.