Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'nin Raporuna Tepki

Dışişleri Bakanlığı'ndan AB'nin Raporuna Tepki

Dışişleri Bakanlığı tarafından AB'nin Türkiye raporuna sert açıklama ile yanıt verildi.

A+A-

Dışişleri Bakanlığı, bugün yayınlanan Avrupa Birliği'nin Türkiye raporu ile ilgili olarak konuştu. Türkiye'nin AB'den uzaklaştığı iddiaları ile ilgili Bakanlık, Türkiye'nin AB'den uzaklaşmadığını ve vize serbestinin hala Türkiye'ye tanınmadığına değinerek, Türkiye'nin üzerine düşen her türlü görevi yerine getirdiğini açıkladı. Dışişleri Bakanlığı, raporda bazı olumlu açıklamaların olduğunu ancak bu olumlu açıklamaların olumsuz açıklamaları gidermediği gibi bunun yanında Türkiye'ye ayrımcılık uygulandığını açıkladı.

Açıklamada Sert İfadeler Kullanıldı

''Türkiye başta PKK, DEAŞ ve FETÖ olmak üzere aynı anda birçok terör örgütüyle mücadele etmektedir. Raporda devletimize, parlamentomuza ve milletimize alçakça saldıran FETÖ tehdidine değinilmemesini vahim bir eksiklik olarak görmekteyiz.

Rapor’da, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye’nin bu tehditler karşısında süratli ve orantılı tedbirleri almaya yönelik meşru hakkının yinelenmesine rağmen, belgenin birçok yerinde, malum çevrelerden alınan asılsız iddialar ve ithamlara da yer verildiği görülmektedir. Ülkemiz, herşeyden önce kendi vatandaşlarının demokratik hak ve özgürlüklerini korumak için aldığı OHAL tedbirleriyle ilgili olarak, Avrupa Birliği dahil olmak üzere ilgili tüm uluslararası ortaklarıyla şeffaflığa dayalı işbirliğini sürdürmekte, bu tedbirlerin mahiyetini, hangi güvenlik tehdidiyle ilgili olduğunu ve bunların yasal çerçevesini muhataplarına açıkça iletmektedir. Hal böyleyken, Rapor’da ülkemize yöneltilen birtakım genel nitelikli iddia, itham ve yorumların kabul edilmesi mümkün değildir.

Terör örgütlerine yönelik almış olduğumuz önlemler, esasen kendi ulusal güvenliğimizin yanısıra, AB ülkelerinin de güvenliğine yadsınamaz katkılar sağlamaktadır. Bu vesileyle, PKK/PYD/YPG’nin AB ülkelerinin kendi kamu düzenleri ve güvenliği için ciddi bir tehdit olduğunu bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyoruz.'' ifadelerinin kullanıldığı raporda Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili olarak ise önemli bir öncelik olduğu ve Türkiye'nin korunması adına harekatın büyük önem taşıdığı ifade edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.