Dişte Leke Oluşumunun Nedenleri

Dişte Leke Oluşumunun Nedenleri

Hazırladığımız yeni içeriğimizde dişlerde sarı leke oluşumunun nedenlerini, leke oluşumu engelleyebilmek için yapılması gerekenleri anlatıyoruz. 

A+A-

Dişlerde kahverengi, sarı leke oluşumları günümüzde çok fazla görülmekte. Bunun en başlıca nedeni dişlerin bakımının gerektiği şekilde yapılmamasıdır. Gün içerisinde iki defa dişlerin fırçalanması gerekir. Özellikle yatmadan önce diş temizliğini sağlamak oldukça önemli.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye'de diş temizliği hususunda insanların yatmadan önce diş fırçalama alışkanlığının son derece düşük olduğu ortaya çıktı. Dişlerini fırçalama alışkanlığı olmasada zaman içerisinde kendisini zorlayarak diş fırçalama alışkanlığına kavuşan kişi sayısı da epey fazla. Yani dişini fırçalamayan bir insanın dişlerine özen göstermeye başlaması da görülen vakalardan.

Dişler özellikle belli yaşlardan sonra kahverengi, sarı lekelerle tanışır ve bu lekeler en çok kahve, çay gibi besinlerden dolayı oluşmaktadır. Özellikle çay, kahve gibi içeceklerle bir arada içilen sigara, bu lekelerin oluşmasını daha da hızlandıran önemli bir etkendir.

Dişlerinde bu lekeler oluşmuş olan ve kurtulmak isteyen bir kişi geç olmadan diş polikinliğine gitmeli ve diş lekeleri için gerekli tedaviyi uygulatmaya başlamalıdır. Aynı zamanda sigara, çay, kahve gibi besinlerin neden olduğu diş lekelerini gidermeye yarayan özel diş macunlarından kullanmaları oldukça önemlidir.

Bazı diş macunları da sanılanın aksine diş lekelerini gidermeye yaramaz. Üzerlerinde diş lekesine karşı etkili olduğu belirtilebilir ancak bunun gerçek olup olmadığını görmek için belli bir süre o macundan uygulamak veya daha önce uygulayanların görüşlerini öğrenmek gerekir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.