Doğa Koleji'ni İTÜ Vakfı mı aldı? Sondakika Doğa Koleji satıldı mı?

Doğa Koleji'ni İTÜ Vakfı mı aldı? Sondakika Doğa Koleji satıldı mı?

Öğretmenlerin maaşlarını alamamasıyla gündeme oturan Doğa Koleji’nin devrinde sona yaklaşıldı. İTÜ Vakfı’nın okula alacağı iddia edildi. Milli Eğitim Bakanı Prof.Ziya Selçuk'un Doğa Koleji'nin devri ve yaşanan mağduriyetine dair bir açıklama yapacak.

A+A-

Öğretmenlerin maaşlarını alamamasıyla gündeme oturan Doğa Koleji’nin devrinde sona yaklaşıldı. İTÜ Vakfı’nın okula alacağı iddia edildi.

Doğa Koleji'nin yılan hikayesine dönen satışına ilişkin TV100 kanalı son dakika haberi geçti. Doğa Koleji'nin satışı için İTÜ Vakfı ile anlaşma sağlandığı söyleniyor. Son dakika gelişmesine göre satış için İTÜ Vakfı 800 milyon TL ödeyecek. Anlaşma kapsamında  bankalara olan tüm borcu İTÜ Vakfı karşılayacak. Başta öğretmenler olmak üzere tüm çalışanların alacakları en kısa zamanda ödenecek.

Doğa Koleji'nin adı İTÜ Vakfı Okulları olarak değişiyor mu?

Satışla birlikte Doğa Koleji'nin ismi İTÜ Okulları olarak değişecek. Ödemeler Denizbank ve Garanti Bankası'na yapılacak. Öğretmenlerin tüm alacaklarını da İTÜ Vakfı üstlendi. 

Doğa Koleji satış açıklaması 

Henüz Doğa Koleji ve İTÜ Vakfı cephesinden satışa ilişkin resmi bir açıklama yapılmış değil. Bugün velilere ve öğretmenlere bir açıklama yapılması bekleniyor. Doğa Koleji'nin satışına ilişkin daha önce bir çok kez haber çıkmıştı. Ancak söz konusu satış bir türlü gerçekleşmemişti. Son olarak Doğa Koleji Yönetim kurulu başkanı Vedat Saçaklıoğlu'nun hem 14 Aralık cumartesi , hem de 16 Aralık pazartesi yapılacağını duyurduğu devir açıklaması bir türlü gerçeğe dönüşmemişti. Bugün İTÜ Vakfı ile ilgili gelen haberler ile Eğitimin en tepesindeki kişinin, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un açıklama yapacak olması konuya ilgisi olanları bir kere daha heyecanlandırdı.

İTÜ VAKFI NASIL FAALİYETLER İÇERSİNDE?

Doğa Kolejini satın aldığı söylenen İTÜ Vakfı Kuruluşunun 35. yılını kutlayan bir kurum. Adını aldığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türkiye'nin en eski Teknik üniversitesi olarak biliniyor.İstanbul Maslak ve İzmir’de orta öğretim kurumu işletiyor.

Vakıf İstanbul Teknik Üniversitesi'ni desteklemek 4 Nisan 1984 tarihinde amacıyla kuruldu. Bu çerçevede, Eğitim Tesisleri, Kültür ve Sosyal Tesisler, Spor Tesisleri, Yurtlar İşletmesi ve Ar-Ge İşletmesi kurulup kaynak yaratıldı.

 

İTÜ Vakfı kuruluş yılından itibaren, sosyal ve kültürel içerikli amaçlar doğrultusunda her yıl 500’ü aşkın öğrenciye karşılıksız eğitim ve barınma bursu veriyor.

 

İTÜ Vakfı'nın ortaklık şeklinde kurduğu veya iştirak ettiği şirketler 3M ARGE A.Ş., İTÜNOVA Teknoloji A.Ş. ve OTAM A.Ş. İTÜ Vakfı'nın başında Rektör Prof. Dr. Mehmet KARACA yer alıyor. 

Ziya Selçuk açıklama yapacak

Doğa Koleji'ndeki duruma ilişkin bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un da bir açıklama yapacağı duyuruldu. 

 

 

Doğa Koleji'nde 3 aydır öğretmenlere maaş ödenmiyordu. Bir çok okulda doğal gaz ve elektrik kesilirken, çocuklara öğle yemeği de verilemiyordu. Önce öğretmenler ders bırakıp eylem yapmış, ardından veliler onlara destek için gösteri düzenlemişti. 

Uluer Grup satın almak istemişti

Doğa Koleji'ni satın almak için okulun lisanslı 49 kurucusu da teklif yapwmıştı. Uluer Grup ana merkeze ait 126 şubenin yüzde 60’ını almak için 600 milyon lira önermişti. Geri kalan şubelerin diğer kuruculara ait olması teklif edilmişti.

 

Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle;

"Süreci hassasiyetle değerlendiriyoruz. Özel okul temsilcileriyle de toplantılar yapıyoruz.
MEB’in görevi kurum açma şartının kaybolması durumunda faaliyeti sonlandırıp öğrencileri başka okullara kaydetmektir.Satış sürecini devir sürecini çok yakından takip ediyoruz.Ekonomik tablonun büyüklüğü bu sürecin uzamasına yol açıyor.

KAMU KAYNAKLARI İLE BİR ÇÖZÜM PLANIMIZ YOK

Taraflarla temas halindeyiz. Çok yakın bir süre içinde satışla ilgili bir çözümün ortaya çıkması için gereken tedbirleri alıyoruz.Temennimiz satış sürecinin olumlu bir yönde gerçekleşmesi.Kamu kaynaklarıyla bir çözüm planımız olmadığını söylemek isterim.

PLANLAMALARIMIZ HAZIR

Bizim meselemiz çocuklar. Onlar için bu meseleyle çok ayrı bir şekilde ilgileniyoruz.
Çocukları bu meselenin içine katmaya gayret edilmesinin çok doğru olmadığını düşünüyoruz.Çok kısa süre içinde bu satış ve devirle ilgili olumlu haberlerin gelmesini temenni ediyoruz.Bunun olmaması halinde ilgili tüm bireyle şundan emin olsunlar tüm tedbiri almak hazırlığı yapmak konusunda planlamalarımızın hazır olduğunu söylemek isterim.

 

İTÜ İDDİASI

Siz o bilgiyi nereden aldıysanız oradan teyit etmeye çalışın. Biz şu anda bu tür bir açıklama yapmak durumunda değiliz."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.