e-devlet Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? Sabıka Kaydı Alma Ekranı

e-devlet Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır? Sabıka Kaydı Alma Ekranı

Önceden sadece adliyelerden alınabilen bir evrak olan adli sicil kayıtları günümüzde kolaylıkla e-devlet üzerinden alınabiliyor. Peki Adli sicil kaydını e-devlet üzerinden nasıl alabiliriz işte tüm detaylar

A+A-

Sabıka Adli Sicil Kaydı Nedir? Nereden Nasıl Alınır? e-devletten Sabıka Kaydı Alınması Ekranı Nasıl Oluyor? Sabıka Kaydı Sorgulama Sabıka Kaydı Nerelere Verilir?

Eğer sabıka kaydı nasıl alınır, sabıka kaydı ne işe yarar gibi sorulara cevap arıyorsanız sorularınıza yanıt veren bir yazı hazırladık.

Sabıka Kaydı Nedir?

Sabıka kaydı olarak da bilinen adli sicil kaydı nedir diye merak ediyorsanız bu belgenin diğer adı temiz kağıdı olup hakkınızda adli bir işlemin olup olmadığını gösteren bir belgedir. Pek çok kurum ve kuruluş başvuran kişi hakkında hapis cezası kararı, hapis cezasının ertelenmesi, adli para cezası gibi kararların yer aldığı belgeyi talep etmektedir. Böylelikle özellikle bu konularda temiz sicil kaydı isteyen kuruluşlar başvuran kişiler hakkında bir değerlendirme yapabilmektedir.

Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?

Önceden sadece adliyelerden alınabilen bir evrak olan adli sicil kayıtları günümüzde kolaylıkla alınabiliyor. Adli sicil kaydı başvuran kişilere, eğer başvuran kişi on sekiz yaşından küçükse bu kişilerin yasal vasilerine, vekalet sunma şartıyla kişinin kanuni temsilcisine verilmektedir. Eğer sabıka kaydı nasıl alınır diye merak ediyorsanız sabıka kaydı almanın pek çok yöntemi vardır:

  • Adliyelerde bulunan adli sicil müdürlüklerinden sabıka kaydınızı alabilirsiniz.
  • Kaymakamlıklara başvurarak sabıka kaydınızı talep edebilirsiniz.
  • Yurtdışında yaşıyorsanız büyükelçiliklerden adli sicil kaydınızı alabilirsiniz.
  • e-devlet sistemi üzerinden internetten de sabıka kaydınızı talep edebilirsiniz.
E-Devletten Sabıka Kaydı Nasıl Alınır?
Sabıka kaydınızı almak istiyorsanız e-devlet sistemi üzerinden dakikalar içerisinde adli sicil kaydınızı alabilirsiniz. Önceden adliyelerden adli sicil kaydı alındığı için özellikle bu belgelerin talep edildiği kurumsal sınav ve başvurularda ciddi zaman kaybı ve yoğunluk yaşanıyordu. Günümüzde ise internetten e-devlet sabıka kaydı sorgulama son derecede basittir. Aşağıdaki adımları izleyerek sabıka kaydınızı sorgulayabilir ve bu belgeyi çıkararak istenilen kurum veya kuruluşlara teslime edebilirsiniz:
  1. Öncelikle e-devlet platformuna bağlanınız. Platformun ana sayfasına bağlanıp adli sicil kaydına ulaşabileceğiniz gibi internetten adli sicil sayfasına yönlendiren sayfadan da kolaylıkla adli sicil kaydınızı alabilirsiniz.
  2. Platforma bağlandıktan sonra kimliğimi şimdi doğrula sekmesinden kimliğinizi doğrulayınız. Kimliğinizi TC kimlik numaranız ve şifreniz ile doğrulayabileceğiniz gibi diğer giriş yöntemlerini kullanarak da kimliğinizi doğrulayabilirsiniz.
  3. Adli sabıka kaydı alma bilgilendirme sayfasının en altındaki yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum kısmının yanındaki kutucuğu işaretleyerek devam edin.
  4. Ekrana gelen nüfus bilgilerinizden belgeyi temsil edeceğiniz kurumun türü, belgenin neden verileceği ve belgenin nereye verileceği gibi kısımları doldurun ve sorgula sekmesine tıklayarak ilerleyin.
  5. Eğer adli sicil kaydınız yoksa bu kısımda yukarıda kimlik bilgileri bulunan şahsın adli sicil kaydı yoktur yazısı çıkacaktır. Eğer e-devlet adli sicil kaydı varsa bu durumunuz ile ilgili detaylı bilgiler bu alanda görünecektir. Bu belgeyi indirebilir ya da yazdırabilir ve belgeyi isteyen kuruma teslim edebilirsiniz.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.