Ehliyet Yenileme Süresi Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır

Ehliyet Yenileme Süresi Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır

Eski ve geçerliliğini yitirecek olan ehliyetlerini yenilemelerine ehliyet yenileme işlemi denilmektedir. Buna göre 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor. Bunun için de son başvuru tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlendi.

A+A-

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır? Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler Ehliyet Yenileme Ücreti Ehliyet Yenileme Süresi

Ehliyet yenileme tarihleri, ücretleri, yenileme işlemleri için gereken belgeler hakkında bilgi almak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Nedir?

Eski ve geçerliliğini yitirecek olan ehliyetlerini yenilemelerine ehliyet yenileme işlemi denilmektedir. Buna göre 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan ehliyetlerin yenilenmesi gerekiyor. Bunun için de son başvuru tarihi 31 Aralık 2022 olarak belirlendi. Yani eğer 1 Ocak 2016 tarihinden önce aldığınız bir ehliyetiniz varsa en geç 31 Aralık 2022 tarihine kadar ehliyetinizi yenilemek üzere başvuruda bulunabilirsiniz. Son başvuru tarihinden sonra yapılan başvurular kabul edilmeyeceğinden son başvuru tarihine kadar ister telefondan arayarak ister internetten randevu alarak nüfus müdürlüklerine başvurmanızı öneririz.

Ehliyet Yenileme Randevu Alma

Nüfus müdürlükleri ehliyet, nüfus, çeşitli idari para cezalarının ödendiği ve çoğu zaman oldukça kalabalık olan devlet kurumlarıdır. Ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız randevu almanız gerekmektedir. Randevu alma işlemini nüfus ve vatandaşlık işlerinin ana sayfasından alabilir ya da Alo 199 çağrı merkezini arayarak da randevu kaydı oluşturabilirsiniz. Eğer ehliyet yenileme başvurusu nereye yapılır diye merak ediyorsanız nüfus genel müdürlüklerin web siteleri üzerinden ya da çağrı merkezinden başvuru yapmanız mümkündür.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetinizi yenilemek istiyorsanız nüfus müdürlüklerine başvuru yapmaya gittiğinizde birtakım belgelerinizin mevcut olması gerekmektedir. Bu belgeler şu şekildedir:

  • Kimlik belgeniz gereklidir. Nüfus cüzdanı ile başvuru yapabileceğiniz gibi pasaport ya da yeni kimlik kartı ile de başvuru yapabilirsiniz.
  • Eski ehliyet belgesi
  • Sürücü olabilir sağlık raporu
  • Nüfus Müdürlüğü’ne gittiğinizde alınacak parmak izleri
  • Kan grubunuza dair belge
  • 2 adet biyometrik çekilmiş fotoğraf
  • Vakıf bedeli + sürücü belgesi yenileme harcı

Bu ehliyet yenileme başvuru belgeleri ile ehliyetinizi kolaylıkla yenileyebilirsiniz. Eksik evrak sonucu başvurunuz reddedilebileceğinden başvurunuzun onaylanması için eksiksiz belge ile nüfus müdürlüklerine başvurmanızı öneririz.

Yeni Tip Sürücü Belgesi Avantajları

Yeni tip sürücü belgesi almanız size birtakım avantajlar sunmaktadır. Lazer baskılı olan bu sürücü belgeleri eski tip sürücü belgelerine göre çok daha dayanıklıdır. Özellikle ehliyetinizi cebinizde taşıyorsanız ehliyetinizin çabuk deforme olmamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yeni tip sürücü belgeleri yeni kimlik kartları gibi oldukça pratik bir şekilde kullanabileceğiniz sürücü belgeleridir.

Ehliyet Yenileme Ücretleri

Eğer ehliyetinizi ilk defa yeni tip ehliyet alacaksanız ödeyeceğiniz meblağ ile ehliyetinizi yenilediğinizde ödediğiniz meblağlar birbirinden farklılık göstermektedir. Yine ehliyetinizin türüne göre ne kadar ehliyet yenileme ücreti ödeyeceğiniz değişmektedir. Ehliyetinizi yenilemek için randevu aldığınızda ne kadar meblağı hangi bankalara yatırabileceğiniz ekranda görünecektir. Böylelikle aldığınız ehliyet türü, ehliyetinizi aldığınız yılın vakıf ve harç ücretleri ve ehliyetinizi ilk defa mı aldığınız yoksa yenileme durumunuza göre ne kadar ücret ödemeniz gerektiğine dair net bilgi alabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.