Ekonomi Analizi

Ekonomi Analizi

Bu çalışma, 14 Aralık 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A+A-

 

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta dünyadaaşıyla ilgili gelişmeler, Avrupa Birliği Merkez Bankası (ECB) Toplantısı,  ABD'nin CAATSA yaptırımları, AB'nin Türkiye gündemli liderler zirvesi, Cumhurbaşkanımız Sn. Erdoğan’ın yaptırım kararlarına karşı yanıtları, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz kararı, ile Türkiye’de Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 100 bin Dolar üzeri döviz ve 100 gram üzeri altın işlemlerinde uygulanan bir iş günü süreli valör uygulamasının kaldırılması öne çıktı.

Bunların dışında, Çin Dışişleri Bakanı Wang, ABD ile Faz 1 ticaret anlaşmasını sürdürmek istediklerini söyledi.

Arjantin'de serveti 200 milyon pesoyu (2,4 milyon dolar) aşan kişilerden bir seferlik özel vergi alınmasını içeren yasa tasarısı, Senato'da onaylanarak yasalaştı.

G7 ülkelerinin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları, dijital para birimleri için düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.

Öte yandan, BİST’in geçtiğimiz Kasım ayı verilerine göre, yabancı yatırımcılar TL bazında kısa vadederekor seviyede alım tarafında oldular.
8.233 Milyon TL.’lik alımgerçekleştirdiler. Yabancıların borsamızda en çok Garanti Bankası ve Akbank hisse senetlerini aldıkları,
en çok da TCELL ve Migros hisse senetlerini sattıkları görüldü.

AB Merkez Bankası (ECB) Toplantısı Yapıldı: Avrupa Merkez Bankasından yapılan açıklamada, Yönetim Konseyi'nin toplantısında, faiz oranlarını değiştirmeme kararı aldığı, politika faizinin yüzdesıfır, mevduat faizinin yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 0,25'te sabit bırakıldığı bildirildi.

Açıklamada, Mart ayında 750 Milyar Euro ile başlatılan ve Haziran ayında 600 Milyar artışla 1 Trilyon 350 Milyar Euro’ya çıkarılan Pandemi Acil Varlık Alım Programı (EEPP)’nin 500 Milyar Euro daha artırılarak 1 Trilyon 850 Milyar Euro’yaçıkarıldığı belirtildi. Ayrıca, varlık alım programı 9 ay uzatıldı. Daha önce Haziran 2021'de tamamlanması öngörülen pandemi alım programı Mart 2022 tarihine uzatıldı. Karar metninde net alımların pandemide kriz aşamasının bittiğine kanaat getirilinceye kadar devam edeceği mesajı verildi. ECB vadesi dolan PEPP tahvillerine en azından 2023 sonuna kadar yeniden yatırım yapacak.

 

ABD’de Teşvik Paketi Belirsizliği Sürüyor: ABD’de enflasyonun beklentinin hafif üzerinde gelmesi sınırlı bir volatiliteye neden olurken, uzlaşma paketi konusunda ise devam eden belirsizlik, piyasalarda kararsızlığa neden oldu

ABD’de Başkan seçilen Joe Biden düzenlediği basın toplantısında, ekonomistlerin beklentisinin çok üzerinde açıklanan işsizlik rakamlarına değinerek, “Rakamlar ekonominin durduğunu gösteriyor” derken, Hazine Bakanı Mnuchin Temsilciler MeclisiBaşkanı Pelosi'ye Covid-19 salgınının ekonomik etkilerine yönelik 916 Milyar Dolarlık ek destek paketi teklifi sundu.

 

Japonya’da da Ek Teşvik Paketi Yürürlüğe Girdi:Japonya Başbakanı Suga, görev döneminin ilk teşvik paketine imza attı. 708 Milyar Dolar tutarında bir teşvik paketi ülkede hız kazanan Covid-19 vakalarının ekonomi üzerindeki olumsuz etkileriyle mücadele için tasarlandı.

Öte yandan, Japonya'nın 3’üncü çeyrek büyüme oranı yukarı yönlü revize edildi.

 

Petrol, Kovid-19 Aşısı İle Küllerinden Doğmayı Bekliyor: Petrol, Covid-19 aşısı ile ilgili gelişmelerin yatırımcıları tekrar sektöre çekeceğine yönelik verilerin etkisiyle toparlanma aşamasında bulunuyor. Nitekim Brent petrol, geçen hafta Mart ayından bu yana ilk kez varil başına 50 Doları aştı. Elbette Petrol tarafında henüz normale dönmedi, ancak olumlu sinyaller hızla artıyor. Büyük finansal akışlar da fiyat artışını tetikliyor. Önümüzdeki yıl seyahatlerin hızla toparlanacağının beklendiği bir dünyada, ham petrol, sıcak bir Covid-19 aşısı ticareti haline geldi.

Londra merkezli Energy Aspects Ltd.'nin kurucu ortağı Amrita Sen, “Petrol, tüm emtia varlıkları arasında en ucuzu. Aşılar yavaş yavaş yayılırken, yatırımcıların petrol sektörüne dönmeye başlamasını ve fiyatların güçlenmeye devam etmesini bekliyoruz" dedi.

Bunun yanı sıra Sen, Hindistan'ın en büyük rafinerisinin geçen hafta, tesislerinin tam kapasite ile çalıştığını ve yakıt kullanımında V şeklinde bir toparlanma beklediğini söyledi. Dünyanın en büyük ikinci ve dördüncü petrol tüketicileri olan Çin ve Japonya'da da benzin tüketimi Covid-19 öncesi seviyelerde ya da yakın durumda bulunuyor.

AB Liderler Zirvesi Yapıldı: AB liderlerininTürkiye'ye geniş yaptırımlardan kaçındığı toplantı sonrasında Almanya ve Fransa’dan peş peşeaçıklamalar geldi. Almanya Başbakanı Merkel yaptığı açıklamada, "Mart ayında gerçekleşecek bir sonraki zirveye kadar AB Yüksek Temsilcisinden Türkiye ile işbirliğimiz hakkında rapor hazırlamasını istedik" dedi. Merkel, "Türkiye'ye silah satışının NATO kapsamında değerlendirilmesi konusunda anlaştık" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ise, "Avrupa Birliği Türkiye ile diyalog kapısını açık tutuyor." açıklamasında bulundu.

Öte yandan AB Konseyi Başkanı Michel, göçle mücadele için Türkiye ile daha fazla işbirliği yapmaya hazır olduklarını söyledi. Michel, "Türkiye ile sorumlu bir işbirliği yapmak istiyoruz" dedi.

Yorum: Yunanistan ve GKRY’nin çabalarıyla toplanan AB liderleri zirvesinde, geniş kapsamlı ekonomik yaptırım uygulanması çabalarının karşılık bulmadığı, AB’nin Türkiye ile ipleri kopartmak istemediği görülmektedir. Bu kararda, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın AB’ye yönelik ılımlı söylemleri ve ekonomi-hukuk alanında atılım yapılacağı ilanının yanı sıra ABD tarafından uygulanması olası CAATSA yaptırımları ile Türkiye’nin batı ekseninden iyice kopartılmak istenilmediği düşünülmektedir. Nitekim Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Brüksel'deki AB Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "Prensip olarak AB'nin Türkiye ile diyaloğu sürdürmek zorunda olduğunu düşünüyoruz." Şeklinde beyanda bulunmuştur.

 

Trump Yönetimi, Türkiye’ye CAATSA Yaptırımları Uygulamaya Hazırlanıyor: ABD Senatosu, savunma bütçesine 740 milyar dolar ayıran Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa (NDAA) Tasarısı'nı kabul etti.Bahse konu tasarı, Temsilciler Meclisinden de üçte ikiden büyük oy çokluğuyla geçmişti.

Savunma bütçesi tasarısında Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören bir bölüm de yer aldı.Tasarıda, Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının ABD Hasımlarına Yaptırım Yoluyla Mücadele Yasası (CAATSA) kapsamında Rusya ile önemli bir işlem olarak kabul edildiği ve NDAA’nın yasalaşmasından sonra 30 gün içinde Türkiye’de S-400 alımına müdahil olanlara CAATSA yaptırımlarının uygulanması talep edildi.

Tasarıda, ABD Başkanının CAATSA kapsamında belirtilen 12 maddeden en az 5’ini uygulaması, yaptırımların "ithal edilen malları" kapsamaması istendi.

 

Cumhurbaşkanımızın Yorumu: Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, ABD'nin Türkiye'ye S-400 ile ilgili yaptırım uygulamayı planladığına dair çıkan haberlerle ilgili "bazı şeylere alıştığım için diyorum ki Amerika’da devir teslim yapıldıktan sonra herhalde akışı çok daha iyi göreceğiz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Türkiye bir NATO ülkesidir. Amerika da bir NATO ülkesidir. Kaldı ki NATO’nun ilk 5’i içerisinde Türkiye önemli bir ülkedir. Yani sıradan bir ülke değildir. Gerek Sayın Trump döneminde gerek Sayın Obama döneminde her zaman iftiharla “Türkiye gibi bir NATO ülkesine sahibiz” denilirken, şu anda Amerika’nın kalkıp CAATSA diye bir olayla Türkiye’yi karşı karşıya getirmesi, bir defa NATO’daki çok önemli bir ortağına yapılan bir saygısızlıktır. Ben olaya böyle bakıyorum" dedi.

 

Fitch'ten 'Türk Bankaları' Açıklaması:Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yılın 3. çeyreğine dair Türk bankalarının finansal verilerinin ve bilançoların yer aldığı veri raporunu yayınladı.

Türk bankalarında sorunlu kredi oranının eylül ayı sonunda yüzde 4,1'e indiği ifade edilen raporda, çoğu bankanın çekirdek sermaye oranlarının yeterli olduğu vurgulandı.

Fitch, Türk bankacılık sektörünün döviz likiditesinin yeterli olduğunu bildirdi.

Yorum: Bu raporun olumlu yansımaları olacağı, bundan sonra BİST’teki bankacılık endeksine yeni para girişleri olacağı ve bankalar öncülüğünde borsamızın yeni bir yükseliş hareketine gireceği düşünülmektedir.

Cari Açık Piyasa Beklentilerinin Üzerinde: TCMB, Ekim ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Verilere göre Ekim'de cari açık 273 Milyon Dolar oldu. Ekonomistlerin beklentisi Ekim'de 100 Milyon Dolarlık açık verilmesi yönündeydi. Ekim'de portföy yatırımları kaleminde net giriş yaşanırken resmi rezerv varlıkları da yükseldi. 

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, TCMB’nin brüt döviz rezervleri, bir önceki haftaya göre 2 Milyar 495 Milyon Dolarlık artışla 46 Milyar 394 Milyon Dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 27 Kasım'da 43 Milyar 899 Milyon Dolar seviyesindeydi.

Yabancılar 3 Hafta Aradan Sonra Hisse Senedi Sattı:27 Kasım – 04 Aralık haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 22,9 Milyon Dolar tutarında hisse senedi satarken, 91,4 Milyon Dolar tutarında da Devlet İç Borçlandırma Senedi (DİBS) aldı.

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler toplam 4,429Milyon Dolarlık hisse senedi, 6,910 Milyon Dolarlık DİBS satışı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2020 yılında toplam 11,339 Milyon Dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 4,614Milyon Dolarlık hisse senedi ve 6,901 Milyon Dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 11,515 milyon Dolar tutarında yabancı çıkışı oldu.

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 04 Aralıkitibariyle %49,7 olurken önceki haftada bu oran %51,5 seviyesindeydi. 2019 yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %60,7 idi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

Dolar Endeksi (DXY): Dolar Endeksi beklentilerimiz çerçevesinde “Aşırı Satış” bölgesinde bir tepki vermiş ve 91,14’e kadar yükseliş kaydettikten sonra yönünü tekrar aşağı çevirmiş ve 91 seviyesinin hemen altında haftayı tamamlamıştır. Halen “Aşırı Satış” bölgesine oldukça yakındır, benzeri bir hareketi tekrarlaması söz konusu olabilir. Fakat geri çekilme hareketine devam etmesi halinde ilk etapta 90,66 ardından da 90,03 seviyelerine kadar inmesi muhtemeldir. 

 

EUR/USD: DXY ile ters korelasyon içinde olan parite, geçen hafta DXY’nin tepki hareketi yapması ile 1,2060 seviyesine kadar geri çekildikten sonra yönünü yukarı çevirmiş ve haftayı 1,21’in üzerinde kapatmıştır. Önümüzdeki hafta da benzeri bir hareket tarzı izlemesi mümkündür. Ancak, yukarı yönlü hareketine devam etmesi halinde ilk etapta 1,2174 ve ardından da 1,22 seviyesine kadar gidebilmesi mümkündür. 

Brent: Brent Petrol geçtiğimiz hafta 50 Dolar seviyesini test ettikten sonra hafif bir geri çekilme yaşamış ve bu seviyenin hemen altında haftayı tamamlamıştır. Önümüzdeki hafta bu seviyelerde yatay bir seyir izlemesi muhtemeldir. Bununla birlikte 50 Dolar üzerindeki günlük kapanışlarda direnç olarak 51,55 seviyesine gitmesi ve burayı da aşması halinde 53 Dolar direncini hedeflemesi mümkündür. Geri çekilmelerde ise 47,29 seviyesi kritik seviye olacaktır. Bu seviye altında kalması durumunda 46,20 Dolar seviyelerindeki destek bölgesine inebilir.

Ons Altın: Haftayı yatay bir süreçte açılış seviyesininsadece 2 Dolar üzerinde kapatmıştır.  Halen kritik 1860 Dolar seviyesi altında olmakla birlikte önümüzdeki hafta 1820 Dolar üzerinde günlük kapanışlar yaptığı müddetçe yukarı yönlü hareketini sürdürmek isteyecektir. İlk etapta 1850 ve burayı da aşması halinde 1878 Dolar seviyelerindeki direnç bölgelerine gidebileceği düşünülmektedir. Fakat 1820 Dolar seviyesi üzerinde tutunamaz ise 1800-1760 Dolar bölgesindeki destek seviyelerine gerilemesi mümkün görülmektedir.

Bitcoin (BTC): Geçtiğimiz hafta beklentilerimiz çerçevesinde bir konsolidasyon yaşamış ve 17.900 Dolar seviyelerine kadar geri çekildikten sonra yönünü tekrar yukarı çevirmiştir ve haftayı da açılış seviyesinin biraz üzerinde tamamlamıştır. Ancak halen “Aşırı Alım” bölgesindedir. Bu bağlamda benzer bir hareket seyir izlemesi söz konusu olabilir.Yukarı yönlü hareketlere devam etmesi halinde ise, 20.000 Dolara kadar alan vardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.