EKONOMİ ANALİZİ(13-19 Ocak 2020)

EKONOMİ ANALİZİ(13-19 Ocak 2020)

EKONOMİ ANALİZİ(13-19 Ocak 2020)

A+A-

EKONOMİ ANALİZİ

Bu çalışma, 13 Ocak 2020 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yiilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış ​: Geçen hafta, gerek siyasi gündem, gerekse ekonomi gündemi oldukça yoğun ve çalkantılı geçti. Aylardan sonra ilk defa gündemin ilk sırasındaki yerini İran-ABD gerginliğine bırakan Çin- ABD ticaret savaşı / gerginliği konusunda gözler bu hafta 15 Ocak 20’de Beyaz Saray’da yapılacak olan ilk aşama / 1. Faz anlaşma törenine çevrildi.

Öte yandan, İran DMO Kudüs Gücü Komutanı Korg. Kasım Süleymani suikastı ile başlayan İran-ABD gerginliği, hafta başında küresel piyasalara damgasını vururken, piyasalar önce ciddi bir geri çekilme yaşadı; Korku endeksi (VIX) 17 seviyelerine yükseldi, İran’ın karşılık olarak Irak’taki ABD üsslerine saldırmasının ve nükleer anlaşmadan tamamen çekilmesinin ardından ABD cenahından gelen ılımlı açıklamalar piyasalarda yumuşamaya neden oldu.

Petrol Fiyatlarındaki Artış ve Etkisi​: Özellikle, İran'ın Irak'taki iki ABD üssüne saldırması sonrası petrol fiyatları, kısa süreliğine 71 doları seviyelerine geldi. İranlı yetkililerin savaş istemedikleri yönündeki açıklamaları sonrası fiyatlar gerilemeye başladı. Dolayısıyla, hafta başında aşrı yükselen altınve gümüş gibi değerli metaller de petrol fiyatları gibihaftanın sonunda önemli ölçüde geri çekilme kaydettiler.

Bu arada, Amerikan Petrol Enstitüsü verilerine göre, ABD ticari ham petrol stokları 5,9 milyon varil azalış gösterdi. Uzmanlar, ABD ve İran arasında olası gelişmelerin küresel petrol fiyatlarını hızla değiştirebileceğini belirtiyor.

Petrol fiyatlarındaki artış, ülke ekonomilerinde kendisini hemen gösterdi, Euro Bölgesi enflasyonunda etkili oldu. Bölge enflasyonu Aralık ayında %1,3 ile son sekiz ayın en yüksek seviyesine çıktı. 

Bunun yanı sıra, Geçen hafta ilan edilen enflasyon verisinin ardından aylık gelişme raporunu açıklayan Merkez Bankası (TCMB), yükselişte enerji fiyatlarının etkili olduğunu belirtti. Ayrıca geçtiğimiz hafta itibariyle otogaz fiyatına litre başı 12 kuruş zam yapıldı.

Jeopolitik risklerin devam etmesi durumunda petrol fiyatlarındaki artış ABD, Euro Bölgesi ve Japonya gibi düşük enflasyona sahip ülkeleri desteklese de Türkiye gibi yüksek enflasyona sahip ülkeler için önemli bir risk teşkil etmektedir. Fiyatların bu seyirde yükselmeye devam etmesi, ülkemizde Ocak ayıenflasyonunun %12 üzerine çıkmasına neden olabilir.

ABD’de Tarım Dışı İstihdam verisi Açıklandı​:ABD’de Tarım Dışı İstihdam Aralık ayında 164 bin beklentisine karşın 145 bin gelerek beklentilerin altında kaldı. Ekim ayında ABD’deki grevler nedeniyle 156 bin gelen tarım dışı istihdam Kasım ayında işe alımlar olması nedeniyle de 256 bine yükseldi. Aralık ayı grev etkilerinin ardından daha şeffaf bir sonuç vereceği için yakından takip edildi. Gösterge 145 bin ile son 3 ayın en düşük seviyesinde geldi.

Yurt içi piyasalara baktığımızda, Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye’yi ziyaret ederek Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul’da bir araya geldi. Suriye ve Libya’daki son durum, ABD - İran gerilimi ve ikili ticari ilişkiler konusunda görüşmelerinin yanında, iki lider, Rusya’nın doğalgazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya iletecek olan Türk Akım doğalgaz boru hattının açılışını gerçekleştirdi.

Ülkemizde Ekim ayı İşsizlik Oranı Açıklandı​:TUİK tarafından açıklanan verilere göre, İşsizlik Ekim 19 döneminde %13,4olarak gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı, %15,7 oldu, bir önceki oran %16,4idi. Genç nüfusta işsizlik oranı %25,3 olurken, bir önceki oran %26,1 idi.  İşsiz sayısı bu dönemde 4 milyon 396 bin kişi oldu  

Öte yandan, TCMB, 62 sektör katılımcısı ile yaptığı Ocak ayı beklenti anketini açıkladı. Son ankette enflasyon, kur ve büyüme beklentisi yükseltildi.

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, Merkez Bankası'nın brüt döviz rezervi bir haftada 3 milyar 287 milyon dolar düşüş gösterdi. Bir önceki hafta 81 milyar 240 milyon dolar olan rezerv, 3 Ocak ile sona eren haftada 77 milyar 953 milyon dolara geldi.

Öte yandan, 27 Aralık 19 itibarıyla 32 milyar 421,5 milyon dolar olan hisse senedi stoku, geçen hafta 32 milyar 292 milyon dolara geriledi. Geçen hafta yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 15 milyar 448 milyon dolardan 15 milyar 414 milyon dolara düştü.

Borsadaki yabancı takas oranına bakıldığında, 27 Aralık 2019-3 Ocak 2020 haftasında yurtdışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 12,3 milyon dolar hisse senedi satışı yaptı. 

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı yılın ilk hafta sonu 03 Ocak 20 itibariyle %60,3 olurken önceki haftada bu oran %61,6 seviyesindeydi. 2019yılı kapanışında %60,9 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %65,3 seviyesinde yer almaktaydı.

 

Haftalık performanslara bakıldığında, Bizim borsamız - BİST 100 en çok değer artışı kaydedenborsa olurken, ABD Borsası-S&P 500- de en fazla değer kaybeden borsa oldu. 

Haftanın en çok değer kazandıran ekonomik ürünü %3,62’lik bir artışla Doğal Gaz olurken, en fazla kayıpise -% 6,23’lık bir düşüşle Ham Petrol-WTI-’de oldu.

TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık % 1,58’lik bir kazanımla kapattı.

B-) Haftaya Bakış ​: 13 Ocak 2020 ile başlayan hafta, veri akışı bakımından geçen haftalara göre çokdaha yoğun geçecektir. 

13 Ocak 20 Pazartesi günü, İngiltere günü olarak nitelendirilebilir; İngiltere’den GSYİH rakamları,Kasım ayına ait Sanayi Üretimi ve İmalat Üretimi verileri ile Ticaret Dengesi verisi gelecektir.​

Salı günü, sabahın ilk saatlerinde Çin’den Yıllık İthalat ve İhracat rakamları, Ticaret Dengesi verisi ile Yeni Kredi rakamları gelecektir. Bunun yanı sıra, ABD’de de çekirdek TÜFE verileri açıklanacaktır.  

Çarşamba günü, ABD’de Ham Petrol Stokları ile ABD Merkez Bankası FED tarafından yayınlanan ve son ekonomik durum hakkında özet sunan bir raporolan Bej Kitap verisi açıklanacaktır. Bundan başka, Fransa, İspanya ve İngiltere’den TÜFE verilerigelecektir. Buna ilaveten İngiltere’de ÜFE verileri de ilan edilecektir.

Aynı gün, Euro Bölgesinden çekirdek Sanayi Üretimi verileri ile Ticaret Dengesi verisi gelecek olup, Rusya’da da Merkez Bankası Rezervleri açıklanacaktır.   

Perşembe günü, Almanya’dan TÜFE verilerigelecektir. Buna ilaveten ABD’de de Perakende Satışlar ile ihracat rakamları açıklanacaktır.

Aynı gün, Avrupa Merkez Bankası ECB Toplantı Tutanakları da yayınlanacak olup, Başkanı Lagardeda bir konuşma yapacaktır.

Haftanın son gününde ise, Çin’den GSYİH, Sanayi Üretimi ve ÜFE verileri ile İşsizlik Oranı verisi gelecektir. Bunun yanında, İtalya ve Euro Bölgesinde ise, TÜFE verileri açıklanacaktır. 

Öte yandan İngiltere’de Perakende Satışlar verileriaçıklanacaktır. Aynı gün, ABD’den de Kasım 19 dönemine ait İstihdama ilişkin veri –JOLTS-, Aralık 19 döneminin İnşaat İzinleri verisi ile Sanayi Üretimi verileri gelecektir.

Rusya’da da Ticaret Dengesi verisi açıklanacaktır. 

Türkiye’de, 14 Ocak 20 Salı günü Kasım 19 dönemini kapsayan Sanayi Üretimi ile Perakende Satışlar verileri, 15 Ocak 20’de, Aralık ayına ait Bütçe Dengesi verisi, 15 Ocak 20’de de Bir Hafta Vadeli Repo oranı ile Gecelik Borçlanma Faiz oranı ilan edilecektir. 

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

• Dolar Endeksi (DXY) : Haftayı önemli bir toparlanma yaşayarak 97,35 ile kapatmıştır. Kritik eşik olan 97,22 seviyesi üzerinde kalmıştır.Yükselişin sürmesi durumunda,98,50 seviyesine gitmek isteyecektir. Geri çekilmelerde ise, 95,94 seviyesine kadar alan vardır. 

• EUR/USD: Haftayı hafif bir geri çekilme yaşayarak1,1121 seviyesinden kapatmıştır. Parite, 1,1198seviyesi üzerinde günlük kapanışlar yapmaya devam ettiği takdirde, 1,1267 seviyesine gitmek isteyecektir. Geri çekilmelerde ise, 1,1083 seviyesi kritiktir. Bu seviyenin kırılması durumunda 1,1010’lu seviyelere kadar alan vardır. 

• WTI: Ham petrol verisi olarak, haftayı önemli bir geri çekilme ile 59,12 ile kapatmıştır. Trend negatiftir. Geri çekilmenin devamı halinde, 61,12kritik eşiktir. Bu seviyeyi de aşağı yönlü kırması halinde, 57,30’a kadar alan vardır. Şayet 63,25 seviyesini aşan günlük kapanışlar gelirse 64,32 seviyesine gitmek isteyecektir. 

• Brent: Brent petrol haftayı ciddi bir geri çekilme yaşayarak 65,07 seviyesinden kapatmıştır. Teknik olarak, önümüzdeki geri çekilmenin devam  etmesimümkün olabilir.  Bu durumda 62,80 seviyesine gitme potansiyeli vardır. Ancak, 66,02 seviyesi üzerinde kaldığı müddetçe 68,15 seviyesine gitmekisteyecektir. 

• USD/TL: Haftayı ciddi bir geri çekilme ile 5,8777 seviyesinden kapatmıştır. Teknik olarak bir düzeltme yaparak önümüzdeki hafta bir miktar toparlanması mümkündür.  Bu durumda ilk eşik, 6,00 seviyeleridir. 6,05’e kadar alan vardır. Geri çekilmenin devamı halinde, 5,8616 kritik destek seviyesidir. Bu seviyenin de aşağı yönlü kırılması durumunda 5,79’lu seviyelere gitmek isteyecektir. 

• Gram Altın: Haftayı hafif bir geri çekilme yaşayarak 295,23 seviyesinden kapatmıştır. Halen pozitif trend içinde bulunmakla birlikte, teknik olarak ‘aşırı alım’ bölgesindedir. Kısa vadeli bir geri çekilme ile 290’lı seviyelerin altına inmesi mümkün olabilir. Ancak yukarı yönlü hareketlerde, 300 ve 303,98 seviyelerine kadar alan vardır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.