Ekonomi Krize İlerliyor Açıklamalarından Hemen Sonra Cemil Ertem'den Açıklama

Ekonomi Krize İlerliyor Açıklamalarından Hemen Sonra Cemil Ertem'den Açıklama

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, ekonomik kriz iddialarının son dönemde etkisini göstermesi, dövizin ve yakıt fiyatları ile faturaların rekor kırması sonucunda açıklama yaptı.

A+A-

Türkiye 2018 yılı içerisinde döviz fiyatlarının rekor kırması, TL'nin olağanüstü oranda değer kaybı, yakıt fiyatlarının ve faturaların olağanüstü seviyede artması sonucunda ekonomik kriz yaşandığı ve daha büyük ekonomik krizin gelecek olduğu iddialarını bir nevi doğrularken Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem tarafından bunlarla ilgili olarak açıklama yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, açıklamalarında hemen bazı önlemler alınması gerektiğine değinerek “TCMB gerekli sıkılaştırmayı yapmış ancak kur tarafında rahat etmemişiz. O zaman burada ne gerekiyor? Demek ki aynı zaman dilimi içerisinde biz maliye politikası araçlarını para politikası araçlarının içine koymamışız. Maliye politikasının eksikliği gündemde. Bunun altını çiziyorum. Burada çok hızlı olarak Maliye Bakanlığı’nın fiyat esnekliliği az olan mallarda ÖTV indirimine gitmesi gerekiyor. Bunu yapmazsa eğer TCMB’nin beklenen enflasyon tespiti ile ağırlıklı fonlama maliyetinin arasındaki fark açılmasına rağmen ,özellikle kur geçişkenliği olan mallarda biz enflasyon konusunda sıkıntı çekeriz.” dedi.

İşte O Açıklamalar

“Burada TCMB politikasını destekleyecek şekilde gerekli adımların atılması gerekiyor. Bu teorik bir çıkarım mıdır? Evet Ama pratik olarak yaşadığımız durumdur… TCMB faiz artırırken kur yukarı çıkabilir. Zaten burada korelasyonun zayıfladığını görüyoruz. Koptuğu zaman ise geç kalmış oluruz. Şu anda geç kalmış değiliz. Maliye politikası adımlarını atarsak hızla toparlarız. Reel efektif döviz kuru seviyesinde bir realizasyon söz konusu olabilir. Birincisi TCMB’nin piyasayı fonlama faizi yalnızca kur denklemine bağlı şekillenmiyor. İkincisi küresel piyasaların dalgalı olduğu dönemlerde para politikası tek başına etkisiz olduğunu görüyoruz. Üçüncü nokta ise TCMB’nin faizi artırma düşürme gibi hamlelerle kur arasındaki korelasyonun koptuğunu düşünüyorum. Doğrudan bire bir korelasyon yok. Dalgalı kur rejiminde kura etki eden değişkenler sayısızdır. TCMB’nin bu adımında olduğu gibi etkinin marjinal olması kimseyi şaşırtmamalı. TCMB’nin ağırlıklı ortalama fonlama maliyetinin, geçen yılın ikinci yarısından itibaren enflasyon beklentisinden daha yukarda olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla TCMB net getiri veriyor. TCMB enflasyon beklentilerinin üzerinde bir faiz veriyor ve sıkılaştırma yapıyor. Bu anlamda TCMB’nin sıkılaştırması yeterli mi, yeterli. Enflasyon hedeflemesi doğrultusunda demek ki TCMB gerekeni yapıyor. Hatta gerekenden fazlasını da yapıyor.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.