Ekran Kartı Alırken Bu Tuzağa Dikkat!

Ekran Kartı Alırken Bu Tuzağa Dikkat!

Grafik kartı seçerken dikkat edilmesi gereken önemli hususların altını çizeceğiz. İşte grafik kartı alırken yapılmaması gereken yanlışlar...

A+A-

Donanım dünyasında grafik kartlar ile ilgili bilinen pek çok yanlış var. Bunlardan birincisi GB değerine bakarak grafik kartı satın almaktır.

Bellik miktarına bakarak grafik kartı alınmaz!

Grafik kartı ile çok fazla arası olmayan biri grafik kartların tıpkı RAM'ler gibi bellek miktarıyla fazlasıyla alakası olduğunu düşünebilir. Ancak durum böyle değil çünkü iki aynı GB değerine sahip olan grafik kartı birbirinden çok daha farklı performans sunabilir. Örneğin 2 GB vRAM bulunan iki grafik kartından biri diğerine karşı büyük bir üstünlük kurabilir. Yani grafik kartında performans GB miktarı ile belirlenebilen bir kıstas değildir. Önemli olan nokta GPU gücüdür.

Grafik kartınızın içerisinde yeterli güç bulunmuyorsa 2 GB hafızayı bile kullanamayabilir. Bu sebeple grafik kart satın alırken tamamiyle GB bakılarak alınmamalıdır. 

Bit tuzağına da dikkat!

Tıpkı vRAM biktarında olduğu gibi Bit miktarına bakarak kart alan da çok fazladır. Bit ne kadar yüksekse kart o kadar performanslı olur diye bir şey yoktur. Yani 192 Bit bit bir grafik kartı 256 Bit bir grafik kartından daha performanslı olabilir. 

Netice itibariyle artık grafik kartı alırken tamamiyle vRAM ve Bit değerlerine bakılarak alınmaması gerektiğini biliyoruz. Peki ne yapacağız? Grafik kartının iyi olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bunun yöntemi son derece basit. YouTube üzerinden güvenilir kaynaklardan performans karşılaştırma videoları izleyerek, nitelikli internet sitelerinden yazılan karşılaştırma makalelerini okuyarak farklarını farkedebilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.