Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Gelişme Nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Gelişme Nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum nedir diye merak ediyorsanız; EYT ile ilgili güncel gelişmeleri haberimizde sizler ile paylaşacağız. Emeklilik için yaşı bekleyenlerin merak beklediği EYT için bir çözüm olacak mı?

A+A-

Emeklilik İçin Yaşı Bekleyenler İçin Son Durum Nedir?

Emeklilikte yaşa takılanlarda son durum nedir diye merak ediyorsanız; EYT ile ilgili güncel gelişmeleri haberimizde sizler ile paylaşacağız. Emeklilik için yaşı bekleyenlerin merakla beklediği EYT için bir çözüm yolu olacak mı?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda En Son Gelişme

Emekli olmak için sadece yaş şartını bekleyen, prim gününü doldurmuş olan kişiler EYT son gelişme haberlerini heyecanla beklemektedir. Yeni yılda alınacak kararların ne yönde olacağı ve 2020 yılında EYT’nin gündeme gelip gelmeyeceği büyük merak konusudur.

EYT Nedir?

Sosyal medyada uzun süredir tartışılan bir konu olan emeklilikte yaşa takılanlar konusu esasında prim gününü dolduran ancak yaş kriterini karşılamayan kişiler için erken emeklilik yolunun açılmaya çalışıldığı bir durumdur. Eğer EYT kimleri kapsıyor diye merak ediyorsanız EYT tam olarak bu yaş sınırına ulaşmayan, prim günü dolmuş kişileri kapsamaktadır. Demirel döneminde emeklilik yaşı için kriterler kaldırıldı ve böylelikle insanlar 40 ya da 30 yaşında dahi emekli olabilmeye başladı. Bu yenilik ülke ekonomisinin zarar görmesine neden oldu. Şuan hükümet de o döneme işaret ederek emeklilik için yaş sınırının doğru olduğu hatta daha da yükseltilmesi gerektiğini savunmaktadır. Bunun için de Avrupa ve İskandinavya ülkeleri gibi ekonominin oldukça gelişmiş olduğu, refah seviyesi yüksek olan ülkeleri örnek vermektedir.

EYT Sorunu Ne Zaman Çözülecek?

Eğer EYT kapsamında çalışan biriyseniz ve EYT sorunu ne zaman çözülecek diye merak ediyorsanız bu problemin yakın bir zamanda çözülemeyeceği görülmektedir. Hükümetin bu durumu desteklemeyen açıklamaları, muhalefet partisinin desteğine rağmen yakın bir zamanda böyle bir düzenleme olmayacağına ama ilerde bu durumun değişebileceğini söyleyebiliriz. 

Cumhurbaşkanı EYT Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan EYT için uzun sürmeyecek, ülke ekonomisini çökertmeye yönelik bir adım olduğu yönünde açıklama yaptı. Hem Avrupa hem de İskandinavya ülkelerinde emeklilik yaşının yukarı çekildiği ancak ülkemizde emeklilik yaşının aşağı çekilmeye çalışılmasının çok mantıklı olmadığını dile getirdi. Muhalefet partisinin şuan bunu desteklemesini de siyasi bir yaklaşım olarak dile getirdi. Kendi döneminde emeklilik yaşının yükseltilmesi gerektiğini savunan muhalefet partisi başkanının şimdi EYT konusunu gündeme getirmesini de yanlış bulduğunu söyledi. İşsizlik konusunda mücadele verilirken işsizliğe zemin hazırlayacak EYT en son gelişme konusunda boş vaatler öne sürmeyeceklerini ve emeklilik yaşının yükseltilmesi gerektiğini savundu. Bunun ülke ekonomisi için çok büyük zararlara yol açacağını dile getirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de hükümetin tavrını desteklediklerini belirtti. AK Parti Sözcüsü Çelik de EYT sorununa karşı duyarlı olduklarını ama ülkeye maliyetinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtti.

EYT Haberleri

Zehra Zümrüt Selçuk EYT konusunda ellerinde ondan fazla analiz olduğunu belirtti. Aynı zamanda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı her türlü kombinasyonu denedikleri halde emeklilikte yaşa takılanlar konusunda hiçbirisinin maliyeti sürdürülebilir olmadığı konusunda açıklamalarda bulundu.

Eyt son durum, Eyt son dakika, Eyt Gelişmesi

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
15 Yorum
İlgili Haberler