Emlak Vergisi Ne Zaman Nereye Ödenir

Emlak Vergisi Ne Zaman Nereye Ödenir

Emlak vergisi hesaplama, ödeme tarihleri gibi emlak vergisi hakkında merak ettiğiniz soruların cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Tüm taşınmazlardan yıllık olarak alınan vergiye emlak vergisi denilmektedir.

A+A-

Emlak Vergisi Nedir? Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? Emlak Vergisi Nereye Ödenir? Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri Kimler Emlak Vergisinden Muaftır? Emlak Vergisi Hakkında

Emlak vergisi hesaplama, ödeme tarihleri gibi emlak vergisi hakkında merak ettiğiniz soruların cevabına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Emlak Vergisi Nedir?

Tüm taşınmazlardan yıllık olarak alınan vergiye emlak vergisi denilmektedir. 1986 senesinden itibaren uygulamaya konulan bu vergi mülk sahibi vatandaşlardan tahsil edilmektedir. Servet vergisi ismi ile de bilinen emlak vergisi bina ve arazi vergisi olmak üzere iki çeşide sahiptir.

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi ödemesi genel olarak taşınmazın mahiyetine göre değişim göstermektedir. Arazi, mesken, arsa ve diğer işyerleri için farkı oranda hesaplanan emlak vergisi vergi yılı içerisindeki asgari rayiç değerlere göre hesaplanmaktadır. Emlak vergisi vergi tercihinize bağlı olarak tek seferde ödeyebileceğiniz gibi dilerseniz iki taksit halinde de ödeyebileceğiniz bir vergidir. Konut için emlak vergisi verecekseniz evin değeri üzerinden büyükşehir belediyelerinde %0,2; belediyelerde ise %0,1 üzerinden emlak vergisi hesaplanmaktadır.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir?

Eğer emlak vergisi nereye ödenir diye merak ediyorsanız emlak vergisini ödemenizin pek çok farklı yolu vardır. Bu yollar şu şekildedir:

 1. Gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye ödeme yapabilirsiniz. Doğrudan belediyeye giderek banka veya internet ile uğraşmadan emlak verginizi ödeyebilirsiniz.
 2. Taşınmazın bağlı olduğu belediyenin hesabı olan bankaları öğrenebilir ve bu bankaların şubelerinde emlak verginizi ödeyebilirsiniz. e-devlet sistemi üzerinden emlak verginizi ödeyebilirsiniz. İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile emlak verginizi kolaylıkla ödeyebilirsiniz.
 3. PTT ile ödeme yapabilirsiniz. Görevlinin istediği vergi mükellef numarası ile en yakın PTT şubesine başvurarak emlak verginizi kolaylıkla ödeyebilirsiniz.
 4. Bankalar aracılığıyla da eğer bankanın ilgili kurumla anlaşması varsa emlak verginizi ödeyebilirsiniz.
 5. GİB (Gelir İdaresi Başkanlığı) sayfasından ödeme yapabilirsiniz.

Emlak Vergisinden Kimler Muaftır?

Emlak vergisi ödemeyen emlak vergisinden muaf olanlar aşağıdaki gibidir:

 • Tek meskeni bulunan ya da tek meskenin intifa hakkında sahip olan, TC kapsamında brüt yüz ölçümü 200 metrekareyi geçmeyen, kişiler emlak vergisi ödememektedir.
 • Geliri olmadığına dair belge sunan kişiler emlak vergisinden muaftır.
 • Emekli aylığı, dul aylığı, ölüm aylığı, yetim aylığı, maluliyet aylığı ile geliri sınırlı olan kişiler emlak vergisi ödemezler.
 • Gaziler, engelli vatandaşlar, şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaftır.

2020 Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri

Emlak vergisinden muaf değilseniz emlak verginizi ödeme günlerinde, ödeme merkezlerine yatırmanız gerekmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi emlak vergisini tek seferde ödeyebileceğiniz gibi devlet 2 taksit halinde de ödemenize imkan tanımaktadır. 2020 için belirlenen emlak vergisi ödeme tarihleri şu şekildedir:

 • 1. Taksit İçin Ödeme Günü: 1 Mart ile 1 Haziran 2020 tarihleri arasında ilk taksitinizi ödeyebilirsiniz.
 • 2. Taksit İçin Ödeme Günü: 30 Kasım 2020 tarihinde 2. taksitinizi ödeyebilirsiniz.
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.