Enerji Kimlik Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır diyorsanız bir yetkili mühendislik firması ya da danışmanlık firması bulabilirsiniz. Başvuru yapacağınız kişi veya kurumun Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması en önemli şarttır.

A+A-

Enerji Kimlik Belgesi Nedir Nasıl Alınır?

Binalarda 2020 yılından itibaren alınması zorunlu olduğu için enerji kimlik belgesi nedir sorusu akıllara gelmektedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

EKB, bir binanın enerji sistemleri hakkında değerlendirme yapılan, bir yazılım tarafından oluşturulan proje sonucu çıkarılan belgedir. Bina enerji değerlendirmesinin kapsamı epey geniştir. Isınma sistemleri, bina güneş alma durumu, elektrik sistemi, sera gazı salınım miktarı gibi detaylar bu belge içerisinde ortalama rakamlarla verilmektedir. Türkiye’de 2011 yılında EKB alımı iskan alırken şart koşulmuştur. Fakat bazı belediyeler iskan alırken bu şartı es geçebilmişlerdir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?
Enerji kimlik belgesi nasıl alınır diyorsanız bir yetkili mühendislik firması ya da danışmanlık firması bulabilirsiniz. Başvuru yapacağınız kişi veya kurumun Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olması en önemli şarttır. Başvuru yaparken mimari proje, ısı yalıtım raporu, elektrik tesisat raporu ve yapı ruhsatı gibi temel belgelerin temin edilmesi önemlidir. Bu belgelerden en önemlisi mimari proje olacaktır. Eski binalarda diğer belgelerde eksiklikler olabildiği için, en önemli mimari projeyi mutlaka belediyeden almak gerekir. Bunun akabinde başvuru gerçekleşir ve bir süre sonra bakanlık onayı verildiğinde belgeniz sistemde görülür.

Enerji Kimlik Belgesi Almak Zorunlu Mudur?

Enerji kimlik belgesi almak zorunlu mudur diyorsanız, özellikle 2011 öncesi binalarda yaptırımlar olacağı için zorunlu hale gelmiştir. Bu belge olmadan artık elektrik abone işlemleri, satış kiralama vs. yapılırken engel çıkacaktır. 2017 yılından itibaren 2020 yılına kadar verilen süre tamamlandığı için yaptırımlar başlamıştır. Yani her bina için bu belge zorunlu tutulmakta ve temel kimlik özelliği gibi düşünülmektedir.

Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verir?

Enerji kimlik belgesini veren yer için mimar ve mühendis barındıran firmalar, enerji verimliliği danışmanlık firmaları düşünülebilir. Bireysel olarak yetkiye sahip elektrik mühendisleri de bu belgeyi verebilmektedir. EKB almadan önce kişi ve kurumdan bilgi isteyebilirsiniz.

Enerji Kimlik Belgesinin Isı Yalıtım Derecesi En Düşük Ne Olmalıdır

 EKB almak için gereken şartlar özellikle yeni binaları ilgilendirir. Bunun anlamı, bir bina yeni kurulurken mutlaka C sınıfı olarak hazırlanmalı ve yalıtım sistemi bu doğrultuda tamamlanmalıdır. Binanız 2011 öncesinde yapıldıysa, mantolama gibi ek bir işlem yapmak zorunda değilsiniz. Yani keyfi olarak alınan bina kararıyla beraber tabii ki mantolama gibi işlemler yapılabilir, fakat EKB almak için özellikle ek bir işleme gerek yoktur.

Eski binalarda bazı hallerde binanın sınıfını yükseltmek için bir mantolama da yaptırılmak istenebilir. Bunun için enerji kimlik belgesi ısı yalıtım değerleri tek başına değil bütünde diğer enerji verileriyle değerlendirme yapılacaktır. Bu da binanızın raporundaki durum doğrultusunda sonuçlanacaktır.

Enerji Kimlik Belgesi Almanın Faydaları

Binanızda EKB varsa, satış değeri daha da artar. Kiralanacak olan daireler EKB ile daha çok değer kazanır. Sadece belge olması bile müşterilerinize daha çok güven verecektir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.