Erdoğan: Dünyanın Çivisi Çıktı!

Erdoğan: Dünyanın Çivisi Çıktı!

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''dünyanın çivisi çıktı demekten başka ne denilebilir?''

A+A-

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de konuştu. Türkiye'de yaşayan 3.5 milyon mülteci olduğunu ifade eden ve bu mültecilerin bir gün geri dönme hayali ile yaşadığını belirten Erdoğan, ifadelerinde Türkiye'nin dünyadan önemli bir yardım almadan bu 3.5 milyon sığınmacıyı ağırladığını açıkladı. İfadelerinde İsrail'de yaşanan olaylar ve ABD'nin bu olaylara birebir destek vermesi konusunda konuşan Erdoğan, bu durumda ''dünyanın çivisi çıktı demekten başka ne denilebilir ki?'' dedi. Erdoğan, İsrail yönetiminin saldırıları derhal durdurması çağrısını ifade ederken, Türkiye'nin ise Filistin konusunda tavrının net olduğunu bir kez daha gösterdi.

Erdoğan'ın Açıklamalarından Satır Başları

Shakespear hayatta olsa ve Hamlet adlı eserini tekrar yazsa idi inanıyorum ki Prens Hamlet’e aynı şeyi söyletirdi: Dünyanın çivisi çıkmış… Bir gün evlerine dönebilme ümidiyle yaşayan, yaklaşık 3.5 milyonu da ülkemizde misafir ettiğimiz mültecilerin trajedilerine bakıp da 'Dünyanın çivisi çıkmış' demekten başka ne söz edilebilir? Somali’deki, Yemen’deki milyonlarca insan için ülkelerindeki içler acısı durumu anlatma konusunda kelimeler kifayetsiz kalıyor. Bu sorunların çözümüne öncülük etmekle sorumlu uluslararası toplum ise henüz terörizm ile mücadelede ortak bir paydada buluşmayı dahi başaramadı. ‘Senin teröristin kötü, benim teröristim iyi’ mantığıyla bırakın sorunların çözümünü, yeni sorunlar ortaya çıkarılıyor.

DEAŞ ile mücadelede en etkin operasyonu dünyada Türkiye yapmıştır. Fırat Kalkanı harekâtında 3 bin DEAŞ’lıyı etkisiz hale getirerek bu ülkede Suriye’de en büyük darbeyi biz vurduk. Bununla da kalmadık, DEAŞ ile bağlantılı 63 binden fazla kişiye ülkemize giriş yasağı koyduk. Yasa dışı yollarla ülkemize giriş yapan 6200 şahsı sınır dışı ettik. DEAŞ ve el kaide mensubu 11 binden fazla kişiyi gözaltına alarak bunlardan 3563’ünü tutukladık. Ama bizim karşımızda bir başka terör örgütü daha var. Sınırlarımız boyunca bir terör koridoru oluşturmaya çalışan PYD YPG teröristlerine karşı mücadelemizde, karşımızda güya müttefikimiz güya terör karşıtı ülkeler çıkıyor. Zeytin Dalı harekâtıyla Afrin bölgesinden bu teröristleri temizledik, temizliyoruz. Şimdi sıra diğer bölgelerdedir.

Kitle imha silahlarının yayılmasının önüne geçme konusunda elde edilen diplomatik başarılar tek taraflı heba ediliyor. Yine iç siyasi hesaplarla, üç semavi dinin de kutsalı olan Kudüs’ün statüsünü değiştirmeye yönelik adımlar tüm itirazlara rağmen bugün hayata geçiriliyor. Bu tablo karşısında kendimizi İkinci Dünya Savaşı öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten alıkoyamıyoruz. İnsan insanın kurdudur sözünü haklı çıkartmaya çalışan bir tabloyla karşı karşıyayız. Bize ve tüm insanlığa dayatılmaya çalışılan bu tabloya biz itiraz ediyoruz. “Dünya beşten büyüktür “ haykırışımızın gerisinde, bu haksızlıklara, çifte standartlara yönelik eleştirilerimiz bulunuyor. Biz BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üye ile dünyayı yönetmesini asla kabul etmiyoruz. Eğer adaleti arıyorsak ve BM adalet üzere tesis edilmişse bunun gereğini yapmalıyız. Susmak yerine, ‘Bana ne’ demek yerine dayatmaları kabul etmek yerine mücadeleyi tercih ediyoruz. Dünyanın çivisi çıktıysa, o çiviyi yerine sokacak olan sert bir çekiç darbesi değildir, umuttur, diyalogdur, paylaşmaktır.

İşte bu noktada bir seçim yapmak gerekiyor. Ya birbirimizin kurdu olup birbirimizi yiyip tüketeceğiz ya da dertlerimize derman bulacağız. Önümüzdeki tüm milli, bölgesel meselelerin çözümünde erdem irade ve cesaretle hareket etme sözünü milletimize vermiştik. Burada aynı ahdi tüm insanlığa da ifade ediyoruz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.